ریزش مو در گربه ها و درمان آن ( hair loss )
گاهی موهای بدن گربه به صورت ناحیه ای دچار ریزش خواهد شد که می تواند در اثر استرس، دعوا و یا نزاع با گربه های دیگر باشد. در صورت تورم و التهاب در یک ناحیه مشخص از پوست بیشتر به علت عوارض پوستی مختلف مانند درماتیت یا موارد مشابه خواهد بود. ریزش مو گاهی نیز به علت بیماری های عمومی و اختلالات هورمونی می باشد که در این حالت لازم است به آن توجه بیشتری شود. در اثر تغییرات درجه حرارت محیط و یا در فصول مختلف سال نیز مو ریزی وجود خواهد داشت که یک حالت طبیعی می باشد.علل بیماری:
  1. یکی از علل اصلی ریزش مو عوارض پوستی حاصله از انگل های خارجی مانند جرب یا عوامل آلرژن و حساسیت زا خواهد بود که سبب خارش ناحیه ای و جراحت پوستی و در نهایت ریزش مو خواهد شد.
در زمان بروز التهاب های پوستی حاصله از نیش کک ها و یا عوامل حساسیت زا پوست قرمز رنگ خواهد شد و روی زخم های حاصله از خارش توسط خود گربه ترشحات وجود خواهد داشت.
در زمان بروز مسمومیت ها ریزش مو بیشتر به صورت وسیع و گسترده می باشد و کل بدن را در بر خواهد گرفت.
تغییرات هورمونی و عدم تعادل آن ها نیز سبب ریزش مو خواهد شد. در مورد گربه های ماده گاهی پس از زایمان دچار ریزش مو خواهند شد که به علت استرس حاصله از زایمان و ضعف و کمبود های ویتامین می باشد.
  1. در اثر اختلالات غدد درون ریز بدن در گربه ها گاهی شاهد ریزش مو به صورت قرینه و دو طرفی خواهیم بود.
  2. ریزش موی فصلی یک حالت کاملا طبیعی است و بیش تر در نژاد های مو بلند نروژی دیده می شود . در فصل بهار این نژاد ها دارای صورت های چروکیده خواهند بود و نسبت به هوای گرم واکنش داده و دچار ریزش مو می شوند.آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
  1. لازم است در مورد ریزش موی حاصله از جرب ها یا انگل های خارجی مراقبت دقیق دامپزشکی انجام شود. می توان از روش های مختلف درمانی استفاده نمود و با درمان ضد انگل مشکل ریزش مو نیز خود به خود حل خواهد شد که در این حالت نیز ریزش موهای ناحیه ای درمان می شود.
  2. در صورت مشکوک شدن به اختلالات غدد درون ریز دکتر دامپزشک اقدام به انجام برخی از آزمایشات اختصاصی خواهد کرد و با درمان موثر مشکل ریزش مو برطرف خواهد شد.دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb