آلرژی های غذایی در گربه و درمان آن ( Food Allergies )آلرژی غذایی نوعی عکس العمل و واکنش نسبت به برخی از اجزا پروتئین ترکیبات غذایی می باشد. تقریبا 3/1 آلرژی های ایجاد شده در گربه ها منشا غذایی داشته و ایجاد بیماری می کنند. به عنوان مثال خوردن شیر گاو در برخی از گربه ها سبب ایجاد حساسیت و آلرژی خواهد شد. شما می توانید با بررسی در زمینه برخی از مواد غذایی که سبب بروز آلرژی در گربه می شوند آن ها را شناسایی نموده از برنامه و جیره غذایی گربه خود حذف نمایید. باید توجه داشت که آلرژی های غذایی بیشتر در طولانی مدت ایجاد می شوند و می توانند برای گربه شما مشکل آفرین باشند.علل بیماری:
آلرژی های غذایی بیشتر در اثر خوردن بعضی غذاها مانند گوشت گاو، شیر، پنیر، تخم مرغ، مرغ، غلاتی مانند گندم و ذرت ، پنیر تهیه شده از سویا ( tofu ) تنقلات یا برخی از چاشنی ها که به عنوان ویتامین به غذای گربه اضافه می شوند ایجاد می گردد.علائم بیماری :
  1. بروزعفونت در مثانه مانند سیستیت ( Cistitis )
  2. بروز برخی از مشکلات گوارشی مانند اسهال یا استفراغ
  3. زخم های کوچک حاصله از خارش شدید و تحریک پوست روی بدن که در برخی از موارد با ابتلا به کک و کنه اشتباه خواهد شد.آن چه شما می توانید انجام دهید:
  1. یکی از راه های اصلی و مهم در کنترل آلرژی و کاهش حساسیت های غذایی حذف برخی از رژیم های نامطلوب یا نامناسب برای گربه خواهد بود. و لازم است شما مواد حساسیت زا و مشکل آفرین برای گربه خود را شناسایی نموده و آن ها را از دسترس گربه دور کنید.
  2. در زمان تغییر عادات غذایی سعی کنید مواد غذایی تازه و جدید را که گربه قبلا سابقه خوردن آن ها را نداشته است به میزان کم در اختیار او قرار دهید به عنوان مثال اگر تا کنون به گربه خود گوشت گاو و یا بره نداده اید آن را ابتدا به صورت پوره و ریز شده و در حجم کم به او بدهید. ممکن است تغییر یک عادت غذایی و به وجود آوردن مدل جدید غذایی حتی به مدت 12 هفته و کم کم تغییر یابد.
  3. با برگشت به رژیم غذایی قبل و تکرار آن به میزان هر 5 – 6 روز به نوع غذایی که سبب حساسیت در گربه شما خواهد شد پی می برید. و پس از شناسایی عامل حساسیت زای غذایی می توانید آن را به راحتی از غذای معمولی گربه خود حذف کنید
  4. بهتر است برای مصرف آشامیدن از آب جوشیده شده که مدتی در یخچال نگهداری شده استفاده شود تا در صورت وجود املاح اضافی و محرک برای گربه اثر آن ها از بین برود.
  5. گاهی خورانیدن غذاهای پخته سبب ایجاد آلرژی در گربه خواهد شد که در صورت تمیز بودن و شست و شوی مناسب می توان آن ها را خام در اختیار گربه قرار داد.


دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb