یبوست در گربه ها و درمان آن ( Constipation )یبوست نوعی عدم توانایی در دفع راحت مدفوع و دفع طولانی مدت همراه با ناراحتی و تقلای شدید برای گربه می باشد. اگر علت یبوست مربوط به بیماری های بخش تحتانی دستگاه ادراری باشد باید به آن توجه زیادی می شود. در زمان بروز یبوست گربه مرتب در محل دفع کردن قرار می گیرد و با تقلای شدید سعی در دفع می کند ولی در اکثر موارد بی نتیجه خواهد بود. شما می توانید با کنترل خاک مخصوص دفع گربه خود وضعیت گوارشی و دفع او را مرتب کنترل نمایید چون بی توجهی به این مسئله و ادامه یبوست در برخی از موارد سبب مرگ گربه خواهد شد.علل بیماری:
 1. کاهش یا فقدان فیبر در جیره غذایی
 2. عدم دسترس به آب کافی و کاهش آب بدن سبب باز جذب بیشتر آب در روده بزرگ و خشک شدن بیش از حد مدفوع خواهد شد که در نهایت یبوست را به دنبال دارد.
 3. در برخی از موارد خوردن مواد غیر متعارف یا بسیار خشک و غذاهای نامناسب یا خوردن پشم و لیسیدن زیاد و خوردن بچه گربه ها توسط مادر سبب بروز یبوست خواهد شد.
 4. در برخی از موارد خوردن استخوان و اجسام خارجی مشابه سبب مسدود شدن روده ها و یبوست خواهد شد. ( بلع استخوان های نپخته و نوک تیز در اکثر موارد برای گربه ها خطر آفرین می باشد)
 5. وجود توده های متراکم و توپی شکل موها در دستگاه گوارش سبب مسدود شدن آن ها و نهایتا یبوست خواهد شد.
 6. فقدان تحرک، تنبلی و چاقی هم گاهی سبب بروز یبوست می شود.
 7. علاوه بر موارد فوق الذکر یبوست می تواند علائم برخی از بیماری ها مانند عوارض کلیوی، تومورهای شکمی، آبسه کیسه مقعدی و یا شکستگی لگن باشد.


علائم بیماری:
 1. تقلا و زور زدن شدید هنگام دفع
 2. عدم توانایی در حرکت و کاهش شدید فعالیت


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
 1. در اولین مرحله و در موارد خفیف شما می توانید با افزودن مواد فیبری و سبزیجات تازه در غذای گربه مشکل یبوست را برطرف نمایید. بهتر است حداقل 10 % از محتویات غذایی گربه را مواد فیبری تشکیل دهد. تغذیه یا گوشت خام در برخی از موارد نقش ملین را داشته و یبوست را درمان می کند. توصیه می شود آب کافی و تازه در اختیار گربه باشد علاوه بر آن در موارد یبوست خورانیدن آب میوه و عصاره گیاهان یا قدری شیر مفید خواهد بود.
 2. برای درمان یبوست و نرم شدن مدفوع گربه می توانید از سبوس گندم به میزان یک قاشق روزی دو بار به غذای گربه اضافه نمایید.
 3. گاهی به واسطه کثیف بودن محل دفع و تجمع دفعیات قبلی گربه تمایل و رغبت به دفع مدفوع نخواهد داشت لذا توصیه می شود محل دفع کاملا تمییز و مناسب برای گربه باشد.
 4. سعی کنید گربه خود را به تحرک و فعالیت و پیاده روی وادار کنید با انجام این کار مشکل یبوست حل خواهد شد.
 5. در مورد گربه های مو بلند برای جلوگیری از تجمع توپی های مو در داخل دستگاه گوارش توصیه می شود هر روز صبح و قبل از لیسیدن موهای بدن توسط گربه تمام سطح بدن برس کشیده شود.
 6. در اولین مرحله دکتر دامپزشک پس از اخذ اطلاعات در مورد گربه بیمار اقدام به آزمایش مدفوع و معاینات فیزیکی خواهد کرد. آزمایش خون و عدم وجود مشکل در جواب آزمایش احتمال وقوع بیماری های کلیوی را رد می کند.
 7. در صورت بروز کم آبی بدن و از دست رفتن شدید آب بدن نیاز به تجدید مایعات از دست رفته از طریق تزریق سرم داخل رگی خواهد بود.
 8. برای بررسی بیشتر وضعیت داخل شکم و محتویات روده ها گاهی نیاز به تهیه رادیوگراف از ناحیه شکم خواهد بود تا وجود هر گونه تومور، شکستگی های لگن و یا توده های مو مشخص شود. عکس رادیولوژی وجود بچه گربه، اجسام خارجی غیر متعارف و میزان حجم و تراکم آن ها را نیز تا حدود زیادی مشخص خواهد کرد.


درمان های گیاهی :
استفاده از روغن زیتون و افزودن آن به غذا سبب افزایش حرکات روده خواهد شد، می توان با اضافه کردن 5 سی سی روغن زیتون به غذا دوبار در روز از بروز یبوست جلوگیری نمود.دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb