آنفولانزای گربه ( Cat flu )
عموما آنفولانزای گربه در اثر حمله ویروس به بخش فوقانی دستگاه تنفس ایجاد می شود و گاهی سبب انتشار بیماری و عفونت ریه و بروز پنومونی ( Pneumonia ) خواهد شد. ویروس آنفولانزا شدیدا واگیردار بوده و در اثر تماس تنفسی گربه ها با هم، عطسه و سرفه کردن منتقل می شود. حدود 90% درصد بیماری های بخش فوقانی دستگاه تنفس از این طریق ایجاد می شود. گربه های خوش شانسی که جان سالم از آنفولانزا به در برده و زنده بمانند ممکن است هرگز سلامت کامل را بازنیابند و به صورت مکرر و دائم از ناحیه بینی تراوش داشته باشند. با واکسیناسیون به موقع و سالیانه می توان از بروز آنفولانزا پیشگیری نمود و آن را کنترل کرد. بچه گربه ها نسبت به آنفولانزا حساس تر بوده و در صورت عدم توجه و مراقبت کافی خواهند مرد و در صورت زنده ماندن به صورت دائمی به بیماری های تنفسی مبتلا می شوند. گربه های بزرگ و مسن ممکن است به مدت 10 – 7 روز به آنفولانزا مبتلا شوند و با گذشت این مدت بهبود خواهند یافت.


علل بیماری :
 1. آنفولانزای گربه یک اصطلاح عمومی برای عفونت های فوقانی دستگاه تنفس است و دو نوع از متداول ترین ویروس هایی که سبب آلودگی آنفولانزایی در گربه ها می شوند. FCV و FVR دو ویروس شدیدا واگیردار هستند ولی حدت و شدت بیماری FVR بیشتر است.
 2. یک نوع عفونت خفیف هم در اثر کلامیدیاها که نوعی میکروب واسط بین باکتری و ویروس هستند ایجاد می شود ولی به راحتی با استفاده از آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها درمان خواهند شد.
 3. گاهی گربه های مقاوم در برابر بیماری علائمی از ناراحتی و بیماری را نشان نمی دهند و در این حالت نقش ناقل را پس از ابتلا به FHV خواهند داشت.


علائم بیماری :
 1. عطسه و تراوش اشک
 2. تراوش شفاف و روشن از بینی که با گذشت زمان غلیظ می شود.
 3. افزایش درجه حرارت بدن
 4. کاهش اشتها و بروز علائم خستگی و بی حالی
 5. تنفس ناآرام و توام با مشکل ( تنگی نفس )
 6. زخم ناحیه دهان و زبان
 7. بروز پنومونی


آن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
 1. با توجه به این که می توان با واکسیناسیون از ابتلا گربه ها به بیماری های کشنده باکتریایی و ویروسی جلوگیری کرد لذا توصیه می شود از سن 6 هفتگی تزریق واکسن را شروع نموده و هر 3 – 7 هفته و تا رسیدن به سن 15 هفتگی ادامه دهند. و پس از آن واکسن به صورت سالیانه تکرار شود. مهم ترین واکسن های مورد نیاز و ضروری برای گربه ها Panleucopenia، Rhinotrachesitis، Calici virus، Leukaemia و هاری Rabies می باشند. سه نوع واکسن اول به صورت تک دوز و با هم تحت عنوان سه گانه تزریق می شود. بیماری هاری بین انسان و گربه مشترک می باشد و 3 بیماری دیگر نیز کشنده بوده و در بچه گربه ها تلفات شدیدی را ایجاد می کند لذا توصیه می شود قبل از ابتلا به این بیماری ها و در شرایط سلامت گربه ها واکسیناسیون کامل و به موقع توسط دکتر دامپزشک انجام شود.
 2. استفاده از آنتی بیوتیک ها در زمان وقوع بیماری های فوق الذکر ویروسی بیشتر برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های ثانویه است. در صورت تجویز دارو و شربت دکتر دامپزشک روش خوراندن و مصرف دارو به گربه را آموزش خواهد داد. در زمان ابتلا به عفونت های تنفسی و بیماری های ویروسی مراقبت و پرستاری نقش سرنوشت سازی را خواهد داشت لذا توصیه ها و دستورات دکتر دامپزشک در این زمینه استفاده نمایید، لازم است ترشحات عفونی و چسبیده به چشم مرتب تمییز شوند. علاوه بر آن ترشحات بینی پس از تمییز کردن از ناحیه حذف شوند. برای سهولت کار و اثر بخش بودن بیشتر مراقبت می توان از توپی های ظریف پنبه یا گوش پاک کن برای حذف ترشحات چشمی و بینی استفاده کرد.


درمان های غذایی:
می توان با آغشته کردن روغن بادام به گوش پاک کن و مالیدن به ناحیه بینی از خشکی آن ناحیه جلوگیری کرد. این کار 2-3 بار در روز و به مدت چند روز ادامه می یابد. مصرف 2 قطره کالندولا و ترکیب با 25 سی سی روغن زیتون برای مالیدن به ناحیه بینی نیز مفید خواهد بود.مترجم : دکتر مهدی مرجانی