خارش در گربه ها ( Itching )
خارش های موقتی و کوتاه مدت اهمیت چندانی ندارند. و گربه ها گاهی به صورت تصادفی اقدام به خارش خود می کنند. در صورتی که گربه اقدام به خارش مرتب و ناحیه ای خاصی از بدن خود کند نشان دهنده بروز مشکل خواهد بود و لازم است سریعا در این رابطه با دکتر دامپزشک مشورت شود تا ضمن مشخص شدن علت اصلی خارش درمان به موقع و مناسب در مورد آن انجام شود.

علل بیماری:
1. عوامل آلرژیک و حساسیت زا، گرده ی گیاهان، گرد و غبار موجود در هوا، وجود کک و انگل های خارجی
2. ابتلا به کک ها و عفونت های ثانویه باکتریایی متعاقب آن
3. احتمال بروز بیماری های قارچی مانند Ringworm
4. خشکی زیاد از حد پوست
5. گزش حاصله از نیش حشرات موذی
6. هجوم انگل های خارجی پوست مانند جرب گوش یا شپش ها


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
1. شستشوی گربه با سبوس گندم یا شامپوهای خنثی و کم حساسیت سودمند خواهد بود.
2. برای جلوگیری از خشکی پوست می توان 5 سی سی روغن معدنی مخصوص چرب کردن بدن بچه گربه ها را در 5 لیتر آب مخلوط کرد و از این محلول بعد از حمام کردن روی بدن گربه استفاده کرد.
3. استفاده از روغن های مرطوب کننده مخلوط با آب و کاربرد به صورت اسپری هفتگی روی سطح بدن گربه برای جلوگیری از خشکی پوست مفید خواهد بود. در این حالت می توانید اجازه دهید تا محلول حاصله روی بدن خود به خود خشک شود.
4. اسید های چرب مکمل موجود در افزودنی های گیاهی هم سبب رفع خارش و افزایش جلای سطح پوست خواهد شد. مصرف روغن های ماهی، گوشت ماهی و عصاره گل گاوزبان نیز برای مصرف روی سطح پوست سودمند است. می توان از ویتامین های دارای ساختار آنتی اکسیدانت مانند ویتامین A و E در مورد گربه استفاده کرد.
5. دکتر دامپزشک پس از برداشت نمونه از روی سطح پوست و انجام آزمایشات گوناگون بافت شناسی و پاتولوژی اقدام به بررسی و تشخیص اولیه بیماری پوستی خواهد کرد.
6. پس از تشخیص بیماری و بنا به صلاحدید دامپزشک از داروهای استروئیدی، ضد حساسیت، ضد قارچ یا پرهیز غذایی در درمان استفاده خواهد شد.


درمان های گیاهی :
برای مصرف داروهای گیاهی ابتدا لازم است شست و شوی مناسب و کامل توسط صابون های ساده و غیر حساسیت زا انجام شود و موهای اضافی برداشت و حذف شوند. در مورد زخم های سطحی می توان به مدت چند دقیقه از چای سرد شده روی محل مجروح پوستی استفاده کرد تا ضمن آزاد شدن و اثرگذاری اسیدتانیک ( Taninc Acid ) موجود در چای نقش التیامی آن روی سطح پوست ظاهر شود. استفاده ازژل آلوئه ورا ( Aloe Vera ) هم در تسکین مشکلات و عوارض پوستی مفید خواهند بود. علاوه بر آن اضافه کردن سیر در جیره غذایی به صورت تازه و به میزان یک حبه یا یک کپسول سیر سودمند خواهد بود.


علائم بیماری :
1. خارش های موضعی یا عمومی همراه با گاز گرفتن و تخریش پوست بدن
2. مو ریختگی ناحیه ای
3. وجود جوش های قرمز روی سطح پوست
4. وجود نقاط قرمز و لکه لکه روی سطح بدن


ادامه دارد ...

ممنبع : راهنمای بهداشت ، نگهداری و تربیت گربه