کک در گربه ها ( Fleas)
یکی از علل اصلی خارش در گربه ها وجود کک ها در بدن می باشند و وجود بزاق کک روی سطح پوست سبب بروز تحریک و ایجاد حساسیت های شدید خواهد شد. کک ها اکثرا ممکن است در محیط زندگی گربه و محل های آلوده وجود داشته باشند و برای تغذیه از بدن
گربه روی سطح پوست جایگزین شوند ولی پس از تغذیه دوباره از بدن گربه جدا خواهند شد. روش شناسایی و وجود احتمالی کک در سطح بدن گربه ساده و راحت است. شما می توانید با استفاده از شانه های دندانه ریز و کشیدن آن روی سطح موها فضولات کک های احتمالی را از سطح بدن جدا نموده و پس از جدا کردن محتویات شانه روی سطح یک ورق کاغذ سفید و مشاهده ذرات و نقاط سیاه رنگ اقدام به شناسایی و وجود مدغوع کک ها نمایید. وجود مدفوع کک روی سطح موها و بدن نشانه دهنده حضور کک خواهد بود.

آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
1. می توان با تجویز و صلاحدید دکتر دامپزشک از شامپوهای مخصوص ضد کک مانند pyrethrin یا D-Limolene انگل های خارجی را از بین برد.
2. همزمان با استفاده از شامپوهای ضد کک می توان محیط منزل و زندگی را نیز سم پاشی کرد. گاهی اوقات کک ها سبب نیش زدن بخش های پایین پای انسان خواهند شد. برای سم پاشی محیط منزل می توان از پودر Borax روی فرش، اثاثیه ی منزل و دیگر نواحی استفاده کرد و سپس با جاروبرقی اقدام به حذف اجساد کک ها نمود، توصیه می شود پس از اتمام تمیز کردن منزل و کار با جاروبرقی، کیسه جاروبرقی را حذف نموده و آن را معدوم کنید.
3. لازم است سم پاشی محیط منزل و یا استفاده از شامپوهای ضد کک توام با احتیاط شدید انجام شود و به توصیه ها و برگه راهنمای مصرف هر داروی ضد انگل توجه نمود چون در برخی از موارد سموم فوق الذکر سبب مسمومیت شدید گربه خواهند شد. استفاده از گردن بند های ضد کک و کنه نقش موثر و زیادی ندارند و علاوه بر آن در برخی از موارد سبب بروز حساسیت های شدید پوستی و آلرژی خواهند شد.
توصیه می شود در زمان مصرف پودر و شامپوهای ضد کک با دکتر دامپزشک مشورت نمایید و بر اساس راهنمایی های دکتر دامپزشک کک ها را نابود کنید. در برخی از موارد به واسطه عدم وجود اطلاعات کافی درمان نامناسب انجام خواهد شد و نتیجه منطقی و اساسی از درمان ضد کک کسب نمی شود. استفاده از داروهای ضد کک تزریقی نیز در برخی از موارد سودمند بوده و توسط دکتر دامپزشک انجام می شود.درمان های گیاهی
با حل کردن یک قاشق چای خوری اکلیل کوهی ( Rosemary) در 600 سی سی آب می توان محلول مناسبی تهیه کرد که پس از 10 دقیقه جوشیدن و سرد شدن می تواند استفاده شود. امروزه استفاده از روش های طبیعی مانند کاربرد نماتود ها و کرم های میکروسکوپیک برای خوردن کک ها و حشرات مضر نیز مطرح شده است و می توان آن ها را از محیط باغ و حیاط خانه تهیه کرد و در داخل منزل آزاد نمود . ولی استفاده از این روش نیازمند شرایط خاصی است.
علائم بیماری:
1. خارش شدید ناحیه سر و گردن
2. وجود ذرات و نقاط سیاه رنگ روی سطح پوست و لابلای موهاادامه دارد...

ممنبع : راهنمای بهداشت، نگهداری و تربیت گربه