حساسیت ناشی از گزش کک ها در گربه ها ( Flea bite allergy )


کک ها با نفوذ ضمائم دهانی خود در داخل پوست گربه و تزریق ترشحات بزاقی خود در ناحیه اقدام به تغذیه می کنند. ورود ترشحات بزاقی حاصله از کک ها در بدن گربه سبب بروز حساسیت و عکس العمل شدید پوستی در برخی از گربه ها خواهد شد. در مورد گربه هایی که دائما در تماس با کک ها هستند واکنش های آلرژیک و حساسیت های پوستی شدید تر است و لازم است در مورد آن ها درمان سریع و مناسب انجام شود. پس از حذف کک ها از بدن گربه های حساس واکنش های شدید پوستی و علائم حساسیت از بین خواهد رفت.علل بیماری:
ورود بزاق کک ها در بدن گربه های حساس و بروز واکنش های حساسیت زاآن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
1. برای کنترل واکنش های حساسیت زا و تسکین خارش و درد لازم است دکتر دامپزشک درماتیت و عوارض پوستی ناحیه حاصله از التهاب و گزش کک را توسط داروهای کوتاه اثر کورتیکواستروئید درمان نماید.
2. در صورت ضرورت و در موراد کم خونی شدید که به واسطه خونخواری کک ها ایجاد شده است لازم است از ترکیبات ویتامین B و آهن برای درمان کم خونی استفاده شود. مصرف مخمر آبجو نیز در این موارد سودمند است و منبع خوب و مناسبی برای درمان کم خونی می باشد.
3. روش کنترل بیولوژیکی که در آن از حشرات دیگر برای خوردن و کنترل کک ها در محیط منزل استفاده می شود سودمند بوده و می توان آن را اعمال کرد.


درمان گیاهی:
برای کنترل نواحی مجروح و پوست و عفونت های ثانویه و تسکین درد و جلوگیری از توسعه عوارض پوستی می توان از عصاره لیموترش استفاده نمود. ابتدا با برش دادن لیمو ترش و قرار دادن آن در 600 سی سی آب گرم و گذشت 12 ساعت محلول تهیه می شود که با صاف کردن و جدا کردن محتویات لیموترش عصاره تهیه شده را با گوش پاک کن و به آرامی روی نواحی مجروح پوست قرار می دهند.


نکته: عصاره ی لیمو ترش برای نواحی حساس و متورم پوستی نقش ضد التهاب و آنتی هیستامین را خواهد داشت.علائم بیماری:
1. ریزش موهای بدن در ناحیه مجروح توسط کک ها
2. عفونت های ثانویه باکتریایی متعاقب وجود کنه ها در پوست
3. بروز تحریکات شدید پوستی
4. احتمال بروز تورم شدید در ناحیه گزش کک که به دیگر نواحی بدن نیز گسترش می یابد.


ادامه دارد....


منبع: راهنمای بهداشت ، نگهداری و تربیت گربه

گرد آوری : hsoonheb