توپی های مو در گربه ها ( Hairballs )
تشکیل و ایجاد توپی های مو که به صورت تجمع در معده می باشد یک حالت طبیعی است. میزان تشکیل این توپی ها و حجم آن ها بستگی به طول موهای بدن و تراکم پشم گربه، میزان تیمار کردن و برس کشیدن توسط شما، میزان تمیز کردن و لیسیدن موها توسط خود گربه، فصل سال و میزان درجه حرارت محیط، میزان آب بدن، میزان مو ریزی گربه در اثر عوامل گوناگون و در نهایت وضعیت سلامتی گربه دارد. اکثر توپی های تشکیل شده مو در معده به راحتی با استفراغ دفع می شوند ولی در برخی از موارد هم حجم توده ها به حدی است که خارج نشده و سبب انسداد روده ها و مشکلات شدید گوارشی خواهند شد.اقدامات پیشگیرانه :

  1. تیمار کردن و برس کشیدن مرتب و روزانه در هنگام صبح سبب حذف موهای سست و در حال ریزش از بدن مخصوصا در گربه های مو بلند می شود و بدین صورت شانس خوردن و لیسیدن و خوردن آن ها و تجمع در معده گربه کاهش می یابد.
  2. در صورتی که علت اصلی لیسیدن گربه به واسطه استرس و اضطراب در اثر عوامل گوناگون باشد سعی کنید علت اصلی استرس را بررسی نمایید.
  3. سعی کنید در تغذیه گربه خود از غذاهای با درصد فیبر بالا یا سبزیجات طبیعی و سبوس گندم استفاده نمایید. علاوه بر آن مصرف جیره های غذایی آماده و تجاری هم که دارای فرمول غذایی متعادل و دارای فیبر زیاد باشند سودمند خواهد بود.
  4. می توان به جیره غذایی مواد ملین مانند 5 سی سی پوره آلو یا یک هشتم قاشق چای خوری عصاره نارون قرمز یا هر نوع ماده ملین و مناسب دیگر را اضافه کرد.
  5. برای جلوگیری از ایجاد یبوست می توان گربه را ترغیب به بازی کردن و پیاده روی کرد تا بدین صورت دفع راحت تر انجام شود.


علائم بیماری:
  1. کاهش میل به غذا خوردن و بی اشتهایی
  2. اوغ زدن های مکرر و پشت سر هم
  3. یبوستآن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

  1. در صورت وجود توپی های بزرگ در معده می توان به غذای گربه مقدار کمی کرع اضافه نمود و این کار را به مدت 5 روز ادامه داد .
  2. گاهی تراکم و حجم توده های متراکم موی موجود در معده به حدی است که امکان خارج شدن آن ها وجود نداشته و لازم است به عنوان آخرین راه حل درمانی اقدام به عمل جراحی و خارج کردن آن ها به صورت مستقیم از شکاف معده و توسط دکتر دامپزشک شود.درمان های غذایی :

استفاده از غذاهای دارای درصد فیبر بالا و اضافه کردن آن ها به جیره غذایی گربه سبب کاهش عود تشکیل توپی های موی در معده خواهد شد. استفاده از هویج خرد شده و اضافه کردن به غذاهای کنسروی نیز مطلوب خواهد بود. جوانه یونجه تازه منبع خوب و مناسبی از مواد گیاهی است که می توان مقدار کمی از آن را به صورت روزانه و مرتب به غذای گربه اضافه کرد. اضافه کردن هویج و یونجه به صورت مرتب به جیره غذایی سبب تنظیم حرکات دستگاه گوارش در روده ها خواهد شد.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb