تنگی نفس ( آسم ) و صدای خس خس در گربه ها
( Asthma and Wheezing )

تنگی نفس و آسم یک بیماری سیستم تنفس است که به علت واکنش سیستم ایمنی به عوامل حساسیت زا یا استرس می باشد. حمله های آسم برای گربه خطرناک بوده و در برخی از موارد به علت شدت بیماری سبب مشکلات تنفسی و مرگ گربه خواهند شد. چون گربه اکثر وقت خود را در محیط منزل سپری می کنند بیشتر در معرض عوامل استرس زا، محرک و استرس زا می باشد. تب یونجه در فصولی خاص از سال سبب تنگی نفس و حملات آسم برای برخی از گربه ها خواهد شد که با پایان فصل یونجه بیماری خود به خود درمان خواهد شد. لازم است دکتر دامپزشک اقدام به شناسایی عوامل آلرژی زا نموده و بیماری را درمان نماید.


علل بیماری:
 1. گرده گیاهان، مواد کپک زده . دیگر عوامل مشابه برای گربه حساسیت زا بوده و سبب ایجاد تنگی نفس و حملات آسم می شوند.
 2. گرد و غبار حاصله از تمیز کردن وسایل، جرب های داخل منزل و گرد و خاک موجود در هوا نیز سبب بروز تنگی نفس خواهند شد.
 3. گزش حاصله از زنبور عسل در برخی از موارد حملات شدید آسم را به دنبال دارد.
 4. عوامل استرس زا برای گربه ها سبب بروز علائم آسم خواهد شد.
 5. در برخی از موارد خوردن پرندگان یا قورباغه توسط گربه سبب ورود کرم های گرد به بدن گربه می شود. این کرم ها خود را به ناحیه ریه گربه می رسانند که گربه با سرفه کردن سعی در دفع این کرم ها از ریه دارد که همراه با سرفه های خشک و حملات آسم خواهد بود.


علائم بیماری :
 1. سرفه های شدید توام با تهوع ( مشابه حالتی که گربه سعی در دفع توده های مو از معده دارد ولی در مورد آسم تنگی نفس هم مشاهده می شود.)
 2. شنیدن صدای خشن و خشک ( مشابه حال سوت کشیدن ) در زمان تنفس
 3. قطع ناگهانی تنفس در برخی از موارد و برگشت مجدد تنفس
 4. کبود و آبی رنگ شدن لثه ها و محوطه دهانی که به علت کاهش حجم اکسیژن و تنگی نفس است.


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

 1. در اولین اقدام دکتر دامپزشک معاینه فیزیکی، آزمایش خون و تهیه عکس رادیوگراف از سینه را انجام می دهد. گاهی در عکس رادیولوژی با مشاهده نقاط سنجاقی شکل به علت بیماری تنفسی پی خواهد برد.
 2. در صورت وجود تنگی تنفس شدید دکتر دامپزشک از داروهای بازکننده و گشاد کننده برونش ها، درمان با اکسیژن یا استروئیدهای سریع اثر بهره خواهد جست.
 3. می توان از ویتامین های آنتی اکسیدانت مانند گروه ویتامین C و E برای بهبود آسم استفاده نمود و آن ها را به جیره غذایی اضافه کرد. با تشویق به خوردن مایعات بیشتر، سوپ ماهی، گوشت خام، سبزیجات خرد شده، سیر و یا سبزیجات پخته به جیره غذایی می توان نتایج مطلوبی را کسب کرد.
 4. بالا بردن رطوبت منزل و استفاده از حمام بخار یا بخور به مدت 30 دقیقه و دوبار در روز مفید خواهد بود. می توان با اضافه کردن 3 قطره روغن اوکالیپتوس داخل دستگاه بخور نتیجه ی بهتری را از درمان کسب کرد.
 5. بهتر است عوامل حساسیت زا که سبب بروز آسم در گربه می شوند شناسایی و از محیط زندگی گربه دور شوند. ترجیحا سعی کنید از مواد معطر و شیمیایی برای تمیز کردن و شست و شوی کف و قالی یا در شست و شویی استفاده نکنید تا هوای خالص تمیز در اختیار گربه قرار گیرد.مترجم : دکتر مهدی مرجانی
گردآوری : hsoonheb