تشکر تشکر:  33
لایک لایک:  31
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
 1. #1
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.10
  تعداد ارسال ها
  303

  مالاشیت گرین

  سلام
  همه چیز در مورد مالاشیت گرین 2. #2
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.10
  تعداد ارسال ها
  303
  مالاشيت گرين به صورت بلورهاي سخت كه قابل حل در آب و به رنگ سبز در مي آيد تهيه مي گردد اين ماده يك ضدعفوني كننده بسيار موثر جهت درمان عفونتهاي قارچي و انگلي در ماهيان كاربرد دارد. مالاشيت گرين سواي از محاسناتي كه در بهبودي آلودگيها درماهيان دارد براي سلامتي انسان چه در حين بكارگيري و يا مصرف ماهياني كه باقيمانده مواد فوق را در بافت دارند مخاطره آميز است به ويژه كه اين ماده شيميايي باعث تحريكات تنفس به علت مسموميت آن حالت تراتوژنيك و ايجاد سرطان زايي در انسان دارد. متاسفانه اين ماده شيميايي با وجودي كه بكارگيري آن براي ماهيان ماكول به مدت 20 سال است كه در كشورهاي خارجي ممنوع شده ولي در ايران در سطح ا ستخرهاي پرورش ماهي و سالنهاي تكثير ماهياني كه مورد تغذيه انسان قرار مي گيرد عملاً بكار گرفته ميشود و يا زماني كه از آن در سطح آكواريوم ها استفاده مي شود هيچگونه اقدامات حفاظتي را در حين بكارگيري اين دارو انجام نمي دهند. هدف از اين تحقيق بررسي طول مدت ماندگاري اين دارو در بدن ماهيان ماكول بوده تا مشخص گردد كه ميزان باقيمانده اين دارو در بافت ماهيان چقدر است و چه تاثيري اين مواد در سلامتي انسان در مراحل بكارگيري و مصرف ماهيان كه با اين دارو درمان شده اند ارتباط دارد. بنابراين با توصيه اي كه fda در مورد مخاطرات بكارگيري مالاشيت گرين درماهيان كه مورد مصرف غذايي دارد اظهار كردند و نتايج بدست آمده دراين تحقيق نشان داد كه وجود ماده شيميايي فوق بعد از سه ماه در بعضي از نمونه ها در بافت ماهيان مثبت بوده است و به هر طريق ممكن بايد سعي گردد كه اين دارو به آساني از طرف مراكز عرضه كننده در دسترس آبزي پروران قرار نگيرد.

  سایت شیلات رشت

 3. #3
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.10
  تعداد ارسال ها
  303

  آلويتا جايگزين مالاشيت گرين در كارگاه هاي تكثير و پرورش ماهيان سرد آبي

  آلويتا جايگزين مالاشيت گرين در كارگاه هاي تكثير و پرورش ماهيان سرد آبي

  مالاشيت گرين يكي از فرآورده هاي رنگي آنيلين است . اين ماده به عنوان يك تركيب جهش زا و سرطان زا شناخته شده است . استعمال اين دارو ، براي ماهياني كه به مصرف انسان مي رسند ، مورد تاييد اداره نظارت بر دارو و غذاي ايالات متحده (FDA) قرار نگرفته است . به دنبال اعمال محدوديت مصرف مالاشيت گرين توسط FDA ، اثرات زيست محيطي بسيار نامطلوب مالاشيت گرين و بي خطر بودن كامل آلويتا ، اين ماده به عنوان جايگزين مالاشيت گرين مورد بررسي قرار گرفت . آلويتا ( دي استات سديم ) ، به عنوان يك ماده ضد قارچ و ضد باكتري مورد تاييد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ، سازمان دامپزشكي كشور و اداره نظارت بر مواد غذايي ، قرار گرفته است .

  اين تحقيق به روش محيطي (in vivo) انجام گرفت . در روش in vivo يك تراف شاهد ( بدون آلويتا ) و سه تراف حاوي آلويتا ، به روش حمام دادن ، با غلظت هاي 1 گرم در ليتر ( حداقل غلظت موثر) به مدت 30 دقيقه و يك ساعت ، و 2 گرم در ليتر به مدت 30 دقيقه و يك تراف مالاشيت گرين با غلظت 2 ميلي گرم در ليتر به مدت يك ساعت ، در مزرعه نياك مورد بررسي قرار گرفتند .

  نتايج به دست آمده و با استفاده از آزمون آناليز واريانس تجزيه و تحليل هاي آماري شد. با سطح اطمينان 95 درصد (265/0 = p)ثابت شد كه اختلاف معني داري بين تعداد تخم هاي چشم زده تراف هاي حاوي آلويتا و تراف حاوي مالاشيت گرين وجود نداشته و آلويتا با غلظت يك گرم در ليتر مي تواند جايگزين مناسبي براي مالاشيت باشد .

  منبع:سایت پایگاه اطلاعات علمی

 4. #4
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.10
  تعداد ارسال ها
  303

  مقایسه کارایی پراکسید هیدروژن و مالاشیت گرین در مقابله با قارچ *های آبی

  مقایسه کارایی پراکسید هیدروژن و مالاشیت گرین در مقابله با قارچ *های آبی در تکثیر مصنوعی کپور معمولی

  چندی پیش برای جلوگیری از خسارات قارچهای آبی در مراکز تکثیر ماهیان از جمله ماهی کپور معمولی (Cyprinus carpio) به طور معمول از داروی ضد قارچ مالاشیت گرین استفاده می*شد. تا اینکه این دارو به عنوان عامل بروز ناهنجاری، ماده*ای جهش زا، پیش ساز سرطان، آلوده کننده محیطهای آبی شناخته و مصرف آن ممنوع گردید. اگرچه هنوز در بسیاری ازمراکز تکثیر و پرورش آبزیان در ایران از آن استفاده می شود. یکی از جایگزینهای شناخته شده برای مالاشیت گرین، پراکسیدهیدروژن (H۲O۲) است؛ به طوری که آژانس دارو و غذای آمریکا (FDA) آن را در زمره داروهای کم ضرر یا با الویت نظارت کم (LPR ) رده بندی کرده است. طی پژوهشی که برای اولین بار در ایران بر روی ماهی کپور معمولی در مرکز تکثیر ماهیان استخوانی شهید انصاری رشت انجام شد، دردو سری آزمایش، تیمارهای پراکسید هیدروژن با غلظتهای ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰mg/L برای تخم کپور معمولی به صورت حمامهای ۱۰ دقیقه ای اعمال شد. مقایسه با مالاشیت گرین و شاهد (صفر) برای ارزیابی قارچی شدن تخمها و تعیین موثرترین غلظت برای افزایش درصد تفریخ لارو در تیمارهای مختلف انجام شد. بر اساس نتایج، حمام ۱۰دقیقه ای تخمها در ۷۵۰mg/L پراکسیدهیدروژن، در دمای ۲۲.۵ocمی تواند موجب کنترل عارضه قارچ زدگی تخمها شود؛ درصد تفریخ نیز در این غلظت در مقایسه با مالاشیت ۵mg/L تفاوت معنادار و برتری محسوس داشته است. همچنین طی این دو آزمایش با میانگین اکسیژن محلول آب ۸.۰۵± ۰.۶ mg/L مشخص شد که بدون نیاز به دستکاری و جابجایی تخمها، حبابهای ناشی از تجزیه پراکسید هیدروژن به عنوان عاملی برای حذف فیزیکی پوسته تخمهای ناسالم، لقاح نیافته و قارچی، که خود عامل بروز قارچ*زدگی و تشدید این عارضه اند، عمل می*کنند و آنها را به سطح آب می فرستند. بنابر نتایج به دست آمده، در شرایط یادشده می*توان پراکسید هیدروژن را به عنوان یک ضد قارچ مؤثر به جای مالاشیت گرین به کاربرد.
  منبع:سایت پایگاه اطلاعات علمی

 5. #5
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.10
  تعداد ارسال ها
  303

  کاربرد مالاشیت گرین malachite green در درمان بيماري هاي ماهي هاي زينتي آكواريومي

  کاربرد مالاشیت گرین malachite green در درمان بيماري هاي ماهي هاي زينتي آكواريومي
  مالاشیت گرین malachite green به عنوان ماده بسیار موثر در درمان عفونت های قارچی ماهیها و تخم های آنها شناخته شده است . بعلاوه مالاشیت گرین malachite green میتواند بر روی انگلهای خارجی تک یاخته ای آب شور و شیرین نیز موثر واقع شود

  .
  مواردی که از تاثیر مالاشیت گرین malachite green یاد شده عبارتند از:

  ایکتیوفتینوس Ichthyophthinus (freshwater Ich) یا بیماری سفید یا ایک اب شیرین ، کاسترا Costra ، ، شیلو دونلا یا کیلودونلا Chilodonella ، آمبیفیرا Ambiphyra ، کریپتوکاریون Cryptocaryon یا بیماری سفیدک آب شور یا ایک دریایی ، اپیستیلیس Epistylis ، اودینیوم Oodinium و تریکودینا Trichodina
  و نیز عفونت های قارچی متداولcommon external fungal ماهی ها و تخمها شامل ساپرولگنیا Saprolegnia و آچلیا Achlya .


  نکته منفی کاربرد مالاشیت گرین malachite green این است که باعث مسمومیت تنفسی و جهش شده و احتمالا سرطان زا میباشد و کار با آن باید با رعایت احتیاط و ایمنی کار صورت بگیرد .

  مصرف مالاشیت گرین malachite green برای ماهیانی که مصرف خوراکی دارند ممنوع است ( در ایران و امریکا و بعضی کشورهای دیگر ) زیرا در بافتها انباشته میشود .

  مسمومیت مالاشیت گرین malachite green با افزایش دما افزایش یافته و همچین با کاهش پی آچ ph بر سمیت آن به شدت افزوده میشود .

  باید توجه داشته باشید که نور سبب اکسیده شدن مالاشیت گرین malachite green شده و سبب غیر فعال شدن آن میشود .

  کاربرد مالاشیت گرین malachite green برای تخمهایی که نزدیک هچ شدن باشند و نیز برای لاروهای جوان سمی است .

  مالاشیت گرین malachite green برای ماهیان تترا ، گربه ماهی ها و رفتگر ماهیان سمی است و تنها با دوزهای کم این دارو مقاومت زیستی را نشان میدهند .
  مالاشیت گرین malachite green برای ماهیان دریایی کوچک نیز ممکن است سمی باشد .

  توجه داشته باشید که کاربرد مالاشیت گرین malachite green سبب رنگی شدن کلیه وسایل آکواریوم میشود .

  مالاشیت گرین به دو شکل عرضه میشود ، یکی به شکل نمک اکسالات بدون روی یا کریستال های سبز با جلای فلزی و یکی به شکل نمک کلرید روی یا کریستال های زرد.

  توجه کنید که نمک کلرید روی یا کریستال های زرد برای ماهی ها سمی است .

  در درمانهایی که به صورت غوطه وری طولانی صورت میگیرد باید دو روز بعد از آخرین درمان با استفاده از ذغال فعال یا کربن فعال دارو را از آب حذف کرد .

  دوز یا مقدار مصرف مالاشیت گرین malachite green :

  یک قاشق چایخوری از محلول 0.038 % برای 37 لیتر آب به مدت 10 تا 14 روز یا یک قطره از محلول 0.5 % در هر 3.7 لیتر به مدت 10 تا 14 روز .
  قبل از هر دوز درمانی یا هر وعده استفاده از دارو بهتر است 25 درصد تعویض آب صورت بگیرد .

  برای ماهیان بدون فلس و حساس نظیر گربه ماهیان و رفتگر ماهیان و نئون تترا ها Neon Tetras ، لوچ دلقک Clown Loaches و انواع حساس دیگر میتوانید از نصف دوز یا مقدار مجاز کاربرد دارو استفاده کنید .

  برای حمام دادن میتوانید 50 میلیگرم مالاشیت گرین را به یک لیتر آب افزوده و به مدت 10 تا 30 ثانیه ماهی ها را درمان کنید یا اینکه ماهی را در محلول یک میلی گرم در لیتر مالاشیت گرین به مدت 30 تا 60 دقیقه درمان کنید .

  اگر پی اچ آب ph بالا باشد از دوز دو برابر استفاده کنید.

  برای غوطه وری طولانی مدت میتوان از محلول 0.01 میلیگرم در لیتر استفاده کرد و درمان به تعداد سه تکرار و در فواصل سه روز درمیان باید صورت بگیرد.

  توجه داشته باشید :

  هنگام کار با این دارو حتما از دستکش استفاده کنید و مواظب پخش دارو به اطراف یا روی بدن خود باشید و در صورتی که با پوست دستتان تماس حاصل کرد به سرعت با آب و صابون شسته و پاک کنید . پودر ان اگر به اطراف پاشیده شود ضمن اینکه سم بوده و برای انسان خطرناک است هرگاه با رطوبت در تماس باشد ، سبب رنگی شدن وسایل و لوازم خواهد شد .
  منبع:فان پاتوق

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تعیین محدودیت ها در آموزش و تربیت سگ ها
  توسط hsoonheb در انجمن تربیت و آموزش سگ ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th October 2011, 08:02 PM
 2. قوانین فعالیت مدیران
  توسط بابک آژیده در انجمن قوانین انجمن
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 31st January 2011, 05:46 PM
 3. آنزیمیت (ژئولیت)
  توسط Mr.wish در انجمن تجهیزات آکواریومهای آب شیرین
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 29th January 2011, 08:09 PM
 4. غذای گربه های با کیفیت ( ترجمه )
  توسط بابک آژیده در انجمن اصول تغذیه گربه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd June 2010, 03:22 PM
 5. مسمومیت با آمونیاک
  توسط ahmadreza_840 در انجمن معرفی بیماری های ماهیان آکواریوم
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th April 2010, 11:35 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ