شوره مو در گربه ها ( Dandruff )
پوست به عنوان بزرگ ترین ارگان حیاتی بدن در گربه های جوان ، یک چهارم وزن بدن را شامل می شود. به صورت خیلی آرام و آهسته مرتبا لایه سطحی و خارجی پوست که لایه اپیدرم محسوب می شود جدا می گردد و با حذف این لایه شاخی پوست توسط ساختارهای زیرین ترمیم می شود. با افزایش خشکی سطح پوست لایه های شاخی بیشتر جدا می گردد که مشابه شوره سر در انسان می باشد.


علل بیماری:

  1. خشکی بیش از حد پوست
  2. عکس العمل های آلرژیک، انگل های خارجی، عفونت های پوستی یا هر عامل دیگری که سبب بروز حساسیت های پوستی و پوسته پوسته شدن سطح پوست گردد ایجاد شوره را به دنبال خواهد داشت. از طریق آزمایشات دقیقی که توسط دکتر دامپزشک انجام می شود شوره پوست از بقیه بیماری های پوستی تفکیک خواهند شد.

علائم بیماری:
  1. مشاهده پوسته های جدا شده از سطح پوست در بین موها
  2. مشاهده شوره های پوستی روی شانه یا برس در حین تیمار کردن گربه
  3. در صورتی که علت اصلی پوسته ها و شوره جرب ها باشند همراه با خارش شدید و مو ریختگی نواحی مبتلا خواهد بود.

آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:


1.برس کشیدن مرتب و به موقع سبب حذف شوره های پوستی خواهد شد. مصرف شامپوهای ملایم و همراه با عصاره جو دو سر هم سبب نرمی پوست و حذف شوره اضافی خواهد شد.
2. مصرف زیاد از حد و یا شست و شو با شامپوی نامناسب سبب خشکی پوست خواهد شد ، لذا در انتخاب شامپو مناسب با دکتر دامپزشک مشورت نمایید.


رژیم غذایی:


گاهی خشکی پوست در اثر کاهش میزان چربی موجود در جیره غذایی می باشد. در این گونه می توان با اضافه کردن روغن ذرت به غذااز خشک شدن پوست و تشکیل شوره های پوست جلوگیری نمود.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی