آبسه ها در گربه ( Abscesses )
در اثر تجمع چرک در یک محوطه بسته زیر پوست آبسه ایجاد خواهد شد. چرک در اثر تجمع باکتری ها و گلبول های سفید خون در ناحیه آبسه ایجاد می شود و دلالت بر عفونت در زیر پوست دارد. در زمان درگیری و نزاع گربه های نر با یکدیگر یا جنگ های در فصل جفت گیری به واسطه چنگ زدن یا گاز گرفتن آبسه های عفونی و شدید ایجاد خواهند شد. این حالت در مورد گربه های نر اخته نشده بیشتر مشاهده می شود که در این موارد لازم است آن ها عقیم شوند تا میل به نزاع و جفت گیری نداشته باشند. چون ناحیه بزاق دهان و چنگال ها مملو از باکتری ها و عوامل عفونی است در زمان نفوذ داخل پوست بدن گربه رقیب در زمان نزاع سبب ایجاد آبسه می شود ولی چون بدن گربه پوشیده از پشم است و از طرف دیگر پوست بدن گربه دارای حالات الاستیسیتهو ارتجاعی بالایی است، لذا ناحیه ی متورم شده ، و پر از ترشحات عفونی خواهد شد. ولی تا مدتی از نظر صاحب گربه مخفی خواهد ماند. در موارد تورم شدید گاهی به واسطه تحریک ناحیه ای توسط خود گربه آبسه باز شده و ترشحات عفونی خارج خواهند شد. در این موارد لازم است سریعا به دکتر دامپزشک مراجعه شود.


علل بیماری:

هر چند آبسه ها می توانند در تمامی نقاط مختلف بدن ظاهر شوند، ولی چون در زمان نزاع، صورت بیشتر مجروح می شود لذا وجود آبسه ها در ناحیه ی صورت بیشتر است. در اکثر موارد به واسطه ی گاز گرفتن گربه ها باکتری ها را با دندان های تیز و آلوده خود وارد عمق پوست می کنند.


علائم بیماری:

1. مشاهده ورود دندان های تیز در اثر گاز گرفتن روی پوست بدن و در ناحیه آبسه

2. وجود ناحیه مرطوب روی پوست که مرتبا توسط تراوشات بزاق گربه و لسیدن ایجاد می شود.

3. وجود تورم لامپی شکل شدید که سریعا و در مدت کوتاهی پس از درگیری ایجاد می شود.

4. وجود ناحیه ی متورم و گرم و دردناک در زمان لمس کردن

5. در موارد شدید کاهش اشتها، ضعف، تب و رنگ پریدگیآن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

1. ابتدا لازم است ناحیه ی مبتلا با استفاده از سرم های نمکی کاملا شست و شو و تمیز شود تا امکان مشاهده بهتر سوراخ های محل گاز گرفتن، و بررسی وسعت آلودگی وجود داشته باشد. با مشخص شدن کامل محل آبسه به دکتر دامپزشک مراجعه نمایید.

2. برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن گربه می توان در این گونه موارد از حدود 250 میلی گرم ویتامین C به صورت قرص 3 بار در روز و به مدت 3 روز استفاده کرد.

3. پس از رسیدن آبسه و در زمان مناسب ذکتر دامپزشک اقدام به تخلیه آبسه نموده و بنا به صلاحدید درمان آنتی بیوتیکی را شروع خواهد کرد.

برای جلوگیری از نزاع گربه های نر با یکدیگر توصیه می شود که عقیم شوند. پس از عقیم کردن گربه تمایل کمتری برای نزاع و دفاع از قلمرو خود دارد.درمان های گیاهی :

پس از تخلیه آبسه می توان از محلول کالندولا ( Calendula ) به صورت محلول روغنی به میزان 25/1 سی سی که با 250 سی سی آب گرم مخلوط شده استفاده کرد و آن را برای افزایش التیام ناحیه ای روزی 2 بار روی ناحیه قرار داد.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری:
hsoonheb