جراحات و نیش زدن ها در گربه هاگربه شما هر روز در معرض خطرات زیادی است که می تواند در اثر نیش زدن یا جراحات حاصله از شیشه های شکسته و موارد مشابه باشد. گربه ها دوست دارند محتویات سطل آشغال را دستکاری کنند و در این حالت علاوه بر خوردن مواد فاسد یا زخم کردن دهان خود توسط اجسام برنده و نوک تیز توسط زنبور یا حشرات موذی اطراف سطل آشغال مورد گزش قرار می گیرند. این موارد در مورد بچه گربه هایی که تجربه ی کمتری دارند بیشتر صادق است. وارد شدن حشرات داخل دهان و نیش زدن آن ها در آن نواحی گاهی سبب تورم ناحیه دهان و مشکلات شدید تنفسی خواهد شد که در این گونه موارد لازم است سریعا به دکتر دامپزشک مراجعه نمایید.
آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:در صورت بروز جراحات شدید حاصله از اجسام برنده و نوک تیز لازم است سریعا زخم تمیز و ضد عفونی شود و سپس توسط دکتر دامپزشک با توجه به وسعت و موقعیت جراحت بخیه شود. در زمان گزش زنبور گاهی کیسه زهر و بقایای آن در زیر پوست باقی می ماند که علاوه بر درد سبب تحریک پوستی در ناحیه خواهد شد و لازم است ابتدا کیسه زهر و ضمائم آن از زیر پوست خارج شود تا از عوارض بعدی ناحیه ای جلوگیری شود. تمامی این موارد توسط دکتر دامپزشک انجام خواهد شد.
درمان های گیاهی:

بعد از شست و شو و تمیز کردن ناحیه مجروح و حذف موهای اضافه در ناحیه می توان از محلول کالندولا که به میزان 6 قطره با 30 سی سی آب ترکیب شده است استفاده نمود و توسط گاز استریل آن را روی زخم قرار داد و ناحیه را پانسمان کرد. در موارد بروز خراش های سطحی روی پوست هم پماد کالندولا برای افزایش مراحل التیامی مفید خواهد بود.

توجه: گاهی اوقات بی توجهی به زخم دهانی در گربه ها سبب تورم ناحیه دهان و حلق و مشکلات تنفسی خواهد شد. به محض مشاهده زخم های دهانی سریعا با دکتر دامپزشک مشورت نمایید.مترجم: دکتر مهدی مرجانی