چنگال های گربه ( Claws )
گربه ها از چنگال های خود برای تمیز کردن بدن، شکار کردن و بالا رفتن از درخت استفاده می کنند. می توان با انجام عمل جراحی اقدام به برداشت و حذف چنگال ها کرد ولی این کار بی رحمانه ای می باشد و سبب ایجاد اشکال در الگوهای رفتاری گربه خواهد شد. علاوه بر آن انجام عمل حذف و برداشت چنگال ها در برخی از کشورها ممنوع شده است. در مورد گربه هایی که داخل منزل نگهداری می شوند یکی از مشکلات اصلی و اساسی تخریب اسباب و اثاثیه می باشد. چون با چنگال های خود گربه آن ها را تخریش می کند. یکی از راه های کنترل گربه در این موارد خرید وسایل اختصاصی برای چنگ زدن گربه است. در این حالت گربه با چنگ زدن به این وسایل کمتر لوازم داخل منزل را تخریب می کند. ابتدا لازم است شما گربه خود را با این وسیله آشنا کنید برای این کار ابتدا با مالش دادن آرام پاهای جلو حالت چنگ زدن را برای گربه ایجاد کنید و او را ترغیب به چنگ زدن به این وسیله مخصوص نمایید.

مسائل و مشکلات چنگ زدن گربه ها


1. گربه ها با چنگ زدن به صورت غریزی قلمرو و محدوده زندگی خود را مشخص می کنند و با این کار علامتی برای برگشت مجدد خود به آن منطقه ایجاد می کنند. با این عمل گربه های دیگر وارد قلمرو و منطقه گربه ای که روی زمین یا اجسام دیگر چنگ زده است نمی شوند. علاوه بر آن در مواردی که آب باران سبب از بین رفتن علائم ادرار بجا گذاشته از گربه می شود، حضور اثر چنگال ها باز محدوده را مشخص خواهد کرد. در زمان چنگ زدن اثری از غدد بین پنجه ها باقی می ماند که با بوییدن دیگر گربه ها قابل تشخیص خواهد بود. با عادت دادن گربه به چنگ زدن وسیله اختصاصی این کار که برای او تهیه کرده اید از چنگ زدن وسیله اختصاصی این کار که برای او تهیه کرده اید از چنگ زدن روی فرش، زمین، اسباب و اثاثیه منزل خودداری خواهد کرد.
2. در صورتی که چنگ زدن به وسایل منزل برای گربه شما به صورت عادت شده باشد ترک این عادت از طریق دعوا و تنبیه کردن سخت خواهد بود. لازم است سریعا نواحی چنگ خورده با آب و محلول های قوی شست و شو دهنده تمیز شود تا اثر بوی غدد بین پنجه ها که سبب جلب مجدد گربه برای چنگ زدن در آن ناحیه خواهد شد از بین برود.3. در مورد گربه های مسن که چابکی آن ها کمتر است چنگ زدن به اسباب و اثاثیه منزل هم کاهش می یابد و حتی به واسطه عدم سایش ناخن ها طول آن ها بلند شده و برای گربه در راه رفتن مشکل ساز خواهد شد. در صورت گیر کردن ناخن های گربه به محیط اطراف لازم است که کوتاه شوند. برای مشخص شدن طول ناخن ها لازم است پا را بلند کنید تا ناخن ها از ناحیه ی پنجه بیرون آید و در این حالت برای کوتاه کردن قابل مشاهده و بررسی خواهند بود.


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:


1. برای بررسی وضعیت ناخن ها و کوتاه کردن آن ها به دکتر دامپزشک مراجعه نمایید. لازم است عمل کوتاه کردن ناخن ها در نور کافی و محیط مناسب انجام شود. برای کوتاه کردن ناخن از وسایل مخصوص و اختصاصی این کار استفاده می شود تا حداقل آسیب به ناحیه وارد شود. میزان کوتاه کردن ناخن ها با توجه به صلاحدید دکتر دامپزشک است ولی در صورت کوتاه کردن بیش از حد سبب خونریزی از ناحیه و بروز مشکلات بعدی و درد شدید و لنگش برای گربه خواهد بود. کنترل و خون بندی ناحیه ناخن نسبتا سخت است و در این موارد لازم است پیشگیری های مناسب صورت پذیرد.2. در موارد رشد بیش از حد ناخن ها و عدم توجه صاحب گربه به وضعیت آن ها ممکن است ناخن حالت خمیده و غیر طبیعی پیدا کند و حتی ممکن است نوک ناخن وارد پوست ناحیه اطراف شود که همراه با درد شدید و عفونت خواهد بود و لازم است برای درمان به دکتر دامپزشک مراجعه شود. ناحیه درگیر برای مدتی بانداژ خواهد شد و در صورت نیاز و صلاحدید از آنتی بیوتیک مناسب استفاده می شود.

مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گرد آوری:
hsoonheb