بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات خانگی

با توجه به اهمیت بیماری های ذکر شده، اطلاع رسانی و ارتقای سطح آموزش جامعه در این زمینه اهمیت ویژه ای دارد. اغلب کارشناسان و متخصصان دامپزشکی با بیان این مطلب که هر روز بر تعداد افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی رو می آورند اضافه می شود، تاکیدمی کنند در تمام جوامع، مهم ترین مشکلی که در این زمینه مطرح می شود مسئله بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است. به همین جهت در این مقاله سعی کردیم مروری کوتاه بر چند بیماری قابل انتقال از حیوانات خانگی به انسان داشته باشیم.


پنجه های گربه


بیماری که از گربه به انسان منتقل می شود، بیماری خراش پنجه گربه است. به طور معمول زیر ناخن گربه یک سری میکروب موجود است که در صورت چنگ زدن گربه به فرد و انتقال این میکروب ها از زیر ناخن به درون زخم، انسان تا 3 روز متوالی تب می کند و گاهی نیز دچار تهوع و سر درد می شود.


رینگ ورم ( Ring Worm )


عامل این بیماری کرم نیست بلکه یک بیماری قارچی است. این بیماری پوستی می تواند به وسیله تماس پوست با موی حیوان آلوده به ویژه گربه به انسان منتقل شود. رینگ ورم می تواند از حیوانات دیگر نیز به انسان منتقل شود. ( سگ، راسو، اسب، خرگوش و خوکچه هندی ) علایم این بیماری ریزش موضعی مو است که در برخی حیوانات غیر قابل رؤیت و تشخیص است.


آنفولانزای پرندگان

شاید برایتان تعجب برانگیز باشد که گربه مستعد بیماری توسط ویروس H5N1 ( آنفولانزای پرندگان ) است. گربه ها همچنین می توانند این ویروس را در میان یکدیگر منتشر کنند. ولی کارشناسان معتقدند که با توجه به آزمایش های صورت گرفته، خطری در مورد ابتلای انسان از طریق گربه ها وجود ندارد.


تب گزش جوندگان


یک بیماری ویروسی قابل انتقال از جوندگان به انسان است که با استشمام ذرات معلق در هوا که از ادرار، مدفوع و بزاق آلوده ی جوندگان ( موش و همستر ) منتشر می شود، منتقل می گردد. این بیماری می تواند علایمی مانند ضعف عضلانی و حتی فلجی ایجاد کند و متاسفانه درمان قاطعی برای آن وجود ندارد.

تب گزش جوندگان یک بیماری باکتریایی است. که از گاز گرفتن، پنجه گرفتن، پنجه کشیدن یا غذا و آب آلوده به مدفوع جوندگان منتقل می شود. این بیماری در انسان علایمی مانند سرماخوردگی ایجاد می کند که شامل تب، سر درد و درد های عضلانی است.ادامه دارد...


دکتر پیمان نوبخت و الهام امین لو
گردآوری:
hsoonheb