مانی که خزندگان در اسارت نگهداری می شوند و دور از محیط طبیعی خود هستند، در معرض ابتلا به انواع مشکلات و بیماری های پوستی قرار دارند، به همین دلیل است که رعایت بهداشت کاملا ضروری است. رعایت بهداشت به این معنی است که محیط زندگی خزنده به طور منظم تمیز شود و مواد غذایی خورده نشده از محیط حذف شود .

برای خریداری یک خزنده همیشه از سلامت کامل حیوان مطمئن شوید و همیشه محیط زندگی مناسبی برای حیوان فراهم کنید. مخازن نگهداری آنها، آکواریوم و یا محوطه نیاز به تهویه صحیح، روشنایی مناسب، بستر و بهداشت زیادی دارند. قطعا زمانی که حیوان در شرایط کاملا مناسب و بهداشتی نگهداری شود امکان ابتلا بیماری های پوستی و اختلالات شایع بسیار کم است.
انگل های پوست
یکی از بزرگترین مشکلات انگلی که تقریبا همه گونه های خزندگان را مبتلا میکند، کنه ها می باشند. اگر کنه درمان نشود، منجر به از دست دادن انرژی ، درد و رنج و نهایتا کم خونی خزنده گردد. کنه ها انگل های کوچکی در اندازه کمتر از یک و نیم میلیمتر هستند که به یک نقطه از بدن، محکم می چسبند. با این حال، آنها معمولا در اطراف چشم یک خزنده، در پوست اطراف گردن و صورت و همچنین در قسمت دیگری از بدن تجمع پیدا می کنند.
وقتی خزنده دچار انگل پوستی شده، پوست بسیار خشن و زبر به نظر میرسد و به شدت پوسته پوسته می شود.
برای اطمینان از این که خزنده شما کنه دارد، میتوانید یک ورق کاغذ سفید را به آرامی بر روی پوست حیوان خود بکشید و سپس به آرامی بر روی کف دست خود بمالید. اگر بر روی پوست خود چیزی مشاهده کردید خزنده شما انگل کنه دارد. یک راه خوب برای خلاص شدن از انگل ها این است که هیچگاه خزنده ای که در آب آلوده زندگی می کند را خریداری نکنید.
درمان کنه ها در خزندگان ضروری است که استفاده از کرم های مخصوص خزندگان می باشد. هنگامی که حیوان خانگی درمان شد، بعد از آن شما باید محیط زندگی حیوان را به طور کامل تمیز کنید و محل را از هر گونه بستر آلوده، مبلمان قفس، چوب، شاخه ها و هر چیز دیگری که ممکن است هنوز هم پناه هر گونه کنه باشد عاری کنید. در صورت عدم انجام این کار ممکن است حیوان دوباره آلوده شود.

آبسه آبسه یک زخم پر از چرک بسیار دردناک می باشد. اگر چه علت معمول شرایط بد زیست است، شما باید به برخی از زخم های آلوده که درست زیر پوست به عنوان ورم های کوچک و یا توده ظاهر می شود، توجه کنید. اگر متوجه هر گونه تورم یا برآمدگی در بدن حیوان خانگی خود شدید باید برای تشخیص صحیح او رابه نزد دامپزشک ببرید. اگر آبسه کوچک است، باید بریده شود تا مجددا رشد نکند . برای آبسه های بزرگتر ممکن است نیاز به نیشتر زدن و استفاده از پماد موضعی باشد. دامپزشکان بطور معمول برای بهبود سریع تر این وضعیت یک دوره کامل آنتی بیوتیک تجویز می کنند. درماتوفیتوزیس یک عفونت قارچی که پوست خزندگان و یا گاهی اوقات ناخن های آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر موارد، قارچ از طریق زخمهای پوستی وارد پوست می شود. دامپزشکان ممکن است برای خزنده ای که به این بیماری مبتلا شده است داروی ضد قارچ خوراکی و یا یک کرم موضعی، تجویز بکنند. آنها همچنین ممکن است توصیه بکنند که حیوان خانگی را در زیر نور ماوراء بنفش قرار دهید زیرا زمانی که یک خزنده به یک بیماری پوستی مانند درماتوفیتوزیس مبتلا می شود، نور ماوراء بنفش مزایای بسیاری برای درمان ایفا میکند. دیسِکدیسیس بیماری که در آن خزندگان به پوست انداختن و ریزش کامل وغیر طبیعی پوست مبتلا می شوند. این بیماری اغلب به دلیل رطوبت کم و استرس رخ میدهد. دلایل دیگری هم برای این بیماری وجود دارد مثل کاهش عملکرد تیروئید، انگل های پوستی ، کمبودهای تغذیه ای، بیماری ها که تمامی موارد بالا ممکن است عوامل مؤثر در ریزش غیر طبیعی و نشانه هایی از پوست اندازی در مناطق چشم و سر یا بخش هایی از دم خزنده باشد. بهترین راه برای مقابله با این مشکل این است که با دقت بسیار پمادی که به طور خاص برای خزندگان فرموله شده است را در طی یک دوره چند روز و حداقل دو بار در روز تا زمانی که همه پوست بهبودی حاصل شود، مصرف بشود. بعد که شما دیدید پوست بدنشان دیگر ریزش ندارد، بهترین راه اینست که آنها را برای چند ساعت در آب گرم با دمای ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد قرار دهید و سپس با یک اسفنج نرم بر روی بدن آنها بکشید.