تشکر تشکر:  0
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: مفاهیم کلی

 1. #1
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.16
  تعداد ارسال ها
  488

  مفاهیم کلی

  دوستان ابتدا یک سری اطلاعات اولیه براتون قرار میدم........ pathology چیست؟؟ اول باید به اجزا این کلمه دقت کنیم از دو بخش patho یا همان pathos که به معنی درد و رنج یا عذاب معنی میشود و بخش دیگه کلمه logy یا همان logos تشکیل شده که این لغت هم به معنای مطالعه تشکیل شده به زبان دیگه و اگه بخوایم اختصاصی تر تعریف کنیم آسیب شناسی عبارت است از مطالعه اختلال در مولكولها، سلولها، بافتها و عملكرد كه در ارگانيسم هاي زنده در پاسخ به عوامل آسيب رسان يا محروميتها رخ مي دهد. بسياري از اين عوامل تركيبات شيميايي هستند كه اغلب شامل فرآورده هاي ديگر ارگانيسم ها كه مهمترين آنها ميكروارگانيسم هاي پاتوژن( بيماريزا )، مي باشند. ديگر عوامل آسيب رسان اشكال متنوع انرژي از قبيل گرما، تشعشعات و نيروهاي مكا***ي هستند كه در مقادير زيادي اعمال مي شوند. ضمن اينكه بيشتر شرايط مرضي، ناشي از در معرض قرارگرفتن بافتهاي بدن با مواد آسيب رسان مي باشد، ولي محروميت از عناصر غذائي ضروري، از قبيل پروتئين ها،* مواد معدني، ويتامين ها، آب و اكسيژن نيز ممكن است به همان اندازه داراي آثار مضر و تخريب کننده باشد. فاكتورهاي ژنتيكي نيز ممكن است داراي نقش مهمي در آسيب شناسي باشند.

  تعریف دیگه ای که از دکتر پارکیسون خوندم هم جالبه ایشون میگن آسیب شناسی دانشی است که در آن بافت های بیمار در موجودات زنده و گیاهان مورد بررسی قرار میگیرد بنابراین استفاده از این کلمه در مدیریت جامعه باید مورد استفاده قرار گیرد و بر این پیش فرض استوار است که جامعه ساختار زیستی دارد و میتوان در آن عوامل بیماری زا را شناخت و تشخیص داد و بافت های اسیب دیده و اسیب پذیر را بازشناسی کرد..................
  ویرایش توسط mohammad_h : 6th August 2010 در ساعت 10:25 AM 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.16
  تعداد ارسال ها
  488
  بررسی کلی آسیب شناسی:
  به طور کلی آسیب شناسی به دو قسمت تقسیم میشه آسیب شناسی عمومی و آسیب شناسی اختصاصی یا همون سیستمیک..... مورد اول در مورد مطالعه واکنشهای پایه و اساسی سلولها و بافت ها نسبت به محرک ها ای که زمینه همه بیماری ها را بوجود می آورند تمرکز دارد و مورد دوم پاسخهای مخصوصی برای ارگانها و بافت های اختصاصی نسبت به محرکهای کم و بیش شناخته شده را مورد بررسی قرار میدهند
  تعریف کلمه پاسخ یا همان response در آسیب شناسی که بسیار نقش کلیدی رو ایفا میکند عبارت است از طیف وسیعی از واكنشها كه از آسيب برگشت پذير تا آسيب برگشت ناپذير و مرگ تا دگرگونيهاي بدخيم را دربرمي گيرد. زما***ه″پاسخ″ باعث اختلال در سلامتي و صحت(Well – being ) موجود زنده گردد،* تحت عنوان بيماري قلمداد مي شود.
  بدن تحت تأثير محركهاي نرمال زيادي قرار مي گيرد، كه نسبت به آنها همانگونه كه به محركهاي غير نرمال و آسيب رسان واكنش نشان مي دهد، پاسخ مي دهد. به عنوان مثال، روند هاي آتروفي و نكروز كه در سير تحليل رفتن طبيعي(Involution) طبيعي تيموس رخ مي دهد بي شباهت به آتروفي و نكروزي كه در اثر اختلال در تأمين خونرساني به يك اندام يا بافت رخ مي دهد،* نيست. برخي پاسخها، مثل مرگ سلول در اثر آنوكسي،* پاسخهاي پاسيو هستند، *در حاليكه بيشتر پاسخها،* از قبيل آماس، *پاسخ اكتيو بوده و در بيشتر موارد نشان دهندة مكانيسم هاي نرمال دفاعي و نجات دهندة زندگي مي باشند. در بعضي موارد، اين مكانيسم هاي محافظتي عامل آسيب رسان را در همان ابتدا خنثي يا حذف كرده و در نتيجه بيماري كه از نظر باليني قابل تشخيص باشد شكل نمي گيرد. در موارد ديگر،* اين واكنشها كمتر مؤثر بوده و بيماري متعاقب آن اغلب شديدتر خواهد بود،* در اين موارد،* بيمار ممكن است ناهنجاريهاي سيستميك متنوع يعني سمپتوم(Symptoms ) و همچنين علائم قابل رويتي(Signs) را به عنوان پي آمد پاسخ تجربه كند. وقتي چنين واقعه اي رخ مي دهد، بيمار داراي بيماري باليني بوده كه ممكن است كشنده باشد. در بعضي مواقع، اين مكانيسم هاي دفاعي طبيعي به بيراهه رفته، منجر به آسيب هاي بيشتري به ميزبان مي گردد. بنابراين،* واكنشهاي دفاعي ميزبان،* ممكن است از نظر تأثير پذيري و شدت بسيار متنوع باشند، ممكن است بدون اينكه تشخيص داده شوند پيش روند يا همراه با درجات متنوعي از بيماريهاي باليني باشند، ممكن است مفيد بوده يا منجر به آسيب بيشتري گردند و ممكن است نجات بخش زندگي يا كشنده باشند.
  منبع: استفاده از برخی مطالب انجمن آسیب شناسی ایران

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.16
  تعداد ارسال ها
  488
  چهار قسمت يك بيماري كه محور اصلي آسيب شناسي را تشكيل مي دهند عبارتند از:
  <!--[if !supportLists]-->1- )Etiology علت بيماري(<!--[endif]-->

  <!--[if !supportLists]-->2- مكانيسم هاي رشد و پيشرفت آن ( Pathogenesis)<!--[endif]-->

  <!--[if !supportLists]-->3- تغييرات سلولي ايجاد شده در سلولها و ارگانهاي بدن Morphologic changes)) <!--[endif]-->

  <!--[if !supportLists]-->4-پيامدهاي فونكسيونال ناشي از تغييرات مرفولوژيك ( clinical significances) <!--[endif]-->

  آسيب شناسها بايد قادر به تشخيص اين نكته باشند كه تمامي اين واكنشها، واقعي،* ثابت و قابل تشخيص بوده و همچنين بايد آگاه از فوائد و مضرات اين واكنشها در ميزبان باشند. از آنجائيكه محيط دائماً در حال تغيير است، حيوانات كاملاً به محيط پيرامون خود آداپته نشده اند و در نتيجه شانس کمي براي آنها باقي خواهد ماند.

  اتيولوژي يا علت بيماري، اين نكته كه بيماريها يا سمپتوم هاي غيرطبيعي ˝معلول˝ و به دنبال علتي رخ مي دهند،* به اندازه تاريخ ثبت شده بشري قدمت دارد.

  از ديد پيروان افلاطون(Acadian 2500BC) ، *اگر كسي بيمار مي شد، علت آنرا قصور خود بيمار مي دانستند (مثلا" گناهي كه انجام داده بود ) *يا علت آنرا به عوامل خارجي نسبت مي دادند مثل سرما،* ارواح شيطاني و خدايان. از ديد علوم مدرن،* دو طبقه عمده از عوامل اتيولوژيك وجود دارند، ذاتي يا ژنتيك و اكتسابي( مثل عفوني، تغذيه اي، شيميائي، فيزيكي ). *دانش يا كشف علت اوليه در واقع ستون فقراتي است كه بر اساس آن تشخيص مي تواند بنا نهاده شود، بيماري شناخته شود، يا درمان شكل گيرد. با اينحال موضوع يك عامل اتيولوژيك براي يك بيماري – كه از مطالعه عفونتها و اختلالات ژني منفرد بوجود آمده – ديگر كارائي ندارد. فاكتورهاي ژنتيك بوضوح در ايجاد برخي بيماريهاي شايع با منشاء محيطي مثل آترواسكلروزيس و كانسر دخالت دارد، و محيط نيز ممكن است تأثيرات عميقي در برخي بيماريهاي ژنتيك داشته باشد.
  پاتوژنز؛ عبارت است از مجموعه توالي وقايع رخ داده در پاسخ سلولها يا بافتها در مقابل عامل اتيولوژيك که از تأثير عامل محرك اوليه تا در نهايت نمودار شدن بيماري، اشاره مي كند. مطالعه پاتوژنز همچنان يكي از حيطه هاي عمده و مهم آسيب شناسي است.

  تغييرات مرفولوژيك؛ تغييرات مرفولوژيك به تغييرات ساختماني در سلولها يا بافتها اشاره مي كند كه يا مشخصه بيماري هستند يا از نظر تشخيصي براي روند اتيولوژيك حائز اهميت مي باشند.

  بي نظمي عملكردي و اهميت باليني؛ ماهيت تغييرات مرفولوژيك و توزيع و گسترش آنها در ارگانها يا بافتها در عملكرد طبيعي تداخل ايجاد كرده و تعيين كننده جلوه هاي باليني(Symptoms and signs ) ، دوره و پيش گوئي بيماري مي باشد.

  تمام اشكال آسيب بافتي كه با تغييرات مولكولي و ساختماني در سلولها آغاز مي شود،* موضوعي است كه اولين بار توسط رودولف ويرشو(Rudolf Virchow) ، كه پدر آسيب شناسي نوين شناخته شده است، ارائه گرديد.

  منبع:نوشته های دکتر مرتضوی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ