دوستانی که تازه اقدام به نگهداری قناری کرده‌اند و اولین بار است که قصد جفت‌ انداختن قناریشان را دارند باید بدانند که این امر در عین سادگی ممکن است کمی هم پیچیده به نظر برسد زیرا قناری پرنده‌ای نیست که شما برای درآوردن آن از تنهایی برایش جفتی تهیه و هر دو را در یک قفس نگهداری کنید. این کار هم دارای قواعدی است که رعایت آن الزامی است. حال ما فرض را بر آن می‌گذاریم که شما دارای یک قناری نر مست می‌باشید و قصد جفت انداختن آن را دارید. بعد از تهیه قناری ماده قفس‌ها را چند روزی دور از هم بگذارید به طوری که فقط صدای همدیگر را بشنوند. بعد از یک هفته قفس‌ها را کنار هم بگذارید. اگر دیدید نر خودش را به دیواره قفس می‌چسباند و با حرارت می‌خواند و ماده هم جیک و بال‌بال می‌زند و کاغذ کف قفس رامی‌کند، پرنده‌های شما آماده‌ی جفت‌گیری هستند و حالا می‌توانید پرنده‌ی نر را به قفس ماده هدایت کنید. حال توجه شما را به نکاتی کلیدی در رابطه با جفت‌گیری جلب می‌کنیم:
 • بهترین زمان برای خرید قناری جهت جفتگیری و ازدیاد نسل پاییز می‌باشد.
 • قناری نر و ماده باید به طور کامل آماده باشند.
 • قناری نر به قفس قناری ماده هدایت می‌شود.
 • محیط باید آرام و بدون رفت و آمد باشد.
 • پرنده‌ها باید دو هفته قبل از جفتگیری تخت رژیم خاص غذایی قرار گیرند.
 • از نظر جثه قناری‌ها باید هم اندازه یا یکی از آنها دارای اندام قوی‌تر باشد. همچنین از جفت کردن قناری‌های دارای عیب مشترک خودداری شود.
 • برای جفت کردن از قناری‌های غیر هم‌رنگ استفاده شود.
 • قناری‌ها باید به دور از هرگونه بیماری و کسالت باشند.
 • دمای مناسب برای جفت‌گیری دمایی ما بین 21 تا 25 درجه سانتیگراد می‌باشد.
 • مصرف کاهو را در این دوره فراموش نکنید.
 • چال را روز چهارم یا پنجم داخل قفس بگذارید زیرا ممکن است تا زمان تخمگذاری پرنده‌ی ماده چند بار اقدام به لانه‌سازی کند که این امر موجب خسته شدن و بالا بردن احتمال پوکی تخم‌ها شود.
 • هفته‌ای یک بار هفت تخم به مقدار کم در اختیار جفت‌ها قرار گیرد.
 • وقتی قناری ماده تخم گذاشت هرچه سریع‌تر تخم را برداشته و به جای آن تخم مصنوعی بگذارید و تخم اصلی را داخل یک ظرف پلاستیکی پر از ارزن نگهداری کنید و بعد از گذاشتن آخرین تخم، تخم‌ها را داخل چال بگذارید تا جوجه‌ها با فاصله زمانی کمتری از تخم‌ها خارج شوند.
 • هفته‌ای دو بار از غذای تخم‌مرغی استفاده کنید.

حال شما یک سری نکات کلیدی را در رابطه با جفتگیری فرا گرفته‌اید اما هنوز راه زیادی باقی مانده تا به یک پرورش‌‌دهنده خبره تبدیل شوید ما در ادامه می‌کوشیم با یادآوری یکسری مطالب دیگر شما دوست عزیز را در این راه همراهی کنیم ولی هیچ‌گاه فراموش نکنید که بدون صبر و کسب تجربه شخصی هرگز گامی رو به جلو برنمی‌دارید. هر بار جفتگیری قناری شما را ضعیف و طول عمر آنها را کمتر می‌کند. بنابراین هرگز در این مورد طمع و به عبارتی زیاده‌روی نکنید. این کار در ابتدا به دلیل رقبت قناری‌ها به جفت رفتن و خوشحالی فرد مبتدی باشد اما باعث عدم حفظ سلامت قناری‌ها به خصوص قناری ماده که ممکن است موقع تخمگذاری از دست برود می‌شود. زمانی که قناری ماده تخم گذاشته و روی تخم‌ها خوابیده است عامل دیگری که ممکن است موجب مرگ قناری شود هوای گرم است. پس نهایتاً در برخی از نقاط تا خرداد ماه می‌توانید جوجه‌کشی کنید. بعد از کنار هم انداختن قناری‌ها آنها نسبت به هم حالت تهاجمی دارند. این امر طبیعی است به شرط آن که زیاد طولانی نشود. و به مرور از شدت آن کاسته و آرام شوند. اگر یکی از قناری‌ها دائماً به کف قفس برود و دیگری به آن اجازه‌ی آب و غذا خوردن ندهد باید آنها را از هم جدا کرد. اما اگر این کار موقتی بود و پرنده به آب و غذا دسترسی داشت مشکلی نیست و اوضاع به زودی آرام‌تر می‌شود. دوباره متذکر می‌شویم که در ابتدا چال را نگذارید. با این کار شما ماده‌ی مست را ترغیب به گذاشتن تخم می‌کنید که چیزی جز یک تخم پوک نصیب شما نمی‌شود، در ضمن کلی هم باعث ریخت و پاش پنبه‌های داخل چال می‌شود. اگر می‌خواهید صاحب تخم‌های بدون نطفه شوید بهتر است چهار تا پنج روز بعد از جفت انداختن که اوضاع آرام شده این کار را انجام دهید. شما با این کار علاوه بر جلوگیری از خسته شدن ماده یک چال سالم و آماده خواهید داشت. یک بار دیگر در اینجا نکاتی در رابطه با تخم‌گذاری قناری را مجدداً شرح می‌دهیم: ماده به طور معمول بین 3 تا 6 تخم می‌گذارد. البته گاهی اوقات کمتر یا بیشتر هم می‌شود. کاری که شما باید با دقت انجام دهید این است که تخم‌ها را برداشته و جای آن چیزی مشابه تخم بگذارید. اگر به تخم مصنوعی هم دسترسی ندارید بازهم توصیه می‌کنیم تخم‌ها را بردارید و آنها را در یک ظرف پلاستیکی حاوی دانه‌ی ریزی مثل ارزن یا کاهو در محلی تاریک با دمای معمولی اتاق نگهداری کنید و پس از گذاشتن آخرین تخم همه را یک جا زیر پای ماده بگذارید. دلیل این کار آن است که جوجه‌ها هم زمان از تخم خارج شوند و زیر دست و پای جوجه‌های اول (جوجه‌ قناری‌ها در روزهای اول رشد بیشتری دارند) تلف نشوند.
طریقه امتحان کردن تخم و زمان مناسب این کار از روز چهارم به بعد با انداختن یک چراغ قوه در تاریکی داخل تخم را ببینید. در تخم بسته شده اندازه زرده بزرگ‌ شده و از روز ششم رگ‌ها نیز مشخص هستند.