دیواری کوتاه تر از دامپزشکی نیست! / لغو اطلاعیه سازمان دامپزشکی درباره عرضه مرغ


حکیم مهر - افزایش قیمت گوشت اعم از گوشت قرمز و مرغ به عوامل مختلفی وابسته است اما معمولاً عمده مسئولان در توجیه علت گرانی دیواری کوتاه‎تر از دامپزشکی و بهداشت نمی*یابند و این علل مختلف را به دستورالعمل*های سازمان دامپزشکی ربط می‎دهند. امری که در مورد گرانی گوشت و رابطه آن با ممنوعیت نقل و انتقال دام زنده توسط سازمان دامپزشکی اخیراً تجربه شد و اکنون درباره افزایش قیمت گوشت مرغ چنین سناریویی در حال تکرار شدن است.
رییس ستاد تنظیم بازار ماه مبارک رمضان درباره افزایش نرخ گوشت مرغ در روزهای اخیر گفته است : اطلاعیه سازمان دامپزشکی مبنی براینکه مرغ نباید در پودر یخ عرضه شود موجب بروز برخی مشکلات برای آن گروه از عرضه*کنندگان که فاقد دستگاه*های برودتی بودند شد و همین امر عرضه را دچار اختلال کرد.
"سیدجواد تقوی" دراین*باره افزود : با توجه به چنین وضعیتی سازمان دامپزشکی اجرای اطلاعیه خود را به پس از ماه مبارک رمضان موکول کرد.
تقوی، میانگین نرخ مرغ را 33 هزار ریال اعلام کرد و افزود: هم اکنون گوشت مرغ با نرخ 28هزار و 500 ریال در چهار نقطه شهر تهران توزیع می*شود.
معاون سازمان حمایت درباره اطلاعیه اخیر وزارت بازرگانی درباره اعلام قیمت کارشناسی مرغ نیز گفت: بطور قطع مبنای عمل نرخ های اعلام شده است و بیشتر از این نرخ تخلف محسوب می*شود.
حداکثر نرخ اعلام شده از سوی سازمان حمایت برای هر کیلوگرم مرغ 30هزار ریال است.
افزایش و کاهش شدید قیمت گوشت مرغ به ضرر تولیدکننده است
در همین رابطه مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ گوشتی ایران،* گفت: تولیدکنندگان گوشت مرغ بدنبال حدی از ثبات در قیمت محصول خود هستند؛ به نوعی که از فعالیت اقتصادی خود سودمند شوند و تقاضا نیز در بازار وجود داشته باشد.
به گفته "حسین مقدم*نیا" ، اتحادیه مرغ گوشتی ایران قیمت 30 هزار تا 30 هزار و 100 ریال را برای عرضه این محصول پیشنهاد داده بود که طبق بخشنامه وزارت بازرگانی به سازمان های بازرگانی سراسر کشور و تشکل*های تولیدکننده این قیمت لحاظ نشده و قیمت 29 تا 30 هزار و 100 ریال مشخص شده است.
وی افزود: در دی ماه سال گذشته توافقنامه*ای با وزارت بازرگانی به امضا رسید که طبق آن تشکل*های تولیدکننده ماهانه 50 هزار تن از مرغ تولیدی خود را برحسب توزیع استانی تولید این محصول در استان*های مختلف برای ذخیره و عرضه در بازار در اختیار وزارت بازرگانی قرار دهند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ گوشتی ایران، یادآور شد تولیدکنندگان مرغ گوشتی در 9 ماهه نخست سال گذشته محصول خود را پایین تر از قیمت تمام شده به بازار عرضه می*کردند.
مقدم نیا با اشاره به عدم ثبات در قیمت نهاده*ها و عرضه این محصول، اظهار داشت: قیمتی باید برای این محصول پروتئینی تعیین شود که تولیدکننده قادر باشد مجموعه سیستم اقتصادی خود را اداره کند.
به گفته وی، این قرارداد تا امروز ادامه دارد، هرچند هنوز به قیمت مشترکی که تفاهم تولیدکنندگان و وزارت بازرگانی را بدنبال داشته باشد، نرسیده ایم.
مقدم نیا یادآورشد: هم اکنون هر کیلوگرم مرغ زنده از تولیدکنندگان به قیمت 2 هزار و 200 تا 2هزار و 300 ریال خریداری می*شود.
وی گران بودن قیمت گوشت قرمز را از دلایل افزایش میزان تقاضا برای گوشت مرغ در آستانه ماه مبارک رمضان بیان کرد و گفت: نوسان قیمت در نهاده*های تولید نظیر ذرت و سویا، سوخت، دستمزد کارگران و همچنین جوجه یک*روزه از دلایل افزایش قیمت گوشت مرغ است.