انتخاب دیسکس مناسب برای شما


انتخاب دیسکس اولین و مهم ترین قسمت خرید و نگهداری از ماهی دیسکس در آکواریوم به شمار میرود . در صورت اشتباه در انتخاب دیسکس و خرید دیسکس های بی کیفیت و غیر مرغوب ، در تمامی مراحل بعدی نگهداری از دیسکس در آکواریوم با مشکل روبرو خواهید بود . فاکتور های مهم زیادی در انتخاب و خرید دیسکس وجود دارد که گاهی با رعایت نکردن فقط یکی از آن ها با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد . در ادامه این بحث به معرفی شاخص های مهم در انتخاب و خرید دیسکس میپردازیم .
انتخاب دیسکس


اولین چیزی که در نگاه اول توجه علاقه مندان و خریداران آماتور و تازه کار دیسکس را به خود جلب میکند ، رنگ دیسکس های آکواریوم فروشی ها است . ماهی دیسکس حتی بدون دخالت های انسان و تغییرات ژنتیکی ، از طیف رنگی گسترده ای برخوردار است . بنا بر این توجه زیاد و بیش از حد به این شاخصه ، سبب نادیده گرفتن معیار های مهم تر در انتخاب دیسکس و در نتیجه بروز اشتباهات زیادی در خرید و انتخاب دیسکس میشود . قبل از انتخاب دیسکس ، فاکتور های زیر را یک به یک در مورد دیسکس مورد نظر بسنجید و فقط در صورتی اقدام به خرید کنید که دیسکس مورد نظر ، بر اساس فاکتور های زیر امتیازات لازم را کسب کرده باشد .


سلامت دیسکس


مهم ترین شاخصه انتخاب ماهی دیسکس ، سالم بودن آن است . در صورت مشاهده هر گونه علائم وجود بیماری باید در انتخاب خوب تجدید نظر کنید . علائم بیماری در دیسکس همیشه واضح نیستند و بسیاری از بیماری ها از دید خریداران آماتور پنهان میمانند . موارد زیر را چک کنید :


شادابی دیسکس ها


دیسکس ها باید پر جنب و جوش باشند و به حرکت های دست شما پاسخ بدهند . گله های سالم دیسکس معمولا با نزدیک شدن شما به آکواریوم یا تکان دادن دست از پایین به بالا ، برای دریافت غذا به سمت بالای آکواریم هجوم میاورند. در مواردی دیسکس دست شما را دنبال میکند و با بالا و پایین کردن دست ، دیسکس نیز به سمت بالا و پایین می آید . این بهترین حالت ممکن است . خجالتی بودن بیش از حد دیسکس یا وجود استرس شدید در گله ، از جمله مواردی است که خریداران تازه کار در صورت مشاهده آن ها باید از خرید دیسکس مورد نظر خود داری کنند .


مشخصه های چشم دیسکس


دیسکس سالم باید چشم هایی شفاف و شاداب داشته باشد . یکی از اولین علائم ظاهری در دیسکس بیمار ، پایین آمدن شفافیت رنگ چشم دیسکس و کدر شدن آن است . در صورتی که رنگ قرنیه چشم دیسکس ها کدر و مات و یا ابری و سفید باشد و یا چشم دیسکس برامده و بیرون زده به نظر برسد ، قطعا مشکلی در رابطه با آن ماهی وجود دارد . نکته بعدی سایز و اندازه چشم دیسکس نسبت به بدن آن است . اگر چشم دیسکس نسبت به بدن بزرگ باشد نشانه رشد سوز شدن آن است . پس این دیسکس هم حتی در صورت داشتن رنگ و استایل زیبا و ظاهری سالم ، انتخاب خوبی برای شما نیست .


رنگ و مشخصه های پوست دیسکس


یکی از اولین علائمی که دیسکس در زمان استرس ، بیماری و به طور کلی شرایط غیر طبیعی از خود بروز میدهد تغییر رنگ و حالت پوست است . از خرید دیسکس هایی با رنگ پوست سیاه و تیره خود داری کنید . قطعا مشکلی در رابطه با این دیسکس وجود دارد . در صورت مشاهده هر گونه لکه و هاله سفید رنگ ، زخم و خراش روی پوست بدن دیسکس هرگز اقدام به خرید آن نکنید . پیشگیری همیشه بهتر از درمان است . بعضی از بیماری ها بعد از ورود به تانک دیسکس شما ، تا ماه ها در محیط آکواریوم وجود خواهند داشت و نابود کردن آن ها نیازمند صرف زمانی بسیار طولانی است .


وضعیت باله و دم


فقط در صورتی دیسکسی را برای خرید انتخاب کنید که باله های آن کریستالی و شفاف ، بدون وجود زخم و زدگی و سوراخ و بدون رنگ و هورمون باشد . هر گونه پوسیدگی ، ریش ریش شدن ، درفرمه بودن و حتی رنگی بودن دم و باله های ماهی احتمال وجود بیماری را به شدت بالا میبرد .


مشخصات مدفوع دیسکس


اگر دیسکس مورد نظر شما مدفوعی دراز و آویزان ، سفید و کش دار ، زرد و طور کلی غیر طبیعی داشته باشد ، احتمال وجود انگل های روده ای ، عفونت های داخلی و سایر بیماری ها در آن وجود دارد . چنین خریدی ریسک انتقال بیماری به آکواریوم اصلی شما را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد . برخی از انواع انگل های روده ای به سختی درمان میشوند و درمان آن ها در بعضی از موارد غیر ممکن است .
استایل دیسکس


استایل و فرم بدن دیسکس در شرایطی میتواند نشان دهنده وجود مشکل یا مشکلاتی در دیسکس انتخابی شما باشد . برای مثال چاقی بیش از حد ، لاغری شدید به خصوص در قسمت پیشانی و سر ، دفرمه بودن بدن ، گرد نبودن یا بیضی بودن ، وجود انحنا در بدن ماهی ، فرو رفتگی و چسبیدن اطراف شکم و به طور کلی هر گونه مورد غیر طبیعی در شکل ظاهری دیسکس به شما یک هشدار میدهند : انتخاب این دیسکس اشتباه هست و نباید آن را بخرید!


تنفس و آبشش دیسکس


یکی دیگر از علامت های ظاهری که به شما در انتخاب یک دیسکس خوب و سالم کمک میکند وضعیت تنفس و آبشش های دیسکس است . دیسکس بالغ و سالم در شرایط مناسب به صورت میانگین در هر ثانیه فقط یک بار آبشش میزند . این زمان ممکن است اندکی کمتر از ۱ ثانیه شود ولی اگر دیسکس انتخاب شده توسط شما خیلی سریع نفس میکشید باید به وجود یک مشکل در ماهی یا در محیط زندگی آن شک کرد . البته توجه داشته باشید که تنفس سریع همیشه نشانه بروز یک مشکل نیست ولی احتیاط شرط اصلی خرید و انتخاب یک دیسکس خوب است .


اگر در نگهداری از دیسکس تازه کار و آماتور هستید ، رعایت کلیه موارد فوق را پیش از خرید دیسکس به شما توصیه میکنیم . در ضمن حتی اگر یک ماهی با مشخصات مشکوک در آکواریوم بود ، به شما پیشنهاد میکنیم به طور کلی خرید و انتخاب ماهی از آن تانک را فراموش کنید .


موفق باشید
بابک آژیده


منبع : https://discus.co