معمولا لیست هایی که از بهترین ها در هر زمینه ای منتشر می شوند اندکی اختلاف دارند، و این مطلب در مورد آبشارها بیشتر به چشم می آید. در این مطلب آبشارهایی را که اغلب مردم از آنها به عنوان برترین آبشارهایی که در طول زندگی خود دیده اند، نام برده اند به ترتیب معرفی می کنیم.


10- آبشار ساترلند (نیوزلند):

در سرزمینی که زیبایی هایش همیشه در ذهن گردشگران نقش می بندد، این آبشار 581 متری جلوه ای منحصر به فرد دارد. این آبشار در اعماق وحشی و زیبای پارک ملی فیوردلند، که یکی از مکان هاییست که در فهرست میراث جهانی قرار دارد، واقع شده است.9- آبشار دتیفوس (ایسلند):

دتیفوس با جریان آبی با سرعت بالغ بر 500 مترمکعب بر ثانیه که از بالای صخره ای به ارتفاع 44 متر رها می شود قدرتمندترین آبشار اروپا محسوب می شود. این آبشار بی شک محبوب ترین جاذبه طبیعی ایسلند است. آب رودخانه ای که سرمنشأ این آبشار است از آب شدن برف ها و جریان
یافتن آنها تأمین می شود.

8- آبشار گولفوس (ایسلند):

این آبشار که یکی دیگر از جاذبه های طبیعی ایسلند است، بر روی یکی از رودهایی که به رود سفید(Hvita) مشهورند ـ رودهایی که از آب شدن یخ ها و برف ها منشأ می گیرند ـ قرار دارد. اگر بتوانید خود را در زمان مناسب به این آبشار برسانید رنگین کمان های زیبایی پذیرای شما خواهند بود.7- آبشار کائتور (گویان):

این آبشار با طولی در حدود 226 متر و عرض 113 متر یکی از بلندترین آبشارهای دنیا محسوب می شود. این آبشار نه عریض ترین آبشار دنیاست و نه بلندترین؛ اما بی شک این غول مستطیل شکل در هر دو جبهه یکی از برترین هاست.6- آبشار یوسیمیتی (کالیفرنیا):

جالب ترین نکته در مورد این آبشار بلند این است که در بعضی از ماه های سال هیچ آبی در آن جریان ندارد. آبشار یوسیمیتی با ارتفاعی در حدود 800 متر بیستمین آبشار بلند دنیاست. آبشار یوسیمیتی جواهری است که در پارک ملی یوسیمیتی واقع شده است و از فواصل دور نیز به راحتی
می توان از زیبایی های آن لذت برد.

5- آبشار آنجل (ونزوئلا):

طولانی ترین آبشار دنیا با ارتفاع 979 متر در میان جنگل های دورافتاده پارک ملی کانایما در ایالت بولیوار ونزوئلا واقع شده است. این آبشار به دلیل موقعیت ویژه خود در دل جنگل های انبوه و دورافتاده، تا سال 1930 نیز ناشناخته مانده بود.


4- آبشار پلیتویک (کرواسی):

هرگاه صحبت از ارتفاع کلی ریزش آب باشد، به سختی می توان آبشاری را با این جاذبه مشهور کرواسی مقایسه کرد. این آبشار برخلاف سایر آبشارهای این لیست که آبشارهایی یگانه بودند، مجموعه ایست از بی نهایت آبشار کوچک و بزرگ. تمامی این آبشارها به دریاچه های پلیتویک ختم می شوند، دریاچه ای که نقش مهمی در حفظ اکوسیستم این منطقه به عهده دارد.


3- آبشارهای نیاگارا (اونتاریو/نیویورک):

این آبشار که معروف ترین آبشار شمال آمریکا نیز محسوب می شود، با حجم ریزشی در حدود 2.8 میلیون لیتر در ثانیه بزرگترین آبشار از نظر حجم محسوب می شود. یکی دیگر از نقاط مثبت این آبشارها آسانی دسترسی و چشم انداز فوق العاده ایست که می توان در کنار آن داشت.

2- آبشار ویکتوریا (زامبیا/زیمباوه):

این آبشار طبیعی با عرضی در حدود 1700 متر، عریض ترین آبشار جهان شناخته می شود. ارتفاع این آبشار نیز در حدو د 108 متر است. آبشار ویکتوریا به عنوان یکی از میراث طبیعی جهانی یونسکو ثبت شده است. همچنین نام این آبشار در میان عجایب هفتگانه طبیعی جهان نیز دیده می شود. عظمت و شکوه این آبشار سر هر بیننده ای را به نشانه تعظیم فرود می آورد.


1- آبشار دیو ساگو (آرژانتین/ برزیل):

این آبشار نعلی شکل به طول 2.7 کیلومتر در روی رود ایگواسو در مرز برزیل و آرژانتین واقع شده است. این آبشار دارای دو قسمت عمده است که هرکدامشان از صدها آبشار تشکیل شده است. تکه های کوچک صخره پوشیده از درخت در لبه ریزشگاه ایگواسو آب ها را از یکدیگر جدا می سازد و این آبشار را تبدیل به 275 آبشار کوچک با ارتفاع هایی متغیر از 30 تا 82 متر کرده است. بی شک این آبشار در صدر زیباترین آبشارهای دنیا قرار دارد.

منبع:nextholiday.ir