كچلي در حيوانات خانگي
قارچ :
RingWorm عفونتهاي قارچي

بر خلاف نامش، انگل كرمي نيست بلكه عفونت قارچي پوست است .جراحات آن به صورت Ring wormنقاط گرد و بدون مو و پوسته پوسته است . موها زبر و سيخ سيخ مي شوند و مي شكنند پيرامون جراحات فوق موها به رنگ خاكستري مشاهده مي گردد.
در سگهاي مبتلا به شكل حاد بيماري ،جراحات در تمام سطح بدن ديده شده كه به يكديگر متصل مي شوندبراي تشخيص اين بيماري ،يك نمون ه ازپوست و مو تهيه شده،در محيط مخصوص رشد قارچها كشت داده مي شود .تشخيص بايد هر چه سريعتر انجام گيرد چرا كه اين بيماري خيلي سريع به انسان سرايت مي كندمخصوصا بچه ها نسبت به عفونت قارچي حساس تر هستند .
قارچ ها جزء نباتات يا گياهان پست هستند ولي تاكنون ساخ تماني شبيه به ريشه، ساقه، برگ، گل و دستگاهآوندي يا كلروفيل (سبزينه) در آنها ديده نشده است . اين موجودات گياهي، تك سلولي يا چند سلولي هستند و به علت نداشتن كلروفيل، قادر به سنتز گلوكز و تأمين غذاي خود نيستند، اجباراً به صورت انگلي روي پوست، ناخن و موي انسان و حيوانات زندگي كرده و از ماده كرآتين آنان (ماده غذايي آماده ) تغذيه مي كنند . اين قارچ ها مي توانند غير بيماري زا و يا بيماري زا باشند و در تمام كره خاكي وجود دارند . قارچ هاي بيماري ز ا مي توانند درسطح پوست و مو و ناخن زندگي كرده علائم باليني ايجاد كنند ك ه به آنها قارچ هاي سطحي گويند . بعضي ازانواع آنها از طريق پوست و يا استنشاق از مسير ريه ها و گردش خود به بافت هاي عمقي رفته و ايجاد بيماري مي كنند كه به آنان قارچ هاي عمقي گوينداين بيماري در سگ ها هم مثل انسان ها لفظ طاسي براي آن استفاده مي شود ، در اين بيماري همان طور كه از اسمش پيداست، موهاي حيوان شروع به ريزش مي كند
،وقتي از دست دادن موهاي بدن به دليل انگلهاي مختلف،ضربه و يا عفونت نباشد ،ممكن است ناشي از اختلالات متابوليكي باشد . سندرم كوشينگ و پركاري غدد فوق كليوي وهيپوتيروئيديسم ( كم كاري تيروئيد )دوعامل مهم در بروز اين عارضه هستند . اگر اين ريختن موهاي حيوان همراه با خارش باشد، احتمال اينكه ناشي از گري ، اگزما ، كچلي و يا انگلهاي خارجي باشد ، زياد است كه اين طاسي ها به راحتي قابل تشخيصمي باشد .

در ادامه انواع طاسي ها را به همراه علل آن مي آوريم :
-1 طاسي توله ها به هنگام تولد
-2 طاسي در سگهاي نر پير
-3 طاسي تيروئيدي
-4 طاسي هورموني در سگهاي ماده

طاسي توله ها در موقع تولد اصولا به دليل كم كاري غده تيروئيد در نتيجه ي فقدان يد در غذاي سگ ماده رخ مي دهد كه با خورانيدن روزانه مقدار كمي يد و قرصهاي عصاره ي تيروئيد اين بيماري درمان مي شود .
در طاسي سگهاي پير ، سگ نر مبتلا مي شود كه سن زيادي داشته باشد كه در اين مورد ، موهاي پشت واطراف بدن مي ريزد ، پوست حيوان نرم مي شود و ساير سگهاي نر ، به اين گمان كه سگ ماده است ، توجهويژه اي را به آن نشان مي دهند ، در صورت ع دم تشخيص و توجه نكردن به اين مورد ، عملا تمام پوشش بدن حيوان خواهد ريخت . علت اين بيماري آشفتگي هورموني است ، درمان اين حالت از طاسي اخته كردنحيوان است ، با اينكه درمان خيلي عجيب به نظر مي رسد ولي بعد از اخته كردن ( عقيم كردن حيوان ) ، يك پوشش جديد كامل ، در عرض سه يا چهار ماه خواهد روييد .
مورد طاسي تيروئيدي عمدتا در سگهاي ماده رخ مي دهد و عامل آن ناتواني تيروئيد در توليد مقدار كافي هورمون تيروكسين است از جمله علائم اين بيماري ، اين است كه سگ ماده زود خسته مي شود و انرژي ندارد خشن شدن پوشش بدن و مناطق فا قد مو از زير گلو ، پهلوها و پشت ران ها آشكار مي شود ، درمان چنين بيماري تجويز روزانه ي قرصهاي عصاره ي تيروئيد كه بسيار خوب پاسخ مي دهد بعلاوه مقداري يد خوراكي .
طاسي هورموني در سگهاي ماده ، پس از زايمان مشاهده مي شود كه ناشي از كمبود هورمون مي باشد ، در اين طاسي ، مناطق وسيعي از پوشش بدن ، بويژه در پيرامون خلف و دم حيوان مي ريزد و خارش وجود ندارد اين مورد ، تنها با يك تغذيه خوب درمان خواهد شد و از تزريقات هورموني بپرهيزيد .
كچلي در ساير حيوانات:


كچلي از بيماريهاي قارچي پوستي مي باشد كه اين قارچ به بافته اي پوششي و شاخي و الياف مو حمله مي كند . در اسبها بيماري با ايجاد لكه هاي گردي در پوست شروع مي شود و پس از چند روز موها فاسد شده و مي ريزند . سطح پوست خاكستري رنگ و شوره هاي ريزي در پوست ظاهر مي شود . سپس پوسته پوسته شده و خارش شديد در حيوان ايجاد مي كند. در صورتيكه مراقبتهاي لازم انجام شود پس از مدت 25 تا 30 روز بهبود حاصل مي شود . در صورتيكه محل كچلي در زير زين يا تنگ اسب باشد در اثر تحريك بهبودي به تاخير مي افتد و ممكن است به ساير نقاط بدن نيز سرايت كند.
بيشتر كچلي هاي انسان از حيوانات سرايت مي كند، به خصوص در نقاط روستايي و جاهاييكه تماس نزديك بااسب و گاو وجود دارد


عوامل بيماري:


مهمترين علت ابتلا به قارچ در انسانها، عدم رعايت بهداشت است ؛ زيرا مواد شوينده مانند صابون ها و شامپوها تمامي شرايط زيستي براي قارچ ها را از بين مي برند؛ لذا افرادي كه استحمام مرتب نداشته باشند و ضمن فعاليت هاي شغلي و يا ورزشي دچار تعريق شوند، امكان ابتلا به اين قارچ ها را پيدا مي كنند.
عامل ديگر براي ابتلا به قارچ هاي بيماري زا كاهش قدرت دفاعي بدن است . افرادي كه بيماري هاي ضعيف كننده و مزمن دارند مانند افراد مبتلا به كم خوني، بيماري قند، مبتلايان به سرطان ها، ايدز مصرف طولاني
مدت داروهاي مضعف سيستم ايمني مانند داروهاي كورتوني و از اين قبيل با كوچكترين غفلت از بهداشت شخصي ممكن است به بيماري هاي قارچي پوست، مو و يا ناخن ها مبتلا شود . لذا پزشك معالج علاوه بردرمان هاي اختصاصي ضد قارچ، بايد بيماري زمينه اي بيما ر را با همكاري متخصص مربوطه معالجه كند وگرنه به طور مكرر بيماري قارچي حتي با مصرف داروهاي مناسب ضد قارچي بعد از مدتي عود مي كند . انسان سالم ممكن است كه از طريق تماس مستقيم با انسان آلوده، حيوان آلوده و يا خاك مبتلا شود.


قارچ كچلي :


اصطلاحاً به بيماري هاي قارچي بيماري زا، كچلي گويند كه برحسب اين كه كدام قسمت پوست، مو يا ناخن را گرفتار كند به كچلي سر، كچلي بدن، كچلي كشاله ران، كچلي دست، كچلي پا، كچلي ناخن و كچلي ريش
طبقه بندي مي شوند. علائم باليني تمامي كچلي ها تقريباً شبيه هم بوده و توسط پزشكان به آساني قا بل تشخيص است و در موارد مشكوك با نمونه برداري از محل مشكوك و رنگ آميزي مناسب، ضايعات قارچي را در زير ميكروسكوپ ، تشخيص قطعي داده و چنانچه بلافاصله درمان دارويي مناسب انجام شود، بدون باقيماندن آثار بيماري، بهبودي حاصل مي شود.
ضايعات پوست و مو به صورت زمينه قرمز مي باشد كه به دليل ايجاد التهاب است و در مواردي پوسته هايي روي آنها ديده مي شود كه اغلب از حاشيه گسترش يافته و از مركز بهبود مي يابند و شبيه حلقه مي شوند . اين ضايعات اغلب خارش خفيف دارند و در نواحي مودار چنانچه درمان به تأخير افتد ممكن است ريشه موها گرفتار شود و حتي پس از درمان، موها رويش مجدد پيدا نكنند و طاسي دائمي ايجاد شود . بعد از تماس فرد سالم با انسان يا حيوان يا خاك آلوده بلافاصله علائم بيماري ظاهر نمي شود، برحسب نوع قارچ و محل ضايعه، دوره ي مخفي يك تا هشت هفته بايد طي شود . در موها علاوه بر زمي نه قرمز و پوسته دار شدن، شكستگي ساقه موها هم به وجود مي آيد و چنانچه با يك موچين مو را بكشيم به آساني كنده مي شود.
كچلي ها با منشأ حيواني (مثلاً دركساني كه حيوانات خانگي دارند ودر قصاب ها و دامداران ) اغلب زمينه التهاب و تورم و ترشح دارند و امكان طاسي دائم ي در آنها بيشتر از منشأ انساني يا خاكي است .
در مواردي ممكن است علائم باليني با بعضي بيماري هاي پوست و موي غير قارچي اشتباه شود كه در اين صورت با نمونه برداري و آزمايش در آزمايشگاه به آساني مي توان بيماري قارچي را تشخيص داد . به غير از درمان هاي دارويي، رعاي تنكات زير جهت دستيابي به نتايج صد درصد، بخصوص در مواقعي كه درمان هاي دسته جمعي (در مدارس، ياسربازخانه ها) صورت مي گيرد، ضروري است:


• كوتاه كردن موي سر در آغاز، وسط و ختم مرحله درمان در تمام افراد مذكر، و بانوان كمتر از 12 سال؛
• استفاده از داروهاي ضد قارچ موضعي مانند الكل 5 درصد يا تنتوريد؛
• پوشاندن سر با كلاه يا روسري جهت ممانعت از پخش قارچ در محيط اطراف بيماران در ضمن درمان؛
• جوشاندن البسه و ملحفه جهت ممانعت از برگشت بيماري؛
• درمان توأم بيمار و همسر وي در مواردي كه قارچ كشاله ران در متأهلين باشد؛
• خشك نگاهداشتن موضع و پرهيز از رطوبت مداوم در موارد قارچ هاي لاي انگشتان پا، زير بغل، كشاله ران و گردن. به بيماران توصيه مي شود كه ضمن استحمام مداوم و روزانه، بعد از حمام بلافاصله با پارچه يا حوله
تميزي تمام پوست و موي بدن خصوصاً چين ها را خشك كنند؛
• در صورت تشخيص بيماري هاي زمينه اي مانند كم خوني و بيماري قند و غيره با همكاري متخصص مربوطه علاوه بر درمان ضد قارچ، بيماري زمينه اي را درمان، يا حداقل كنترل كنند

منبع :
http://petclinic.ir/fungal.html