کمبود ال – کارنتین در گربه هاال -کارنتین یک ماده مغذی مهم است که به عنوان حامل اسیدهای چرب عمل کرده و برای تولید انرژی سلول ها ضروری است .کمبود این ماده مغذی میتواند برای سلامتی گربه ها مشکلات متعددی ایجاد کند. اغلب به طور قابل توجهی با بیماری کاردیومیوپاتی گشاد شده (DCM ) که یک بیماری قلبی میباشد در ارتباط است.
عضلات و اسکلت قلب خود به خود نمیتوانند این ماده ی مغذی(ال -کارنتین) را تولید کنند و نیاز به ال کارنتین به عنوان حامل وجود دارد.بنابر این کمبود این ماده در بدن ، بر روی قلب و ماهیچه های اسکلتی اثر منفی دارد.در حالی که مکمل ال-کارنتین همیشه در از بین بردن آثار این کمبود موفق نبوده ،اما به عنوان موفق ترین روش درمان اثبات شده است.

نشانه ها و انواع

علائم این کمبود عبارتند از:


1. بی حالی
2. درد های عضلانی
3 . عدم توانایی در ورزش

4. بزرگی قلب (کاردیومیوپانی)

5 . نارسایی عضله قلب


ال – کارنتین برای دریافت انرژی و عملکرد طبیعی بافت های عضلانی مهم است.بنابراین کمبود آن در سراسر بدن گربه تاثیر منفی میگذارد.

علل

این بیماری هنوز در دست مطالعه و تحقیق است ، اما شواهدی وجود دارد که نشان میدهد که ممکن است نژادهای خاصی بیشتر در خطر ابتلا به این اختلال باشند.

تشخیص

برای تشخیص این کمبود و به منظور اندازه گیری سطح کارنتین از ماهیچه قلب نمونه برداری (بيوپسي آندوميوكارديال) میشود .

درمان

اندازه و وزن گربه شما ، دوز مصرفی مناسب مکمل ال – کارنتین را تعیین میکند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از گربه ها نشانه ای از بهبودی در سلامتی شان مشاهده نخواهد شد. علاوه بر این برخی از گربه ها ممکن است به دلیل زیاد بودن دوز کارنتین در رژیم غذایی شان ، دچار اسهال شوند.رژیم غذایی مناسب تجویز شده (توسط دامپزشک) به همراه مقدار زیاد مایعات ،برای جلوگیری از عوارض این دوره ضروری خواهد بود.

زندگی و مدیریت

هنگامی که درمان کارنتین آغاز شد ، چک آپ منظم گربه توسط دامپزشک توصیه میشود.دکترتان (دامپزشکتان) برای اطمینان حاصل کردن از موثر بودن درمان ،هر سه تا شش ماه اکو کاردیوگرافی (EKG) انجام میدهد.

جلوگیری

هیچ روش پیشگیری شناخته شده ای ، غیر از حفظ یک رژیم غذایی سالم برای گربه تان وجود ندارد.

مترجم:
نهال(NahaL)

منبع: Petmd.com