ریزش مو در گربه ها
( Alopecia) آلوپسیریزش مو (آلوپسی) یک مشکل رایج در گربه ها است که میتواند جزئی یا کامل و در مدل های مختلف و متقارن باشد.البته برای این مشکل راه های درمان وجود دارد هر چند که محدودند.

نشانه ها و انواع:

علائم و نشانه ها عبارتند از : ریزش مو به صورت جزئی یا کلی درحالی که پوست اطراف منطقه (قسمتی که ریزش رخ داده) حالت عادی دارد و یا آثاری از قرمزی،برجستگی، زخم و از دست دادن پوست مشاهده میشود.آلوپسی ممکن است به صورت متقارن به نظر برسد و یا اینکه به صورت تصادفی بر روی پوست گربه ایجاد شده باشد.

علل:

در گربه های مسنی که مبتلا به سرطان هستند ریزش مو بسیار شایع است.اختلالات عصبی (به عنوان مثال: نظافت بیش از حد) نیز میتواند باعث از دست دادن مو شود. عدم تعادل هورمونی مخصوصا پرکاری تیروئید و یا افزایش سطح استروئیدها در بدن نیز ممکن است به ریزش مو منجر شود.بعضی گربه ها به دلیل آلرژی پوستی نیز دچار ریزش مو خواهند شد..
یکی از علل شایع ریزش مو در گربه ها ، انگل هایی مثل جرب و یا مشکلات قارچی است . عامل وراثت به ندرت باعث ریزش مو خواهد شد ..

تشخیص :

دامپزشک میتواند با نمونه برداری و کشت پوست به وجود انگل (مانند جرب) و قارچ و ... پی ببرد. شمارش کامل گلبول های خون(CBC) اغلب برای تعیین عدم تعادل هورمونی و عدم تعادل در فعالیت غده تیروئید انجام میشود. از ابزارهای تصویر برداری مختلف مانند اشعه ایکس( (X-reysنیز برای پی بردن به وجود یا عدم وجود علائم سرطان و یا اختلال در غدد آدرنال (غدد فوق‌کلیوى) استفاده میشود
درمان:


اگر ریزش مو به علت اختلالات پوستی (به عنوان مثال اروزيون (سائيدگی) پوست) ،عدم تعادل تیروئید و یاعدم تعادل هورمون های دیگر باشد ، دارو ها و درمان های موضعی انجام میشود.اگر به دلیل مشکلات رفتاری ایجاد شده باشد ، درمان از طریق آموزش های اصلاح رفتاری انجام خواهد شد . به طور کلی روش های درمانی نسبتا محدود است .
زندگی و مدیریت:

به غیر از تجویز دارو مناسب و دیگر راه های درمان ،شرایط زندگی گربه باید در نظر گرفته شود تا مطمئن شوید که ریزش مو شدید تر نخواهد شد.

جلوگیری :

هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری و ممانعت از ریزش مو در گربه ها وجود ندارد.مترجم: نهال(NahaL)
منبع: Petmd.com