در مورد دومیل یا دمیل بیشتر بدانید
نام پارسی: لیکو
نام علمی: Turdoides caudate
نام انگلیسی: Common Babbler


لیکو در راسته‌ی گنجشک‌سانان و تیره‌ی لیکویان قرار دارد و حدود 23 سانتی‌متر طول دارد. در جنوب استان پارس این پرنده دمیل (دومیل) نامیده‌ می‌شود که احتمالا ترکیبی است از دم و میل. چون مشخصه‌ی بارزش دم بلندش است که از وسط به سمت کناره‌ها، به تدریج کوتاه‌تر می‌شود و معمولا در هنگام راه رفتن و جست زدن بالا نگه داشته می‌شود. بال‌ها کوتاه و منقارش خمیده و اندکی رو به پایین است. معمولا به صورت گروهی دیده می‌شود و از پوششی گیاهی وارد پوشش گیاهی دیگری می‌شود و گاهی هنگام پرواز در هوا سُر می‌خورد.
پر و بال و دمش تقریباً یکدست قهوه‌ای مایل به زرد حنایی است. زیر تنه‌اش خاکستری رنگ و همراه با خطوطی در اطراف سینه‌اش است. پاهای دُمیل زرد کم‌رنگ است اغلب هنگام راه رفتن، بر روی زمین جست می‌زند.
نوعی دیگری لیکو به نام لیکو خوزی یا لیکو تالابی نیز در ایران و در استان خوزستان زندگی می‌کند و در دنیا با نام لیکو عراقی شناخته می‌شود که پاهایش قهوه‌ای کمرنگ است و کمی از لیکو کوچکتر و منقارش نیز کوتاه‌تر است.
صدای دُمیل بلند است و به صورت یک سری نت‌های کشدار شنیده می‌شود که در آخر ضعیف‌تر می‌شود.
شما می‌توانید صدای لیکو یا دومیل را باقالب AMR از لینک زیر دانلود کنید.لیکو در اراضی کشاورزی با درختان و بوته‌های پراکنده، همچنین در باغ‌ها و نخلستان ها به سر می‌برد. بومی جنوب ایران است و جالب است بدانید که لیکو فقط در جنوب ایران و قسمت‌های کوچکی از شرق عراق زندگی می‌کند و در هیچ جای دیگر دنیا وجود ندارد.

در رسم محلی: وقتی جمع لیکوها سر و صدای زیاد بکنند یه خطری در راه است- و این بیشتر در مورد چوپانان صدق می کند چرا که خطر جانور (شغال- روباه و...) در مورد گله خود احساس می کنند.