بزرگ‌ترين صاعقه منظومه شمسي در سال 2009 در سياره زحل ثبت شد. اخترشناسان بزرگ‌ترين و قوي‌ترين صاعقه‌اي كه از اول ژانويه (از ابتداي سال 2009 ميلادي) در منظومه شمسي رخ داده است را ثبت كردند. اين صاعقه در سياره زحل اتفاق افتاده است.
اين صاعقه جديد از نظر بزرگي نهمين صاعقه‌اي است كه از زمان ورود فضاپيماي كاسيني به مدار سياره زحل (جولاي 2004) ثبت شده است.
ارتفاع اين صاعقه 3 هزار كيلومتر (يك هزار و 900 مايل) بود كه اين صاعقه 10 هزار برابر بزرگ‌تر از صاعقه‌هاي سياره ما، زمين، است.
اين صاعقه نيز توسط فضاپيماي كاسيني ثبت شده و تصاوير آن به زمين ارسال شده است.
به گزارش پايگاه اينترنتي اسپيس، رعد و برق‌هاي سياره زحل معمولا در منطقه‌اي كه دانشمندان آن را «باغ توفان» (Storm Alley) ناميده‌اند، اتفاق مي‌افتند. اين منطقه در 35 درجه‌اي جنوب سياره زحل واقع شده است.

قدیمی ترین سنگ زمین

دانشمندان به تازگي موفق به كشف قديمي‌ترين سنگ زمين شدند.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اينترنتي لايو ساينس، دانشمندان موفق به كشف سنگي مربوط به بيش از 5 ميليارد سال قبل شده‌اند و اين سنگ قديمي‌ترين سنگي است كه تاكنون شناخته شده و حدود 250 ميليون سال از سنگ قبلي كه به عنوان قديمي‌ترين سنگ زمين شناخته شده بود، قديمي‌تر است.
در اين گزارش آمده است: زمين در حدود 6/4 ميليارد سال قبل از لوح‌هاي گاز و گرد و غبار‌هايي كه به دور خورشيد مي‌چرخيدند، به وجود آمده است. كار شناخت بقاياي پوسته زمين در اوايل شكل‌گيري آن بسيار سخت و دشوار است زيرا اين مواد هم اكنون به درون زمين رفته‌اند و بارها و بارها تغيير شكل داده‌اند.
جغرافي‌دانان معتقدند اين سنگ مربوط به زمان‌‌هاي اوليه شكل‌گيري زمين است و اين دانشمندان براي شناخت بيش‌تر سن اين سنگ نياز به آزمايشات بيش‌تري دارند و مطاعاتي كه تاكنون انجام شده نشان مي‌دهد كه سن اين سنگ مي‌تواند بين 8/3 تا 28/4 ميليارد سال باشد.
اين مطالعات توسط تيم تحقيقاتي دانشگاه مونترال كانادا انجام شده و جزئيات آن در مجله ساينس در تاريخ 25 سپتامبر منتشر شده است.
كارلوس سپرست اين تحقيقات گفت: شناخت بيش‌تر اين نوع سنگ‌ها مي‌تواند به شناخت تغيير شكل پوسته زمين به جغرافي‌دانان و دانشمندان كمك شاياني كند.

منبع:گوگل