خورشیدگرفتگی نادر روز یکشنبه که در اکثر نقاط جهان رخ داد، بخشهایی از آفریقا، اروپا، آمریکا و خاورمیانه را برای لحظاتی در تاریکی فرو برد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این رویداد تماشایی که ناسا آنرا یک کسوف ترکیبی نادر خوانده، خورشید را در حالی که بسته به محل مشاهده آن، بطور کامل یا ناقص توسط ماه پوشانده شده بود، نمایش داد.
تماشاگران در مرکز آفریقا از بهترین منظره برخوردار بودند که در آنجا گرفتگی کامل برای یک دقیقه بطول انجامید.
این رویداد ابتدا در صبحگاه در آمریکا مشاهده شد و سپس به سمت شرق بر فراز اقیانوس اطلس و آفریقا ادامه یافت.
برخی مناطق گرفتگی کامل خورشید را شاهد بوده اما سایرین یک نسخه حلقوی یا ناقص از این رویداد نادر را مشاهده کردند.

این اولین خورشید*گرفتگی ترکیبی در بیش از 150 سال گذشته بوده که پیش از این در بیستم نوامبر 1854 ثبت شده بود. نوبت دیگر این رویداد برای 17 اکتبر 2172 پیش*بینی شده است.
مشتاقان نجوم در کشور گابون در غرب آفریقا توانستند اوج نمایش را شاهد باشند. آنها از عینک*های محافظ برای تماشای خورشیدگرفتگی کامل استفاده کردند که حدود 60 ثانیه در لیبرویل، پایتخت گابون قابل مشاهده بود.
شهرهای شمال کنیا نیز مناظر زیبایی را شاهد بودند که صدهها گردشگر را برای تماشای خورشیدگرفتگی کامل به آنجا کشانده بود. اعضای قبیله*های کنیایی از جمله قبیله*های تورکانا و رندیل در میان افرادی بودند که این رویداد زیبا را تحسین کردند.
آنها لباسهای رنگی قبیله خود را به همراه عینکهای محافظ مانند عینک جوشکاری، عینک آفتابی، نگاتیو عکس و فیلترها برای مشاهده خورشیدگرفتگی پوشیدند.
اما خورشیدگرفتگی کامل بسیار کوتاه و تنها حدود 15 ثانیه بود.
در اوگاندا، یووری موسونی، رییس*جمهور این کشور به دهها کودک در مدرسه راهنمایی اووینی در پاکواچ برای مشاهده خورشیدگرفتگی کامل پیوست.

همچنین برای اولین بار سباستین فتل، قهرمان کنونی مسابقات فرمول یک در مرکز توجهات قرار نداشت چرا که زمان حرکت آن در رقابت جایزه بزرگ فرمول یک ابوظبی مقارن با منظره خورشیدگرفتگی حلقوی شد.
دهها تماشاچی مسابقات اتومبیل*رانی در پی آغاز خورشیدگرفتگی، این ستاره آلمانی را تنها گذاشتند.
رویداد جزئی همچنین در نیویورک و جنوب اروپا قابل مشاهده بود که البته برخی از کشورها به دلیل ابری بودن هوا نتوانستند آنرا مشاهده کنند.
به گفته دانشمندان، بیشترین خورشیدگرفتگی کامل که بیش از یک دقیقه طول کشیده در حدود 330 کیلومتری جنوب غرب لیبریا در اقیانوس اطلس رخ داده بود.
کارشناسان به مشتاقان هشدار داده بودند که با چشم غیرمسلح مستقیما به خورشید نگاه نکنند.
در خورشیدگرفتگی کامل، ماه بطور کامل خورشید را مسدود کرده و سایه بر روی سطح زمین می*اندازد در حالیکه در نسخه حلقوی، ماه در دورترین فاصله خود از زمین قرار داشته از این رو اندازه کوچک آن نمی*تواند بطور کامل خورشید را بپوشاند.
در این رویداد، یک هاله از نور خورشید موسوم به حلقه آتش در اطراف ماه دیده می*شود.

پرواز یک پرنده از برابر خورشیدگرفتگی جزئی در سیدون، جنوب لبناننسخه حلقوی خورشیدگرفتگی در محله کویینز نیویورکخورشیدگرفتگی نادر در جزایر قناریخورشیدگرفتگی ابتدا در آمریکا دیده شد و سپس به سمت شرق بر فراز اقیانوس اطلس و آفریقا ادامه یافتمیلیونها انسان در سراسر جهان این رویداد نادر را تماشا کردندآسمان ابری تا حدی منظره عبور ماه بر روی خورشید را در مادرید اسپانیا مسدود کردکودکان تونسی با عینک محافظ به تماشای این رویداد نادر پرداختندمنظره خورشیدگرفتگی جزئی در ابوظبی در جریان رقابتهای فرمول یکمشتاقان نجوم در گابون آفریقا

اعضای قبیله تورکانا در کنیا که به مشاهده خورشید گرفتگی پرداختندیک پسربچه کنیایی در نایروبی به مشاهده خورشیدگرفتگی ترکیبی با یک فیلم پرتو ایکس پرداخته استاین اولین خورشید*گرفتگی ترکیبی در بیش از 150 سال گذشته بوده استیووری موسونی، رئیس*جمهور اوگاندا با دانش*آموزان مدرسه راهنمایی اووینی در پاکواچ این رویداد را تماشا کرد

خورشیدگرفتگی نادر ترکیبی از منظر یک هواپیمای پیگیر خورشیدگرفتگی

خورشیدگرفتگی نادر ترکیبی از منظر یک هواپیمای پیگیر خورشیدگرفتگی
منبع:ایسنا