تشکر تشکر:  10
لایک لایک:  9
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  کاربر ویژه انجمن
  (همکار قدیمی سرپرست کل)

  تخصص
  دانشجوی دامپزشکی
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  عروس هلندی_شاه طوطی_گربه
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  22
  میانگین پست در روز
  0.27
  تعداد ارسال ها
  828

  47 نکات کاربردی تجویز داروهای ضد انگل و نحوه معمول تجویز این داروها در ایران

  نکات کاربردی تجویز داروهای ضد انگل و نحوه معمول تجویز این داروها در ایران


  به طور کلی برنامه تجویز داروی ضد انگل در سگ و گربه می بایست به گونه ای طراحی گردد که هم بر علیه کرم های حلقوی یاگرد (ROUND WORMS)و هم برعلیه کرم های پهن یا نواری پیشگیری و درمان صورت گیرد.
  کرم های حلقوی شامل نماتودهای می شوند مثل اسکاریس ها ، کرم های قاپدار مثل انکیلوستما،کنینوم و استرونژیلوس.
  کرم های پهن شامل ترماتودها وسستودهای می باشند از مهمترین کرم های این دسته : دیپلیدیوم کنینوم و مهتر از انگل مشترک اکینوکوک گرانولوزوس عامل کیست هیداتیک اشاره کرد.
  در رژیم های درمانی داروهای ضدانگل سعی میشود که داروهایی استفاده گردد که از الودگی حداکثر کرم های حلقوی و حداکثر کرم های پهن بخصوص اکینوکوك در سگ پیشگیری به عمل اید در این بخش سعی می گردد به توضیح نکات کاربردی تجویز داروهای ضد انگل پرداخته شود.

  داروهای موثر بر کرم های حلقوی
  در موردکرم های حلقوی وخصوصا اسکاریس ها می بایست به این نکته توجه داشت که می تواند انواع مختلف آنها از طریق جفت و شیر مادر مثل توکسوکاراکنيس و توکسوکاراکتی به چنین و یا حیوان تازه متولد شده منتقل شوند از انجا که این کرم هاي پهن پس از 15 روز در بدن بالغ می شوند لذا مي بایست و می توانیم از روز 15 زندگی به بعد اقدام به تجویز انواع داروهای ضد انگلی حلقوی بناميیم.
  از داروهای مهم ضد انگلی که بر علیه انواع کرم ه ای حلقوی موثر می باشند و در سبد دارویی کشور موجود می باشند می توان به mebendazole , levamisole, piperazin اشاره کرد.
  در موردمکانیسم عمل و نحوه اثر این داروها به تفکیک در قسمت های ابتدایی کتاب توضیحات کامل آورده شده است اما دراین فصل به ارائه مثالهای کاربردی در مورد نحوه تجویز این داروها در سگ و گربه پرداخته می شود.


  Mebendozole
  این دارو از جمله داروهای رایجی است که می توان براحتی ان را در سگ و گربه مورداستفاده قرارداد.
  در صورتیکه mebendazole را تا3 روز تجویز نماییم بر علیه نماتودها موثر می باشد و اگر تا 5 روز روزانه یکبار تجویز نماییم بر علیه سستودها نیز موثر میباشند. شکل انسانی )پزشکی( مبندازول به صورت قرصضی 100 میلی گرم و شکل دامپزشکی آن به صورت قرص یک گرمی می باشد.
  دوز دارویی مبندازول 22 میلی گرم می باشد در برخی از کتب توصه شده است 21 روز بعد مجددا داروی مبنددازول برای مدت 3 تا5 روز موردتجویز قرار گیرد.
  نکته کاربردی 1: در صورتیکه از شکل انسانی قرص مبندازول استفاده کنید می توانید این فرمول را در ذهن داشته باشيد:
  قرص مبندازول انسانی تقریبا هر 5 کیلوگرم وزن سگ ویا گربه یک عدد قرص برای 3 تا5 روز


  Piperazi
  داروی پی پرازین نیز از دسته دارویی صد انگل موثر بر نماتودها میباشد که به فراوانی در داروخانه های پزشکی و با قسمت مناسب براحتی دردسترس میباشد.
  دوز موثر پی پرازین میلی گرم 100-50 می باشد از نکات مثبت این دارو شکل دارویی آن مي باشد. این دارو به اشکال قرص 500 میلی گرم و شربت 750 در داروخانه های کشور عرضه میگردد از آنجا که خوارندن قرص در تول سگها و بچه گربه ها مشكل می باشد دراین موارد جهت تجویز داروی ضد انگلی از شربت خوراکی پی پرازین ميتوان استفاده کرد.
  نکته کاربردی 2: در صورتیکهاز شکل انسانی شربت پی پرازین استفاده می کنید می توانید اين فرمول را در ذهن داشته باشید.
  شربت پی پرازین : تقریبا cc5/0 به ازای هر kg وزن بدن
  نکته 3: شربت پی پرازین را می بایست روزانه یکبار و برای 2 روز متوالی تجویز نمود از انجا که این دارو تنها بر شکل بالغ کرم های گرد موثر باشد 21 روز بعد لازم است که شربت پی پرازین برای 2 روز مجددا تکرا گردد. بهتر است جهت جلوگیری از دیسترس های گوارشي شربت به همراه غذا خورانده شود.

  LEvAMISOLE
  این دارو از جمله داروهای ضد انگل موثر بر علیه کرم های حلقوی میباشد که شکل انسانی آن 50 میلی گرم واشکال مختلف دامپزشکی را دارا میباشد. بعلت عوارض جانبی لوامیزول مانند ترشح بزاق، استفراغ،اثرات نوروتوکسیک و مرگ ناگهانی کاربرد این دارو توسط FDA درحیوانات کوچک مورد تایید قرار نگرفته است دوز موثر لوامیزول در سگ و گربهmg/kg 5 میباشد.
  درصورتیکه قرص انسانی لوامیزول در سگ و گربه استفاده می کنید می توانید فرمول زیر را در ذهن داشته باشيد.
  قرص لوامیزول هر 10 کیلوگرم وزن بدن یک عد قرص
  نکته 4: برای درمان ضد انگل لوامیزول می بایست 2 هفته بعد تکرار گردد.


  داروهای موثر بر TAPE WORMES
  همانطور که در قسمت ابتدای کتاب به تفصیل توضیح داده شد داروهای متعددی بر علیه ترماتودها وسستودها در طب دامپزشکی موجود می باشد.
  Praziquantel رایج ترین دارویی که درایران به این منظور مورد استفاده قرار میگیرد.
  از خواص مهم این داروها موثر بودن ان برعلیه سستود اکینوکوک گرانولوزوس میباشد .
  نکته 5 :تجویز این دارو در توله های زیر 4 هاهه و بچه گربه های زیر 6 هفته ممنوع می باشد.
  دوز موثر این دارو بر علیه انگل اکینوکوک mg/kg5 میباشد شکل دارویی ان قرص 50mg می باشد.
  لازم به ذکر است که قرص پرازی کونانتل درایرن قفط در داروخانه های دامپزشکی موجود است.
  برای استفاده راحت از قرص mg50 پرازی کوانتل میتوانید فرمول زیر را به خاطر بسپارید.
  قرص پرازی کوانتل هر 10 کیلوگرم وزن بدن یک قرص

  NICLOSOMIDE
  نیکلورزوماید نیز از جمله داروهای ضد کرم های پهن می باشد که د ر برخی موارد در سگ و گربه به مورد استفاده قرار می گیرد از جمله نکات منفی این دارو موثر نبودن ان بر علیه سستود اکیندکوك گرانولوزوس میباشد.
  دوز نيکلوزوماید154mg/kg و شکل دارویی انسانی ان در ایران قرص 500mg/kgدر صورتیکه می خواهيد از شکل انسانی داروی نیکورومایه استفاده کنید می توانید فرمول زیر را به خاطر بسپارید.
  قرص نيكلوزومايد به ازای هر 3 کیلوگرم وزن تقریبا یک قرص

  باردیگر یاد اوری میشود که در تجویز داروی ضد انگل می بایست رژیم درمانی انتخاب گردد که هم برعلیه کرم های حلقوی هم کرمهای پهن موثر واقع شود.
  به همین دلیل یکی از داروهای ضد کرم های حلقوی ونیز یکی از داروهای ضد کرم های پهن همه با هم در دوره درمان ضد انگلی تجویز میگردد.
  همانطور که در شناسانامه های بهداشتی حیوانات مشاهده کردید در شناسنامه معموللا محلی پرای وارد کردن داروهای ضد انگلی تجویز شده در نظر گرفته میشود عکس شناسنامه اسکن شود.
  دراین قسمت می بایسد در محل در نظر گرفته شود ابتدا نام دارو یا داروهای استفاده شده درجچ گردد و سپس ازمهروامضاء تاریخ مراجعه بعدی یاد داشت گردد ش
  برای تاریخ مراجعه بعدی جهت تجچویز داروی ضد انگلی بهتراست درهر منطقه یا باتوجه به اب وهوایمنطقه نیز شرایط زندگی تاریخ راچجعه بعدی جهت تجویز داروهای درج گردد.
  شرکتهایداروی یسازنده داروهای وسیع الطیف ضدانگل معمولاپروتکل زیر را پیشنهاد میکند اگر حیوان کاملا باشد یعن یکل زنده گی حیوان درمح خارج ازمنل ودر فضای باز باشد بهتر هر 3 ماه یکبار داروی ضد انگل تجویز گردد.
  اگر حیوان هم و هم باشد یعنی هم درخانه وهم د رمحیط خارج از خانه نهداری میشود توصیه میشود که هر 6 ماه یکبار داروهای ضدانگل تجویز گردند اگر حیوان کاملا باشد یعنی مشا د رحی داخلهخانه زندگی کند م یتوان هر یک سال یکبار داروی ضد انگل راتجویز نمود.
  البته باز هم تاکید میشود در هر منطقه باتوجه نوع الودگی انگلی ونیز شرایط اب وهواییممکن است برانامه تجویز داروهای ضدانگل مستفاوت و متنوع باشد.
  به عنوان مثال درایالات متحده امریکا بدلیل انکه دربعضی از مناطق الودگی به کرم لب شاع می باشد دراین مناطق توصیه میگرد دکه هر ماه دراوهای موثرجهت پیشگیری ازاین انگل درسگ تجویز گردد. 2. #2
  کاربر تازه وارد

  تخصص
  پزشک عمومی
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  :(
  تاریخ عضویت
  May 2014
  شماره عضویت
  15942
  میانگین پست در روز
  0.00
  تعداد ارسال ها
  1
  سلام دوست عزیز
  سپاس از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید.
  یکی از گربه های محل ما که همیشه جلوی قصابی است و فقط هم فیله میخورد نزدیک به یکسال است که لاغر شده، حرکاتش کند شده، دهانش نیمه باز است همیشه و زبانش کمی بیرون آمده، لثه ها رنگ پریده شدند و حوصله ی تمیز کردن خودش و بازی کردن ندارد. چشمانش بی حال و بی انرژی شده. نمیدانم دقیقا چه نوع انگلی دارد ولی علائم به کرمهای حلقوی بیشتر شبیه است.من قصد داشتم آلبندازول تکدوز حدود 40 میلی گرم بدهم ولی مطمئن نبودم. لطفا راهنمایی کنید که چه کنم با این بچه.
  با سپاس

 3. #3
  کاربر ثابت

  تخصص
  Linux Administrator
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  شاه طوطی
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  1.90
  تعداد ارسال ها
  5,878
  نقل قول نوشته اصلی توسط فرنازشیرازی نمایش پست ها
  سلام دوست عزیز
  سپاس از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید.
  یکی از گربه های محل ما که همیشه جلوی قصابی است و فقط هم فیله میخورد نزدیک به یکسال است که لاغر شده، حرکاتش کند شده، دهانش نیمه باز است همیشه و زبانش کمی بیرون آمده، لثه ها رنگ پریده شدند و حوصله ی تمیز کردن خودش و بازی کردن ندارد. چشمانش بی حال و بی انرژی شده. نمیدانم دقیقا چه نوع انگلی دارد ولی علائم به کرمهای حلقوی بیشتر شبیه است.من قصد داشتم آلبندازول تکدوز حدود 40 میلی گرم بدهم ولی مطمئن نبودم. لطفا راهنمایی کنید که چه کنم با این بچه.
  با سپاس

  گربه رو به یک کلینیک دامپزشکی منتقل کنید تا معاینه بشه . همینجوری که ضد انگل نمیدن! سن ، وزن و شرایط گربه شرط اصلیست که دامپزشک باید تشخیص بده

  موفق باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اسباب بازی آویز برای طوطی و کاسکو
  توسط sepideh در انجمن اسباب بازی های طوطی
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 20th November 2016, 06:22 PM
 2. دیسکس بلو تورکویز
  توسط بابک آژیده در انجمن نژاد شناسی و بررسی گونه های دیسکس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd May 2012, 07:00 AM
 3. دیسکس رد تورکویز
  توسط بابک آژیده در انجمن نژاد شناسی و بررسی گونه های دیسکس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd May 2012, 06:40 AM
 4. آویز برای طوطی و کاسکو
  توسط sepideh در انجمن ساخت اسباب بازی برای طوطی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th April 2012, 05:43 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ