"کرج" موزه شهری ناشناختهموزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی کرج


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی کرج با وسعتی در حدود 1000 مترمربع در پارک **** چمران کرج قرار دارد. در این موزه انواع جانوران، گیاهان، سنگ*ها و کانی*ها جهت آشنایی دانش*آموزان، دانشجویان و عموم علاقه*مندان یا محیط زیست کشور به نمایش گذاشته شده است و تعدادی از انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان، ماهی*ها، گیاهان، حشرات، سنگ*ها، کانی*ها، اسکلت*های جانوری، جمجمه و سردیس گونه*های مختلف جانوری نگهداری می*شود.
همچنین وجود فضاهای آزمایشگاهی برای آموزش بوم*شناسی، جانورشناسی، گیاه*شناسی، لیمنولوژی و تاکسیدرمی موجب شده است این مجموعه بتواند برای ارائه واحدهای درسی عمومی، پایه و تخصصی در خدمت مراکز دانشگاهی باشد.


کاخ موزه سلیمانیه

عمارت کاخ موزه سلیمانیه که بنای متعلق به دوره قاجار است، در بافت مرکزی شهر کرج و داخل پردیس کشاورزی (ضلع جنوبی) در میان باغ بزرگی قرار دارد. این مجموعه بین سال*های 1224 تا 1227 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار در یکی از منزلگاه*های حد فاصل تهران و چمنگاه سلطانیه زنجان در ییلاق خوش آب و هوای کرج ساخته شد که بعدها به نام پسرش سلیمان میرزا حاکم منطقه کرج، سلیمانیه نامگذاری شد.
آنچه هم اکنون از مجموعه کاخ سلیمانیه باقی مانده عبارت است از یک کوشک یا بنای مستطیل شکل که بر روی ستون*ها و جرزهای آجری ساخته شده که از سطح زمین حدود 2.5 متر ارتفاع دارد.
بنای مذکور عبارتست از یک تالار اصلی و مستطیل شکل در وسط ، و دو راهرو در سمت غرب و شرق آن که از جانب شمال و جنوب دو پلکان به هر یک از راه*روهای مزبور راه می*یابد.
بنای کنونی کاخ سلیمانیه جزء کوچکی از مجموعه بناهای قلعه و قصر سلیمانیه شامل عمارت گلشن، ساختمان کلاه فرنگی، بیرونی و حرمسرای فتحعلی شاه، ساختمان اندرونی، برج بلند فراش*آباد، عمارت در قرمز (باغ انگوری)، باغ فراش*آباد، باغشاه اول، باغشاه دوم و باغ فردوس است.
اطراف بنای فعلی ساختمان*ها و برج*های زیادی وجود داشته که کاملا تخریب شده*اند. هم اکنون گچ*بری*ها و نقاشی*های کاخ مرمت و بازسازی شده*اند و سقف بنا نیز که چوبی است، استحکام*بخشی شده است.
این بنا جزء نخستین بناهایی در ایران است که روی پایه(پایلوت) ساخته شده است. فضای داخلی بنا با تزئینات گچبری و نقاشی دیواری آراسته شده و در واقع اهمیت و ویژگی خاص این بنا به لحاظ دو تابلو دیوار نگاره از سلاطین قاجار است که بر روی دیوارهای شرقی و غربی تالار مرکزی ترسیم شده است.
نقاش تابلوها عبدالله خان نقاش باشی از هنرمندان صاحب نام و مشهور دوران قاجار بوده است. قرار است این مجموعه بعد از مرمت به کاخ موزه دوره قاجار تبدیل شود.

موزه جانورشناسی استاد جلال افشار

بنای این موزه در محوطه دانشکده پردیس کشاورزی کرج واقع شده است. این محل که بانی آن مصطفی قلی بیات بود، نخست با نام «مدرسه فلاحت» فعالیت خود را آغاز کرد.
موزه حاضر در سال 1309 به همت وزارت کشاورزی وقت و با تلاش شادروان استاد جلال افشار در همین محل تأسیس شد و از سال 1324 تاکنون زیر نظر دانشگاه تهران به فعالیت خود ادامه می*دهد. موزه جانورشناسی کرج دارای دو طبقه و 17 گالری است. در این موزه می*توان انواع جانوران و حیوانات از ماهی*های مرکب خلیج*فارس، مرجان*ها، ستاره*های دریایی، انواع کنه و رتیل را دید.
موزه جانورشناسی کرج تنها به بخش نمایش جانوران و حشرات محدود نیست و دارای بخش*های مختلفی همچون آزمایشگاه*های آموزشی، پژوهشی، اتاق تاکسیدرمی، عکسخانه و کتابخانه تخصصی است.

منبع:زیست نیوز