مجله نشنال جئوگرافی همانند هفته*های گذشته گزیده*ای از زیباترین تصاویر نجومی مربوط به 7 روز گذشته را منتشر کرده است که در میان آنها می*توان به ویژه از تماشای مه- کمان رویایی قطب شمال، کهکشان حبابها و نگین*های کیهانی لذت برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در گزیده عکس*های این هفته که مجله نشنال جئوگرافی طبقه بندی کرده است تصاویری از تلسکوپهای فضایی هابل، چاندار و اسپیتزر دیده می*شوند.

نگین*های کیهانی ـ ستارگان بسیار عظیم در رنگهای جواهر- مانندی در این تصویر جدید از سحابی NGC 281 می*درخشند. این عکس را ناسا از ترکیب اطلاعات جمع آوری شده توسط رصدخانه فضایی پرتوهای ایکس چاندار و تلسکوپ فضایی اسپیتزر تهیه کرده است.ستارگان با جرم بالا اغلب به سختی دید می*شوند؛ چرا که در فاصله بسیار دوری از زمین قرار دارند و توده*های گاز و گرد و غبار کهکشان ما مانع رسیدن نور آنها به زمین می*شوند. اما NGC 281 در بالای سطح کهکشانی قرار دارد و به همین دلیل ستاره شناسان توانستند یک چشم انداز باز از ستارگان این سحابی را که در فاصله 9 هزار و 200 سال نوری از زمین قرار دارد ارائه کنند.

شفق قطبی از بالا ـ این عکس که روز دوشنبه هفته گذشته از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده است یک شفق سبز را نشان می*دهد که با یک باند قرمز از نور احاطه شده است. شفقها زمانی تولید می*شوند که ذرات باردار خورشید به اتمهای اتمسفر زمین برخورد کنند. رنگهایی که در اثر این پدیده ایجاد می*شود بستگی به نوع آن اتمها دارد. به طوریکه اکسیژن معمولاً نورهای سبز تولید می*کنند اما اکسیژن کم انرژی و اتمهای نیتروژن می*توانند شراره*های قرمز بسازند.چهره «شانگری- لا» - تیتان، قمر زحل در این عکس جدید کاوشگر مدارگرد کاسینی در مقابل حلقه*های این سیاره قرار گرفته است.

این چشم اندار، منطقه*ای تاریک بر روی تیتان را نشان می*دهد که «شانگری- لا» نام دارد. این منطقه در شرق منطقه فرود کاوشگر Huygens قرار دارد.در اواخر سال 2004 کاوشگر Huygens از کاسینی جدا شد و در ژانویه 2005 در سطح تیتان فرود آمد. در طی فرود و نشستن Huygens، این فضاپیما به مدت 4 ساعت اطلاعات با ارزشی را ارسال کرد.

کهکشان حبابها ـ حبابهای صورتی از گازهایی سوزانی که شکل نامنظم کهکشان کوتوله Holmberg II را در تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل نقطه گذاری کرده*اند.

این حبابها زمانی که ستارگان بسیار عظیم می*میرند و ابرنواخترها را می*سازند تشکیل می*شوند و مواد داغ و سوزان را با شوکهای خشنی به بیرون پرتاب می*کنند.این کهکشان کوچک، تکه*ای از مناطق متراکم تشکیل ستارگان است که می*تواند در محدوده*ای به وسعت هزاران سال نوری گسترده شوند.

مه ـ کمان شمالی ـ یک عکاس «پل ساودرز» در سواحل «ازوالبارد» در نروژ که سوار بر قایق ماهیگیری بود این تصویر زیبا را از این مه- کمان نادر گرفت. «مه- کمان» پدیده*ای مشابه رنگین کمان است و زمانی ظاهر می*شود که نور خورشید درحال عبور از قطرات کوچک مه منکسر شود.قالب ریزی از یک «ابَر زمین» ـ این طرح هنری تفاوتهای میان زمین (سمت چپ) و یک «ابَر زمین» (سمت راست) را نشان می*دهد. این سیاره که «55 چنگار» نام دارد در سال 2004 کشف شد. این دنیای بیگانه در فاصله نزدیکتری از فاصله عطارد تا خورشید به دور ستاره خود می*چرخد و هر سال آن کمتر از 18 ساعت به طول می*انجامد.55 چنگار یک سیاره بسیار متراکم و سنگی است. تازه ترین رصدهای تلسکوپ فضایی اسپیتزر نشان می*دهد که این سیاره با جرمی معادل 7.8 برابر زمین، بزرگتر از آن چیزی است که تاکنون تصور می*شد.

منبع:Tabnak.IR | تابناك