فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان
دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  همکار قدیمی

  تخصص
  ؟؟؟!!!
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  سگ، گربه
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1413
  میانگین پست در روز
  1.20
  تعداد ارسال ها
  2,730

  عبور بی سر و صدای خط لوله نفت از زیستگاه آهوان!!!


  سرانجام پس از ماهها اعتراض دوستداران محیط زیست به مماشات رئیس سازمان محیط زیست با استاندار فارس برای توسعه پالایشگاه شیراز و عبور خطوط لوله نفت سروستان از پارک ملی بمو که مقدمه این توسعه است، چندی پیش این خطوط بی سرو صدا از لابلای فنس های پارک ملی بمو گذشتند و درست از جلوی پاسگاه محیط بانی پارک عبور کردند.

  به گزارش مهر، ماجرای عبور خط لوله نفت سروستان از مهر ماه گذشته آغاز شد که رئیس سازمان حفاظت محیط *زیست در سفر به شیراز اعلام کرد توسعه پالایشگاه شیراز که یکی از دغدغه*های مهم بود با پیگیریهای استاندار فارس و حل مشکلات زیست*محیطی، قابل اجراست و مجری طرح می*تواند کار خود را آغاز کند.
  هر چند هنوز توسعه پالایشگاه در بمو عملی نشده (به دلیل اعتراض دیوان محاسبات کشور به نحوه واگذاری این اراضی توسط سازمان محیط زیست)، اما این موافقتها مقدمه ای شده برای اجرای سایر طرح های مخرب که عبور خط لوله نفت سروستان از داخل پارک ملی بمو یکی ازآنهاست. حالا به نظر می رسد پیگیری های شرکت نفت در این مورد نتیجه داده و عبور خط لوله از داخل پارک ملی بمو آغاز شده است.
  مدیر کانون سبز فارس در این باره به مهر می گوید: پیش از انقلاب ۷ حلقه چاه نفت در شهرستان سروستان شناسایی شد که در سالهایی اخیر شرکت نفت تصمیم گرفت آن چاهها را به مرحله بهره برداری برساند و به همین دلیل ساخت و ساز مستحدثات بهره برداری را در اطراف این چاهها آغاز کرد تا نفت استخراج شده از این چاهها را به پالایشگاه شیراز که در مجاورت پارک ملی بمو قرار دارد انتقال دهد.به گفته بهمن ایزدی، در حقیقت شرکت نفت در این پروژه قصد دارد نفت چاه*های شهرستان سروستان فارس را که در ۸۵ کیلومتری شیراز واقع شده با لوله به پالایشگاه شیراز منتقل کنند. همچنین قرار است میعانات گازی از فراشبند – منطقه*ای بین فارس و بوشهر – به این پالایشگاه منتقل شود.
  او اضافه می کند: کارشناسان و ارزیابان محیط زیست، مسیری را برای عبور لوله نفت و میعانات گازی و انتقال از سروستان و فراشبند به شیراز پیشنهاد کرده بودند که هیچگونه آسیبی به پارک ملی بمو وارد نمی*کرد و خطوط انتقال، بی*آنکه وارد پارک شود به پالایشگاه متصل می*شدند. اما مسئولان اجرایی بی*آنکه این پیشنهاد را درنظر بگیرند گزینه*ای را انتخاب کرده*اند که براساس آن، بخشی از مسیر خطوط انتقال نفت و میعانات گازی از عمیق*ترین و بکرترین دره*ها در پارک ملی بمو عبور می*کند. این در حالی است که بنا به تصریح قانون و معیارهای زیست*محیطی هرگونه طرح صنعتی باید حداقل ۱۴ کیلومتر از پارک ملی فاصله داشته باشد.آنطور که این فعال محیط *زیست می گوید: در گزینه جدید برای انتقال خطوط نفت و میعانات گازی نه تنها معیارهای زیست*محیطی رعایت نشده که عملیات اجرایی انتقال با دشواری*های فراوانی همراه خواهد بود زیرا طبق مسیری که کارشناسان محیط*زیست پیشنهاد کرده بودند خطوط انتقال از اراضی مسطح عبور می*کرد و با دور زدن پارک ملی بمو به پالایشگاه متصل می*شد اما مسیر جدید از منطقه کوهستانی و دره*های عمیق عبور می*کند.ضمن آنکه ۳۰کیلومتر طولانی*تر از مسیر پیشنهادی محیط*زیست استان است.
  ایزدی با بیان اینکه طول مسیر خط لوله از داخل پارک ملی بمو حدودا ۷ کیلومتر است تأکید می کند: در حالی که تا چند ماه پیش لوله*های انتقال نفت تا پشت فنس*های پارک ملی بمو رسیده بود و تلاش برای جلوگیری از ورود لوله*ها به پارک در حال انجام بود؛ در آبان ماه مجوز عبور لوله نفت از پارک ملی از سوی کمیسیون زیربنایی دولت و در نتیجه کم*کاری سازمان حفاظت محیط زیست صادر شد و حالا بعد از گذشت چند ماه،* نهایتا وارد پارک ملی بمو شد و عملا پارک ملی بمو با احداث این جاده عملیاتی به دو نیم تقسیم می شود.
  به گفته وی، این خط لوله از غرب در منطقه چشمه آب بز به شرق پارک در منطقه بند امیر رسیده و بخش شمالی پارک که حدودا یک چهارم مساحت بمو را شامل می شود از بخش جنوبی جدا شده تا به این طریق تسهیلات لازم برای تعرض به سایر اراضی باقیمانده پارک در آینده نزدیک برای فرصت طلبان فراهم شود.این فعال محیط زیست افزود: این نقطه از پارک زیستگاه کل و بز و همچنین آبشخورگاه آهوان است که تقریبا با این عملیات دستخوش تغییرات اساسی و جدی شده است .او با اشاره به اینکه تصمیم کمیسیون زیر بنایی در مورد عبور خط لوله از پارک ملی بمو ، ناشی از آن بوده که سازمان محیط زیست در این زمینه از مسوولیت خود شانه خالی کرده* می گوید: در حالیکه پیش از این هم عده ای در سازمان محیط زیست در صدد بی ارزش نشان دادن پارک ملی بمو بودند با عبور این خط لوله نفت و جاده دسترسی آن عملا با از بین رفتن امنیت منطقه ،* امکان جدا شدن این بخش از پارک از قسمت اصلی در آینده بسیار زیاد است.به گفته ایزدی، دادن مجوز برای عبور لوله*های نفت از بمو در حالی است که این پارک ملی جزو مناطق چهارگانه تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست بوده و نیازی نبوده که کمیسیون زیربنایی دولت در مورد عبور خط لوله از آن مجوز بدهد و سازمان حفاظت محیط زیست این اختیار را داشته که با این تصمیم مخالفت کند.در حال حاضر بمو با تهدیدات متعددی مواجه است، همجواری کلانشهر شیراز و ۲شهرستان بزرگ مرودشت و زرقان با بمو، فشار فراوانی را به پارک وارد می*کند. این فشار با رشد روز افزون جمعیت روز به روز بیشتر می*شود. از سوی دیگر، جاده شیراز – اصفهان که پیش از انقلاب احداث شده از وسط پارک عبور می*کند و پارک را به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم کرده به*طوری که اکنون در بخش کوچک*تر پارک، اثری از حیات*وحش به چشم نمی*خورد زیرا عملا ارتباط این بخش با بخش*های دیگر پارک قطع شده و آمیزشی میان گونه*های وحش این بخش با دیگر بخش*ها وجود ندارد. وجود چند پادگان نظامی و شهرک صنعتی در اطراف پارک از دیگر عوامل تهدید*کننده پارک است.پارک ملی بمو با ۴۸ هزار هکتار وسعت در شمال استان فارس و شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد. این پارک که با احداث جاده شیراز – اصفهان به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده پوشش گیاهی خاصی دارد و زیستگاه گونه*های ارزشمند حیات*وحش نظیر آهو، قوچ، بز و میش، روباه، پلنگ و انواع گربه**سانان است. آسمان بمو هیچ*گاه خالی از پرندگان نیست. ۵۵ نوع پرنده در این پارک آمارگیری شده که ۲۶ گونه بومی منطقه هستند. این پرندگان در سراسر سال در پارک دیده می*شوند که از آن جمله می*توان به عقاب طلایی، هما، کرکس، دال، کبک، تیهو، کوکر سفید و سینه سیاه اشاره کرد. علاوه براین، ۲هزار گونه از ۸ هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی در این منطقه وجود دارد که ۳۴۰ گونه آن اندمیک (منحصر*به*فرد) است. در میان مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط*زیست که شامل پارک ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه*های حیات*وحش و مناطق حفاظت شده است، پارک*های ملی از بیشترین حفاظت برخوردار هستند.

 2. #2
  کاربر عالی

  تخصص
  محصل
  محل سکونت
  گرگان
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  فنچ,عروس هلندی
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  11498
  میانگین پست در روز
  0.37
  تعداد ارسال ها
  490
  آخه آدم چقد میتونه منافع جو باشه
  بیشتر آدما واسه این شکست میخورن که هنگام پذیرفتن شکست نمیدونن چقدر به موفقیت نزدیک شدن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th December 2012, 04:25 PM
 2. احیای شیر ایرانی بدون مطالعه زیستگاهی منطقی نیست
  توسط رضا قلیخانی در انجمن اخبار حیات وحش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd December 2012, 09:43 PM
 3. باتلاق ها زیستگاه نادرترین گونه های حیات وحش
  توسط رضا قلیخانی در انجمن اخبار حیات وحش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th November 2012, 03:41 PM
 4. زیستگاه مارها
  توسط hsoonheb در انجمن مارها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26th September 2011, 05:26 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
از انجمن حیوانات خانگی پارسی پت حمایت کنید