خوراندن دارو به سگ ها و گربه هابیشتر صاحبان حیوانات خانگی در هنگام خوراندن دارو به حیوان خود با مشکل مواجه می شوند و این مسئله هنگام بروز بیماری و لزوم تداوم مصرف دارو بیشتر جلوه می کند. در این راستا به نظر می رسد توضیحاتی هر چند خلاصه بتواند تا حدودی به حل این مشکل کمک نماید و بهتر آن است که در زمان سلامتی حیوان این اعمال توسط صاحبان آن ها انجام گردد تا مهارت لازم به دست آید ( به جای دارو از خوراکی ها استفاده می شود ) .
به طور کلی انواع داروها نظیر قرص، کپسول، شربت، مکمل های غذایی و مواد دارویی حاجب ( مختص رادیوگرافی ) و ... وجود دارند که می توان با وسائلی چون پنس و سرنگ و روش های ساده ای آن ها را به راحتی به حیوان خوراند.


خوراندن داروهای جامد ( قرص و ... )

در ابتدا باید حیوان به طور کامل برای مصرف دارو آماده گردد ( مقید کردن ) برای این منظور او را نشانده و پس از اطمینان از تمیزی دستان خود ( ضد عفونی و استفاده از دستکش ) با یک دست لب بالا را به روی دندان ها فشار داده و با دست دیگر فک پایین را به طرف پایین هدایت کنید در این حالت خواهید دید که حیوان بدون مقاومت زیاد دهان خود را باز می کند و آماده دریافت دارو می شود در این جا می توان با استفاده از پنس، دارو را در انتهای زبان قرار داد و یا مطابق قبل از باز کردن دهان دارو را بین انگشت نشانه و انگشت وسط قرار داد و در هنگام باز شدن دهان آن را در انتهای زبان رها کرد.
پس از رها کردن دارو دهان حیوان را ببندید و برای چند لحظه بسته نگهدارید تا عمل بلع انجام پذیرد.
به خاطر داشته باشید، در صورتی که دارو بلع شده باشد حیوان پس از رها شدن طبق عادت زبان خود را بیرون می آورد و لب های خود را تمییز می کند و این نشانه خوبی برای اطمینان از خوردن دارو می باشد.


خوراندن مایعات

مقدار داروی مورد نیاز را داخل سرنگ استریل بدون سر سوزن کشیده و با یک دست فک حیوان را نگه دارید و با دست دیگر سر سرنگ را بین دو لب از کنار دندان نیش ( فضای خالی بین دندان نیش و آسیا ) وارد دهان نمایید و آرام سرنگ را تخلیه کنید برای تسهیل عمل دریافت دارو بهتر است حین تخلیه سرنگ حلقوم حیوان را به آرامی ماساژ دهید.
باید توجه داشت که مراحل خوراندن دارو در صورتی که مشکلات و ناراحتی های ابتدای دستگاه گوارش وجود داشته باشد ( آسیب های دهان و دندان ) باید با دقت بیشتری انجام گیرد تا دارو به خوبی هدایت شود در غیر این صورت می تواند مشکلات جدی و خطرناکی را به وجود آورد.کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک مستقیم پارسی پت ممنوع می باشد.