منطقه حفاظت شده باغ کشمیر، تربت

نام انگلیسی : Bagh Keshmir protected area
نام فارسی : منطقه حفاظت شده باغ کشمیر
منطقه باغ کشمیر در سال ۱۳۷۵مدت پنج سال شکار ممنوع اعلام شدو بعلت وجود جنگلهای پسته وحشی درسال ۱۳۸۱ تبدیل به منطقه حفاظت شده جنگلی گردید. مشخصات
منطقه باغ کشمیر در ۵۵ کیلومتری شمال تربت جام و در ۳۹/۶۰ الی۲۶/۶۰ طول شرقی و ۵۵/۳۵ الی ۴۰/۳۵ عرض شمالی واقع شده است وسعت منطقه ۲۰۲۹۹ هکتار و دارای ارتفاع ۹۴۰ تا ۱۶۴۹ متر می باشد و ضعیت توپوگرافی آن کوهستانی، تپه ماهورو منطقه با ارزشی از نظر وجود جنگلهای پسته وحشی است، درختان پراکنده پسته وحشی از جمله شاخصهای منحی منحصر به فرد منطقه بوده که ارزش زیادی به آن می دهد نگهداری و حفاظت ازجمعیت وحوش و تکثیر طبیعی آنان از جمله اهداف حفاظت از منطقه می باشد.
پوشش گیاهی
پسته وحشی، بادام، درمنه، آویشن، کاکوتی، زیره وحشی، زالزالک، اسپند، بارهنگ
حیات وحش
حیات وحش منطقه قوچ ومیش، گراز، گربه وحشی، گرگ، روباه، شغال و پرندگان آن کبک، تیهو، سارگپه، بلدرچین، کلاغ. سبزقبا، شاهین، قمری، سهره، قرقی، عقاب می باشد.
منابع آبی
با توجه به کوهستانی بودن منطقه تعداد ۱۴ چشمه درنقاط مختلف آن شناسائی شده که ازجمله آنها چشمه چاه بالا، بیگ مراد، حلقگی، چهارسبز، پلنگی،زیری، شله، گله گاش و چشمه چاه بوناک قابل ذکرمی باشد
هدف از حفاظت
جنگلها و توده های درختان پسته وحشی از قدیم الایام در منطقه باغ کشمیر بصورت پراکنده وجود داشته و بعنوان یکی از ذخیره گاهای ژنتیکی برای پسته محسوب می شود لذا حفاظت از آن و حفظ و تکثیر طبیعی وحوش از جمله اهداف حفاظت از منطقه می باشدبرای مشاهده نقشه هوایی منطقه کلیک کنید.