نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    همکار قدیمی( انجمن گل و گیاه)

شماره عضویت
    453

یاسمن Jasmine/gardenia

اسم علمی: Jasmimum polyanthum

گلی است خوشبو و معطر. شاخها بلند و برگهای آن مرکب و سبز رنگ است. گلها سفید و دارای 5 گلبرگ بسیار ظریف و خوشبو می باشد که مخصوص مناطق معتدل است و به علت رشد فوق العاده شاخه ها هر ساله احتیاج به هرس شدید دارد بطوری که شاخه ها را به یک سوم باید کاهش داد، به قیم احتیاج دارد حذف ماهیانه سر شاخه ها جهت تحریک جوانه*های جانبی و رشد آنها لازم است.

نیازها

نور: به نور کامل و کافی احتیاج دارد، اشعه مستقیم آفتاب در تابستان به گلها صدمه وارد می نماید.

دما: درجه حرارت 18 بهترین درجه حرارت برای این گیاه است. جریان ملایم هوا را در تابستان دوست دارد. در زمستان گیاه را در درجه حرارت 13 نگه داری کنید.

آبیاری : زمانی که گیاه غرق در گل است هر 5 - 4 روز یکبار آبیاری نمائید، در تابستان به هفته ای سه بار آبیاری نیاز دارد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. ولی مواظب باتلاقی شدن آن باشید. در زمستان با خشک شدن خاکهای سطحی آبیاری را شروع کنید (به جز زمان گلدهی که به آب بیشتری احتیاج دارد)

رطوبت: در صورت خشک بودن هوا احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. گلها را از خیس شدن محفوظ نگه دارید. جهت تامین رطوبت پایدار گلدان را درون گلدانی بزرگتر قرار داده و حد فاصل بین آن دو را با خزه مرطوب پر نمائید.

خاک مناسب : مخلوطی از سه قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت بهترین خاک است.

تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه ها در اواخر تابستان. خوابانیدن شاخه ها. جدا نمودن پاجوشها در بهار

تعویض گلدان: در اوایل بهار با تمام شدن گلها پس از هرس شاخه های خشک گلدان را تعویض نمائید. در صورت عدم امکان تعویض فقط به خارج کردن خاکهای سطحی گلدان و عوض نمودن آن با خاک نو اکتفا کنید.

تمییز نودن برگها: غبار پاشی کافی است. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده ننمایید

آفات و بیماریها:

برگهای جدید ریز و گلها ظاهر نمی شوند: گیاه نیاز به کود دهی دارد. هر دو هفته یکبار کود دهی کنید. اگر رشد گیاه کند شده است ممکن است احتیاج به تعویض گلدانها داشته باشد.

برگها به شکل و حشرات سبزرنگی روی آن مشاهده می گردند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

حشرات ریزی در اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه را با سم حشره کش هر هفته سم پاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

برگها کمرنگ شده و می ریزند: اگر در زمستان این علامت مشاهده گردد آبیاری بیش از اندازه است. اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. در تابستان به آبیاری بیشتر نیاز دارد.

برگها و غنچه ها قبل از باز شدن قهوه ای می شوند: هوا خیلی گرم و خشک است. گیاه را غبار پاشی کنید.

برگها چین و چروکدار و قهوه ای می شوند: خاک خیلی خشک و یا گیاه در معرض اشعه مستقیم آفتاب بوده است. اگر گیاه احتیاج به آبیاری دارد آن را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب منتقل نموده و سپس آنرا خارج نمایید در صورت لزوم گیاه را به محلی با اشعه غیر مستقیم ببرید.

گلها باز نمی شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است با اسفنج آغشته به سم کنه کش سطح زیرین برگها را تمییز نمایید تا علایم برطرف گردند. ایجاد رطوبت به خصوص رطوبت دایمی و پایدار در کاهش آفت موثر است.

برگها سیاه می شوند
    : هوا سرد است گیاه را به محل گرمتریمنتقل نمایید. ممکن است این عارضه به علت استفاده از مواد براق کنندهشیمیایی نیز باشد از آنها استفاده ننمایید.

منبع:اینترنت. گلهای آپارتمانی و شاخه بریدنیها تالیف مهندس داریوش شیراوند و فروزان رستمی
    ویرایش توسط Mr.wish : 29th August 2010 در ساعت 11:18 PM

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم آب شیرین )

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    سلام
    ببخشین منظورتون از خاک لوم و خاک پیت چیه؟
    من 3 روز پیش یک بوته یاس امین الدوله گرفتم که تو حلبی بود و آوردمش کاشتمش تو یک گلدون به این صورت که حلبی رو پاره کردم و گیاهو با خاکش تو گلدون گذاشتم و فضاهای خالی رو هم با خاکبرگ پرکردم،الان هم گذاشتمش یک گوشه بالاکن و شاخه هاش که 7و8 تا هست و حدودا یک متری هستن رو انداختم رو نرده های بالاکن و شاخه ها به سمت پایین آویزان هستند وجایگاهش طوری هست که از 9 صبح تا 7و8 شب بهش آفتاب میخوره و روزی یکبار هم حدود ساعت 12 ظهر بهش حسابی آب میدم،میخواستم ازتون بخوام اگر جایی از کارام ایراد داره بهم بگین که اصلاح کنم،خیلی ممنون

شماره عضویت
    453
    نقل قول نوشته اصلی توسط reza_hetete نمایش پست ها
    سلام
    ببخشین منظورتون از خاک لوم و خاک پیت چیه؟
    من 3 روز پیش یک بوته یاس امین الدوله گرفتم که تو حلبی بود و آوردمش کاشتمش تو یک گلدون به این صورت که حلبی رو پاره کردم و گیاهو با خاکش تو گلدون گذاشتم و فضاهای خالی رو هم با خاکبرگ پرکردم،الان هم گذاشتمش یک گوشه بالاکن و شاخه هاش که 7و8 تا هست و حدودا یک متری هستن رو انداختم رو نرده های بالاکن و شاخه ها به سمت پایین آویزان هستند وجایگاهش طوری هست که از 9 صبح تا 7و8 شب بهش آفتاب میخوره و روزی یکبار هم حدود ساعت 12 ظهر بهش حسابی آب میدم،میخواستم ازتون بخوام اگر جایی از کارام ایراد داره بهم بگین که اصلاح کنم،خیلی ممنون
    سلام
    خاک پیت نوعی خاک که به صورت بسته بندی گل فروشی ها عرضه میکنند که حاوی مواد آلی زیاد مناسب برای رشد گیاه هست
    خاک لوم هم خاکی هست که ترکیب تقریبا مساوی از بافت سنگین(شن) و بافت ریز (ماسه) داشته باشه

پیچ امین الدوله به خاک غنی و لومی نیاز داره تا خودشو نشون بده نیاز زیادی به آب و نور هم داره 3 بار در هفته آبیاری داشته باش ولی تو آبیاری نباید زیاده روی کرد زمان آبیاریو از سر ظهر به صبح یا عصر بنداز چون آبیاری تو این زمان به علت دمای بالای هوا آبو عملا با تبخیر از دسترس گیاه خارج میکنه هر هفته چند بار هم غیار پاشی داشته باشی بد نیست اما غبار پاشیو هیچ وقت در تابش مستقیم خورشید نداشته باش

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    نقل قول نوشته اصلی توسط mr.wish نمایش پست ها
    سلام
    خاک پیت نوعی خاک که به صورت بسته بندی گل فروشی ها عرضه میکنند که حاوی مواد آلی زیاد مناسب برای رشد گیاه هست
    خاک لوم هم خاکی هست که ترکیب تقریبا مساوی از بافت سنگین(شن) و بافت ریز (ماسه) داشته باشه

پیچ امین الدوله به خاک غنی و لومی نیاز داره تا خودشو نشون بده نیاز زیادی به آب و نور هم داره 3 بار در هفته آبیاری داشته باش ولی تو آبیاری نباید زیاده روی کرد زمان آبیاریو از سر ظهر به صبح یا عصر بنداز چون آبیاری تو این زمان به علت دمای بالای هوا آبو عملا با تبخیر از دسترس گیاه خارج میکنه هر هفته چند بار هم غیار پاشی داشته باشی بد نیست اما غبار پاشیو هیچ وقت در تابش مستقیم خورشید نداشته باش
    خیلی ممنون
    الان که تازه کاشتمش تو گلدون و فکر نمیکنم صلاح باشه به این زودی خاکشو عوض کنم میخواستم بدونم محصولات تقویت کننده مثله کود مایع یا کود شیمیایی که بشه راحت و بی دردسر ریخت پایه گلدون وجودنداره؟
    بعد من اینو الان که دارم هر روز آب میدم هر روز که میرم بهش آب بدم میبینم که خاکش خشکه اگر 3 روز تو هفته کنم آبیاریو خشک نمیشه؟
    الان بعضی از برگهای پایین شاخه های آویزشم زرد و قهوه ای شده البته از وقتی خریدم بوداما فکر کنم تشدید شده چه کار باید کرد؟

شماره عضویت
    453
    خیلی ممنون
    الان که تازه کاشتمش تو گلدون و فکر نمیکنم صلاح باشه به این زودی خاکشو عوض کنم میخواستم بدونم محصولات تقویت کننده مثله کود مایع یا کود شیمیایی که بشه راحت و بی دردسر ریخت پایه گلدون وجودنداره؟
    بعد من اینو الان که دارم هر روز آب میدم هر روز که میرم بهش آب بدم میبینم که خاکش خشکه اگر 3 روز تو هفته کنم آبیاریو خشک نمیشه؟
    الان بعضی از برگهای پایین شاخه های آویزشم زرد و قهوه ای شده البته از وقتی خریدم بوداما فکر کنم تشدید شده چه کار باید کرد؟
    چرا کودهای مایع صنعتی تو بازار هست که با دوز مشخص پای گلدان میریزند
    چون گیاه جابجا شده به قول خودمون استرس گرفته ولی شاخه های خشک و ضعیفو هرس کن
    خاک سطحی خشکه اما خاک داخل گلدان رطوبت داره آبیاری بیش از حد احتمال پوسیدگی و ابتلا به انواع بیماریهارو بخصوص بیماری های قارچیرو بالا میبره

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    نقل قول نوشته اصلی توسط mr.wish نمایش پست ها
    چرا کودهای مایع صنعتی تو بازار هست که با دوز مشخص پای گلدان میریزند
    چون گیاه جابجا شده به قول خودمون استرس گرفته ولی شاخه های خشک و ضعیفو هرس کن
    خاک سطحی خشکه اما خاک داخل گلدان رطوبت داره آبیاری بیش از حد احتمال پوسیدگی و ابتلا به انواع بیماریهارو بخصوص بیماری های قارچیرو بالا میبره
    این کودهای مایع رو باید از کجا بگیرم؟شاخه های خشکو از بیخ باید هرس کنم یا از جایی که خشک و زرد شده؟بعد به نظرتون اینکه 10 ساعت در برابر نور مستقیم آفتابه براش بعد نیست؟

شماره عضویت
    453
    این کودهای مایع رو باید از کجا بگیرم؟شاخه های خشکو از بیخ باید هرس کنم یا از جایی که خشک و زرد شده؟بعد به نظرتون اینکه 10 ساعت در برابر نور مستقیم آفتابه براش بعد نیست؟
    گل فروشی ها دیگه
    شاخه های خشک و زرد رو از بیخ هرس کن
    نه 10 -12 ساعت مناسبه

نوع حیوان خانگی
    انواع آبزیان
    شماره عضویت
    44
    سلام خدمت مستر ویش عزیز
    امروز وقت کردم یه عکس از امین الدولم بگیرم،شاخه های خشکشو دیروز هرس کردم و بنظرم سرحالتر شده عکسشو ببینین اگر چیزی بنظرتون اومد که وضعیتش بهتر شه به من بگین

با تشکر فراوان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)