جنگل ابر

جنگل ابر یکى از دست نخورده ترین جنگل هاى ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد.جنگل ابر از جنگل*های زیبا و خوش*آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.جنگل ابر، جنگل به جای مانده از جنگلهای هیرکانی مربوط به دوران سوم زمین شناسی در استان سمنان قرار است تا پایان بهار امسال به عنوان مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می*شود.
جنگل ابر به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

- اول این که قسمتی از جنگل*های باستانی (هیرکانی ) است و گیاهان دارویی کم نظیری دارد.
- دوم (اکوتن) این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میان*بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به*طوری که می*توان در جنگل*های این ناحیه درختان سوزنی *برگ را در کنار درختان پهن*برگ دید که این امر در گونه*های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.
- سوم جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است دارای اهمیت است؛ به*طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می*شود.
افزون بر زیبایی طبیعی و اقیانوس ابرهای در دسترس، مشخصات کم* نظیری مانند وجود گونه*های متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه*های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و مانند آن*ها این قابلیت را پدید آورده که این اراضی همچون موزه*ای زنده برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. بخشی از گردشگران خارجی این منطقه، گیاه*شناسانی هستند که برای دیدن گونه*های نادر گیاهی موجود در جنگل*های هیرکانی به ایران می*آیند و دسته دوم، گردشگران عمومی هستند که اغلب از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه می* آیند.
مشخصات طبیعی:

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه*سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه*های این جنگل است.
جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوه*های البرز کاسته می*شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه*لای دره*ها به سمت جنوب سرازیر می*شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه*های شب با سرد شدن هوا چنان می*نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است. مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی می*گیرد ابرها جابه*جا شوند و به*نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین می*آیند. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است.پوشش گیاهی

وجود ۸۵ نوع گونه گیاهان چوبی به همراه گونه *های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزه*ای طبیعی تبدیل کرده است. آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت*ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده*اند و منظره زیبایی پدید آورده*اند. جنگل ابر یکی از بانک*های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می*کند.
در قسمت*های جنوبی جنگل، یعنی قسمتی که به روستاها نزدیک*تر است پوشش گیاهی تنک دیده می*شود. در عمق جنگل تپه*های پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت منطقه اورس است. درختی با ریشه*های بلند که روی زمین می*خزد. مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثری از انسان دیده نمی*شود.