بیماری های کلیوی در گربه ها ( Kidney problems )کلیه از طریق ادرار مواد سمی و زائد را از خون گرفته و دفع می کنند از طرف دیگر کلیه ها نقش مهم و اساسی در تنظیم میزان کلسیم و ویتامین D، سطح و میزان آب موجود در بدن و ترشح هورمون جهت تولید گلبول های قرمز خون را به عهده دارند. بروز بیماری های حاد کلیوی در گربه ها نادر است و بیشتر به صورت ناگهانی اتفاق می افتد که در صورت تشخیص سریع و درمان به موقع بهبود خواهد یافت. بروز بیماری های مزمن کلیوی ( Chronic Renal Disease = CRD ) سبب کاهش طول عمر گربه ها خواهد شد. بروز علائم مزمن در کلیه ها پس از تخریب 80 % بافت کلیه اتفاق می افتد. و به همین علت برگشت به وضعیت طبیعی و قبلی و درمان قطعی امکان نخواهد داشت.علل بیماری :
 1. افزایش میزان سن و کهولت که سبب کاهش عملکرد کلیوی و آسیب به آن خواهد شد.
 2. بروز عفونت های ویروسی و باکتریایی که سبب درگیری کلیه ها می شوند.
 3. نقش فاکتورهای تغذیه ای و چاقی
 4. نقص در عملکرد سیستم ایمنی بدن
 5. خوردن مواد سمی مانند ضدیخ
 6. بیماری های ژنتیکیعلائم بیماری :
 1. افزایش دفع ادرار
 2. افزایش میزان تشنگی و میل به نوشیدن آب
 3. کاهش اشتها
 4. کاهش آب بدن
 5. ضعف و دپرسیون شدید
 6. استفراغآن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

 1. دکتر دامپزشک آزمایش خون و ادرار را برای تشخیص قطعی بیماری انجام خواهد داد و در صورت نیاز از دیگر روش های تشخیص مانند عکس رادیولوژی، سونوگرافی یا بیوپسی از کلیه ها استفاده خواهد کرد.
 2. جهت جبران آب از دست رفته از بدن لازم است اقدامات اساسی صورت گیرد. باید ظرف آب گربه همیشه تمیز باشد و از آب تازه پر شود تا میل به نوشیدن آب در گربه افزایش یابد.
 3. می توان میزان از دست رفتن آب بدن را از طریق نیشگون گرفتن پوست شل ناحیه ی پشت گردن اندازه گیری کرد. در این حالت پوست ناحیه برای مدت چند ثانیه به طرف بالا گرفته شده و سپس آزاد خواهد شد. اگر مدت برگشت پوست به حالت اولیه بیش از 3 – 1 ثانیه باشد علامت وجود کم آبی در بدن است و لازم است جایگیزینی مایعات از دست رفته بدن با تزریق سرم زیر جلدی یا داخل رگی و توسط دامپزشک انجام شود.
 4. استفاده از جیره غذایی مناسب و کنترل شده در پیشگیری یا درمان بیماری های کلیوی نقش مهم و اساسی دارد. مواد دارای پروتئین بالا، فسفات و نمک زیاد که نیاز به دفع آب زیاد از بدن دارند کلیه ها را تحت فشار شدید قرار می دهند لذا توصیه می شود از مواد غذایی با درصد پروتئین کم و میزان فسفات و نمک پایین در این موارد استفاده شود. مصرف تخم مرغ و غذاهای مشابه به علت داشتن میزان پروتئین بالا در این موارد توصیه نمی شود. در برخی فروشگاه های مواد غذایی با جیره مخصوص حیوانات بیمار وجود دارند که به صورت استاندارد و آماده مصرف عرضه می شوند.
 5. به علت مشکلات کلیوی ممکن است کم خونی نیز عارض شود که در این موارد مصرف مواد غذایی دارای آهن و ویتامین های گروه B توصیه می شود و می توان این مواد را در مخمر آبجو یا کبد خام بدست آورد.
 6. در برخی از موارد نیاز به مصرف روزانه داروهای ضد فشار خون که از منابع انسانی تهیه می شوند خواهد بود که طبق توصیه و بنا به صلاحدید دکتر دامپزشک برای جلوگیری از تخریب بیشتر کلیه ها تجویز خواهد شد.

دکتر مهدی مرجانی
گردآوری : hsoonheb