آفتاب سوختگی در گربه ها ( sunburn )هر چند قبول این باور که ممکن است آفتاب سوختگی برای گربه ها اتفاق افتد تا حدودی دور از ذهن می باشد ولی امکان آفتاب سوختگی در مورد گربه ها نیز وجود دارد. اغلب گربه ها یک نقطه آفتاب گیر را در نظر گرفته و برای مدتی در آن قسمت دراز می کشند در این زمان ممکن است درجه حرارت بدن به صورت ناخواسته بالا رود. حتی گربه در آب و هوای معمولی در تابستان و در روزهای خیلی گرم نیز ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود. گربه هایی که پوشش بدن آن ها کم بوده و سطح تماس اشعه آفتاب با پوست بیشتر است برای آفتاب سوختگی مستعد تر می باشند.
قرار گرفتن مداوم و مکرر در معرض نور خورشید نیز ممکن است منجر به توسعه و گسترش سرطان های پوستی مخصوصا در ناحیه نوک گوش ها شود.علل بیماری:

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشیدعلائم بیماری :

  1. مشاهده نواحی متمایل به قرمز در بخش هایی از بدن و روی پوست و جاهایی که بیشتر در معرض تابش اشعه خورشید می باشد این نواحی بیشتر شامل لبه و نوک گوش ها و ناحیه روی بینی می باشد. در صورتی که گربه ای روی ناحیه پشت و کمر دراز کشیده باشد نواحی زیر شکم که از نظر تراکم موها کم پشت تر هستند بیشتر دچار آفتاب سوختگی خواهند شد.
  2. خارش بیش از حد نواحی آفتاب سوخته و مالیدن بدن به اطراف جهت تسکین خارش


توجه :

گربه های سفید بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند چون پوست آن ها فاقد رنگدانه ملانین است. علاوه بر آن نواحی صورتی رنگ روی پوست و مخصوصا در ناحیه صورت بیشتر مستعد آفتاب سوختگی می باشند. باید توجه داشت که نواحی آفتاب سوخته فوق العاده برای گربه دردناک هستند و علاوه بر آن در این نواحی ریسک بروز تومورهای پوستی نیز افزایش می یابد.آن چه شما می توانید انجام دهید :

  1. بهتر است در یک اقدام پیشگیرانه از در معرض قرار گرفتن گربه در برابر اشعه آفتاب جلوگیری شود. می توان عادت های بیرون رفتن گربه را تغییر داد و آن را در ساعات اولیه صبح که هنوز هوا گرم نیست و اشعه خورشید ملایم تر است بیرون فرستاد و از بیرون رفتن گربه در مواقعی که اشعه آفتاب به صورت عمود می تابد و در ساعات گرم روز ممانعت کرد. برای ترغیب کردن گربه به بیرون رفتن در زمان صبح یا عصر می توانید قدری از غذای مورد علاقه او را در محوطه بیرون از منزل و در حیاط قرار دهید تا برای بیرون رفتن در این ساعات ترغیب شود. گربه ها اغلب از خوابیدن در محیط حیاط و فضای بیرون بیشتر لذت می برند.
  2. می توان از کرم های ضد آفتاب مخصوص گربه در صورت ضرورت و در مواقعی که امکان کنترل کردن گربه برای بیرون نرفتن وجود ندارد استفاده کرد. نباید از کرم های ضد آفتاب مورد مصرف انسان برای گربه ها استفاده کرد چون ترکیباتی مانند اکسید روی و پارا آمینوبنزوئیک اسید آن ها برای گربه ها نامناسب بوده و به واسطه لیسیدن گربه ها سبب مسمومیت و مشکلات جدی خواهد شد. در زمان مصرف کرم های ضد آفتاب مخصوص گربه باید آن ها را پس از قرار دادن روی پوست به تمام نواحی پوست به تمام نواحی پوست منتقل کرد و با ماساژ دادن پوست اثر کرم را افزایش داد.
  3. استفاده از آفتاب گیر های مخصوص گربه ها که در فروشگاه های مخصوص وسایل گربه عرضه می شود برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مفید خواهد بود.
  4. درمواردی که گربه اقدام به لیسیدن کرم های ضد آفتاب می کند می توان مدت کوتاهی گربه را مشغول بازی کرد تا کرم جذب بدن شود.
  5. در مورد گربه های خیلی حساس به اشعه خورشید پوشش های مخصوص ضد آفتاب به صورت لباس وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد.
  6. در صورت ابتلا به آفتاب سوختگی لازم است بی درنگ اقدام به درمان گربه شود. نواحی قرمز و ملتهب آفتاب سوخته خیلی دردناک و حساس می شوند و لازم است از آن ها مراقبت ویژه به عمل آید. لازم است برای سرد کردن پوست نواحی آفتاب سوخته از یک پارچه تمییز و مرطوب استفاده شود و آن را روی ناحیه مبتلا قرار دهند تا خنک شود . نباید بدن گربه را در این حالت خیس کرد و استفاده از پارچه مرطوب کفایت می کند. کمپرس سرد را می توان هر 30 دقیقه یک بار انجام داد و آن را در نهایت به 2-3 ساعت یک بار تقلیل داد.مترجم:دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb