گرگان - خبرگزاری مهر: مسئول مبارزه و بررسی بیماریهای دامی شبکه دامپزشکی گرگان از آغاز فاز جدید عملیات واکسیناسیون هاری در شهرستان خبر داد.
حمیدرضا حنفی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در این طرح با استفاده از توان نیروهای دولتی و خصوصی با برنامه ریزی و با اولویت واکسیناسیون سگهادر کانونهای بیماری، روستاهای اطراف کانون، روستاههای نزدیک جنگل، حاشیه روستاها، دامداریهای بدون حصار، پوشش داده خواهد شد.
وی اظهار داشت: بیماری هاری از جمله عارضه‏های مشترک بین دام و انسان است که در صورت بروز، به طور یقین مرگ فرد بیمار را به دنبال دارد.
دکتر حنفی با اشاره به بهای گزاف واکسن هاری عنوان کرد: تامین واکسن هاری و تزریق آن مستلزم پرداخت بهای سنگینی از سوی دولت بوده اما در راستای جلوگیری از بروز هاری هزینه‏های لازم برای این طرح پرداخت می‏شود.
وی بیان داشت: همچنین واکسیناسیون سگها طرحی ملی است که از طرف دامپزشکی برای سگهای صاحبدار بصورت رایگان انجام میشود.
مسئول مبارزه و بررسیهای دامی شهرستان گرگان در ادامه از اجرای آموزشهای ترویج در میان دامداران شهرستان گرگان خبر داد و افزود: در سال‏های اخیر اجرای طرح‏های ترویج در میان دامداران شهرستان گرگان در راستای ارائه آموزش‏های لازم به این قشر نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است.
وی در پایان تصریح کرد: این اطلاع‏رسانی مناسب از سوی مجموعه شبکه دامپزشکی شهرستان گرگان موجبات کاهش عوارض بیماری‏های مشترک بین انسان و حیوان را فراهم آورده است