نام عامیانه در ایران:دراگون
نام علمی : fasciatum Pseudoplatystoma-tiger catfish
کشور : بولیوی ، برزیل، کلمبیا، اکوادور ، گویان فرانسه، پرو، ونزوئلا

قاره : جنوب امریکا
رژیم غذایی : سختپوستان -- crustacivore ها، ماهی -- piscivore(در کل می توان گفت هرچیزی که سایز دهان این ماهی باشد توسط اسن ماهی خورده می شود)

نوع رژیم غذایی: گوشتخوار

زیستگاه : آب شیرین
وضعیت پراکندگی(انقراض): تهدید نشده(به وفور در طبیعت یافت می شود)

بستگان : گربه ماهی زرافه، wels

توضیحات:همانطور که از نام این ماهی هم پیداست این ماهی ماهی کاملا جسور و مهاجم می باشد که دارای نشانه های لکه دار در امتداد بدن خود به رنگهای قهوه ای و حتی برنزی می باشد.این نوع مانند تمام گربه ماهی ها دارای یک سرس سیبیلهای حساس میباشند که به انها اجازه می دهد که این نوع گربه ماهی در ابهای تاریک(اعماق اب)و هعمچنین ابهای کاملا گل الود طعمه خود را به راحتی پیدا کرده و شکار کنند.چشمها کوچکی که در این ماهی وجود دارد نیز نشانگر این می باشد که این ماهی متکی به دید طعمه نیست و می تواند از حسهای دیگری برای شکار طعمع استفاده کند.این ماهی می تواند تا 130سانتیمتر رشد کند.

شیوه زندگی:این گربه ماهی در کانالهای رودخانه و مناطق اب گرفته جنگلی امازون و حوضه رودخانه ها و جاهایی که غذا به راحتی دردسترس انها باشد زندگی می کنند.این ماهی ها بیشتر در تاریکی فعالیت می کنند و در طول روز در زیر سنگها و یا سیایی های زیر اعماق ایب پنهان می کنند.
تولید مثل:هنوز گزارشی مبنی بر تولید مثل این ماهی در تانکها ارائه نشده است و تشخیص نر و ماده کار آسانی نیست.
ببر ماهی در ماه ژانویه تخم ریزی می کند و تخمها پس از بارور شدن در اب رها می شوند ماهی ماده می توانند میلیونها تخم را در زمان بلوغ ازاد کنند.ماهی ماده می تواند به ازای هر کیلو از وزن خود 150000 تخم تولید کند. ماهی متولد شده بیشتر زمان کودکی خود را در قسمتهایی از جنگل که با اب گرفته شده اند و میان شاخه و ریشه گیاهان مخفی می شود تا از گزند دیگر شکارچیاندر امان باشد.

ماهی های کوچک و جوان معمولا در شبکه هایی که در امتداد رودخانه های جنگلی است زنگی می کنند که این مکان جای مناسبی است تا این ماهی ها به راحتی به دست ماهیگران شکار شوند.

تذکر:به هیچ عنوان به این ماهی اعتمادنکنید هر ماهی که اندازه دهان این ماهی باشد صد در صد شکار خواهد شد و حتی این ماهی به هم نوع خود در صورتی که در دهانش جا شود رحم نخواهد کرد.منبع:
http://www.bristolzoo.org.uk/tiger-catfish
مترجم:سعید ز