خرم آباد - مهاجرت پرندگان به زیستگاه ها و مناطق گرمسیری ایران از جمله استان لرستان با سرد شدن نیم كره شمالی و مناطق سیبری آغاز شده است
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا، با سرد شدن هوا در سرزمین های شمالی و مناطق سیبری، همه ساله گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر با هزاران كیلومتر پرواز به سمت زیستگاه های گرمسیر در جنوب و غرب ایران پر می كشند.
این پرندگان كه از گونه های مختلف آبزی و شكاری می باشند تا پایان فصل سرما را در كنار آبگیرها و بركه ها و نیز رودخانه های این مناطق سپری كرده و تخمگذاری می كنند.
استان لرستان نیز همه ساله با شروع فصل سرما میزبان گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر از اقصی نقاط جهان می باشد كه حدود شش ماه از سال را در كنار بركه ها و آبگیر های این استان سپری می كنند.
بیشتر پرندگان مهاجری كه برای زمستان گذرانی به استان لرستان كوچ می كنند در مناطق گرمسیر این استان از جمله آبگیرها و تالاب های اطراف شهرستان پلدختر كه از منابع غذایی غنی است اقدام به لانه سازی می كنند.
این منطقه به دلیل وجود 11 تالاب فصلی و دایمی با وسعت 15 هزار هكتار, به محیط امنی برای استراحت و لانه سازی این پرندگان مهاجر تبدیل شده است.
این تالاب ها كه در مسیر كوچ پرندگان به مناطق گرمسیر جنوب غرب كشور از جمله استان خوزستان واقع اند روزانه پذیرای هزاران پرنده از گونه های مختلف می باشد كه چشم انداز زیبایی را در این منطقه ترسیم كرده است.
از جمله گونه های مختلف پرندگان مهاجر كه همه ساله در فصل كوچ به این منطقه سفر می كنند می توان به عقاب ماهی گیر، سَنقر تالابی، حواصیل خاكستری، اگرت ، چنگر، اردك سرحنایی و غاز خاكستری اشاره كرد.
گونه های مختلفی از این پرندگان مهاجر را این روزها در مزارع كشاورزی ، بركه ها و نیز بیشه های اطراف شهر خرم آباد نیز می توان مشاهده كرد.
در اطراف دریاچه 'كیو' و پارك زیبا كنار نیز گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر دیده شده است.
با سرد شدن هوا در نقاط مختلف لرستان و بارش برف در این استان پرندگان مهاجر به زیستگاه های گرمتر در مناطق جنوب غربی ایران در استان خوزستان به ویژه آبگیرها ، تالاب های رودخانه دز در دزفول و نیز زیستگاه های اطراف شوش مهاجرت می كنند.
لرستان از جمله استان های غنی كشور از نظر گونه های گیاهی و جانوری است