رشت - خبرگزاری مهر: مدیرکل شیلات استان گیلان از صید دو قطعه فیل ماهی با وزن 450 کیلوگرم و استحصال 67.249 کیلوگرم خاویار در شهرستان تالش خبر داد.

حجت سعیدی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در یک مرحله پره کشی از سوی شرکت تعاونی صیادی پره شهدای جوکندان تالش تعداد دو قطعه از ماهیان غضروفی از نوع فیل ماهی صید شد.
وی اظهارداشت: یکی ازاین فیل ماهی ها به عنوان مولد برای تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری شعید بهشتی رشت منتقل شد که کل وزن 150 کیلوگرم، طول 259 سانتیمتر و میزان خاویار آن 15.349 کیلوگرم برآورد شده است.
مدیرکل شیلات گیلان گفت: از فیل ماهی دیگر که برای استحصال خاویار به مرکز فرآوری خاویار شهید جمالی سیاهچال بخش اسالم شهرستان تالش منتقل شد با وزن کل 300 کیلوگرم و طول 265 سانتیمتر به مقدار 51.900 کیلوگرم خاویار رقم یک استحصال شده است.

وی افزود: شرکت تعاونی پره شهدای جوکندان تالش به جهت تحویل این صید ضمنی حدود 70 میلیون تومان بعنوان پاداش از امور ماهیان خاویاری استان دریافت خواهند کرد.

سعیدی ادامه داد: دریای خزر مساعد ترین زیستگان خاویاری در جهان به شمار می رود که متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل صید غیر مجاز، آلودگی های نفتی و غیره از میزان صید آن کاسته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تدابیر اندیشیده شده در راستای اهداف سازمانی بتوان از انقراض قطعی این ماهی با ارزش و اقتصادی جلوگیری و با ایجاد بستر مناسب برای توسعه پرورش مصنوعی آن بخش قابل توجهی از نیاز داخلی و یا صادرات آن را تامین کرد