با توجه به پیشرفت روز افزون نرم افزار فتوشاپ تعیین کردن حقیقی یا دست کار شدن عکسهای موجود در اینترنت کاری بسیاری مشکل است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سالانه میلیونها عکس در فضای سایبر منتشر شدهاند که بسیاری از آنها واقعی بوده و بسیاری دیگر نیز دست کاری شدهاند. در این مطلب سعی شده تا تعدادی از عکسهای واقعی را که در اینترنت منتشر شده و باعث بحثها و جدلهای بسیاری شدهاند، معرفی شوند و به نوعی خیال همه از واقعی بودن و داستان اصلی آنها راحت شود.

مارمولک یا مرد عنکبوتی؟
مارمولک نژاد ماوانزا یک خزنده آفریقایی است که در کشورهای رواندا ، کنیا و تانزانیا یافت میشود.

در سال 2009 میلادی عکسی از این خزنده بر روی اینترنت قرار گرفت که نشان میداد که سر و و بالا تنه این خزنده دارای رنگی قرمز و تا حدودی بنفش و پایین تنه آن به رنگ آبی پررنگ است.
به شکلی ناخوداگاه و به علت شباهت با لباس شخصیت فیلم مرد عنکبوتی لقب مارموک مرد عنکبوتی به این نوع خزنده داده شد. و البته خیلیها این عکس را دستپخت برنامه فوتوشاپ میدانستند.گوزنی بر روی دکل مخابراتی
در سال 2004 میلادی تعدادی عکسهای عجیب در فضای اینترنت منتشر شد که یک وزن را بر روی یک دکل عبور دهنده سیمهای مخابراتی در ارتفاع بیش از 7 متری از سطح زمین نشان میداد.

این عکسها در منطقه مانیتوبای کشور کانادا گرفته شده بود. مردم محلی نیز شاهد این ماجرا بودند و باعث شدند که رسانهها این مطلب را پوشش داده و نظریات مختلفی را در رابطه با علت این واقعه مطرح کردند.
بسیاری معتقدند که این گوزن به علت برخورد با یک قطار در حال عبور از خط آهن نزدیک محل به بالای سیمها پرتاب شده است.
بعضی نیز معتقد بودند که ارواح این کار را انجام دادند. در عین حال در همان زمان واقعه مشابهی نیز در نیویورک آمریکا نیز رخ داد.
در سال 2004 در آلسکا نیز یک گوزن نر در میان کابلهای ارتعاشی نیم اینچی گرفتار شده و به ارتفاع 15. 2 متری پرتاب شده و به زمین میخورد. در عین حال این جانور سنگین وزن بعد از به زمین خوردن زنده میماند.

خوک عظیم الجثه
اینترنت پر از عکسهایی است که جانوران غول پیکر را نشان میدهد. در ماه میسال 2007 میلادی تصویری از یک خوک عظیم الجثه که توسط یک پسر بچه 11 ساله به نام جمیسون استون شکار شده بود در اینترنت منتشر شد.

این اتفاق بنا به توضیحات در ایالت آلابامای آمریکا رخ داده و در طی آن این خوک 447 کیلویی به طول 2. 4 متر توسط یک تپانچه مخصوص مجهز به دوربین توسط این پسربچه کار شده است.
بنا بر اطلاعات منتشره این کودک 8 گلوله به این خوک شلیک کرده و سه ساعت بعد از آن این حیوان به دلیل خونریزی کشته شده است.
چند روز پس از منتشر شدن این تصویر افرادی درباره اصالت تصویر سوالاتی را مطرح کردند.
پرفسور فیزیک دانشگاه نیویورک ریچارد پرندت با استفاده ار تکنیکهای مربوط به عکاسی مدعی شد که پسر موجود در تصویر در حقیقت چند متر عقب تر و در مکانی دیگر ایستاده است.
اما خبرگزاری اسوشیتد پرس بدون توجه به این اظهار نظرها این عکس را بر روی سایت خود نگاه داشت.

خرس قطبی و سگ قطبی
نوربرت روزینگ یک عکاس حوزه حیات وحش از اهالی کشور آلمان است که بسیاری از عکسهای او در مجله معتبر نشنال جئوگرافی چاپ شده است.

او معمولا هر سال برای عکس برداری از خرسهای قطبی به سواحل غربی کشور کانادا سفر میکند و در سال 2006 و در حین عکاسی او متوجه نزدیک شدن یک خرس قطبی به دستهای از سگها میشود و تصور میکند که خرس قصد حمله به سگها را دارد اما با تعجب میبیند که خرس و سگها مشغول بازی با هم میشوند. بنا بر مشاهدات روزینگ این خرس در دفعات بعد هم برای بازی با سگها به آن منطقه آمده بوده است.

خرس گریزلی عظیم الجثه
در سال 2001 تصاویری در اینترنت منتشر شد که یک خرس گریزلی عظیم الجثه شکار شده را نشان میداد.

این خرس در جزیره پرنس ویلیام توسط یکی از افراد نیروی هوایی آمریکا شکار شده است.
داستانهای زیادی در آن دوران در ارتباط با پیدا شدن بقایای یک انسان در شکم خرس در اینترنت منتشر شد که البته صحت نداشت بنا بر اندازه گیریها این خرس 1200 پوند وزن و 3. 2 متر طول داشته است.
بر اساس این گزارشات شکارچی مورد نظر به دنبال شکار گوزن بوده است که به طور ناگهانی با این خرس برخورد میکند و با شلیک گلوله خرس را از پای در میآورد.
.

دلفین صورتی
در ژوئن 2007 تصویری از یک دلفین صورتی در منطقه جنوب غربی لویزیانا بر روی اینترنت منتشر شد.

این عکس توسط کاپیتان یک کشتی عبوری از این منطقه گرفته شده است. بنا بر اظهار نظر کارشناسان جانور شناسی این مورد سومین مورد گزارش رویت یک دلفین صورتی در خلیج مکزیک و چهاردهمین مورد در جهان است.

مار و بالا کشیدن کانگورو
در سال 2005 شبکه خبری ABC استرالیا یک تصویر از یک مار پیتون بسیار بزرگ را منتشر کرد که در حالا بالا کشیدن یک کانگوروی بزرگ از عمق رودخانهای در یک دره در منطقه کیمبرلی در غرب استرالیا است.

در سال 2007 این ادعا مطرح شد که جانور مورد نظر یک گاو است که البته ادعای صحیحی نبود.
پیتون زیتونی که در تصویر مشاهده میکنید دومین مار بزرگ استرالیا است که به شکار جانوران معروف مشهور است.

گوسفندان بر روی دیواره سد
در سپتامبر 2010 تصاویری در اینترنت منتشر شد که یک گله کوچک گوسفندان کوهی امریکایی را در حال چراء برروی دیواره یک سد در ایالت ویومینگ در امریکا نشان میداد.

بسیاری از سایتها این تصاویر را جعلی خوانده و اعلام کردند که سد مورد نظر در تصویر یک سد در ایتالیا است و حیوانات مورد نظر در تصویر هم بزهای کوهی میباشند.

یک تمساح با گوزنی در دهان
در سال 2004 تصاویری در اینترنت منتشر شد که یک کروکودیل را با یک گوزن بالغ در دهانش در دریاچهای در ایالت لویزیانای آمریکا نشان میداد. این تصویر باعث شوکه شدن بسیاری از افرادی شد که در این مکان به ماهیگیری و قایق رانی میپرداختند.

بعضی از سایتها مدعی شدند که این عکسها در ایالت آلاباما یا کارولینای جنوبی گرفته شده است. نهایتا اداره حیات وحش آمریکا در یک اعلامیه رسمی اعلام کرد که این تصویر توسط یک مامور از داخل یک بالگرد در حال عبور از منطقه در جورجیای جنوبی نزدیک مرز کارولینای جنوبی گرفته شده است. دیدن یک کروکودیل 4 متری در این ناحیه چندان عجیب نیست اما دیدن این منظره که این موجود یک گوزن را به دندان گرفته است و با خود میبرد بسیار عجیب و نادر بود. /ط