به گزارش ایرنا از سازمان شیلات ایران، 'محمد صمدزاده' اظهارداشت: تولید 1.5 تن ماهی خاویاری تا پایان امسال و 50 تن ماهی خاویاری تا پایان برنامه پنجم توسعه (سال 1394)در برنامه ریزی و در دستور كار قرار گرفته است.
وی به برنامه افزایش تولید ماهی خوراكی در استان تا پایان برنامه پنجم توسعه اشاره كرد و افزود: پیش بینی می شود در افق چشم انداز توسعه، 6 هزار تن ماهی خوراكی در استان آذربایجان شرقی نیز تولید شود.
سرپرست مدیریت امور شیلات و آبزیان آذربایجان شرقی تصریح كرد : سال گذشته در 388 مزرعه ماهی، سه هزارو 758 تن ماهی تولید شده است.
صمدزاده، برنامه تولید ماهیان زینتی را برای سال جاری، 2 میلیون و 700 هزار قطعه اعلام كرد و گفت: براساس برنامه ریزی ها، تولید ماهیان زینتی تا پایان برنامه توسعه پنجم به چهار میلیون قطعه می رسد.
وی با بیان اینكه سالانه مصرف سرانه ماهی استان آذربایجان شرقی 1.5 كیلوگرم است ، گفت: پیش بینی می شود با افزایش میزان تولید تا پایان برنامه پنجم توسعه، مصرف سرانه ماهی استان به 6 كیلوگرم افزایش یابد.
وی ظرفیت فرآوری محصولات آبزی پروری را در 2 واحد فرآوری استان، یكهزار تن دانست و افزود: با ایجاد واحدهای جدید، ظرفیت فرآوری محصولات آبزی پروری نیز افزایش مییابد.
این مقام مسئول، ایجاد زیرساختهای مورد نیاز برای توسعه آبزی پروری، ساماندهی تشكلهای موجود و ارتقای بهره وری شیلات را از اهداف برنامهریزی شده این سازمان برشمرد.
صمدزاده تصریح كرد: همچنین مطالعات لازم برای پرورش ماهیان زینتی در پارك بزرگ تبریز، ایجاد مزرعه الگویی در دانشگاه مراغه و افزایش مكانیزاسیون كشاورزی از طرحهای شاخص در حال اجرا این استان است.
وی ازمكان یابی حفر 300 حلقه چاه در حاشیه رود ارس، رهاسازی ماهی در 700 استخر دو منظوره كشاورزی با انتظار تولید سه هزارو 500 تن ماهی در سال خبر داد و افزود: هم اكنون كارهای مطالعاتی ساخت بازارچه مدرن و استاندارد ویژه عرضه محصولات آبزی در تبریز انجام شده است