جوش و آکنه در گربه ها و درمان آن ( Acne )آکنه در اثر فعالیت زیاد از حد غدد پوستی و مسدود شدن مجرای غده و عفونت و التهاب ناحیه ای ایجاد می شود و در گربه ها در هر سنی مشاهده می گردد. توصیه می شود بلافاصله پس از مشاهده آکنه اقدام مقتضی جهت درمان آن انجام شود. بر اساس برخی از اعتقادات ممکن است ارتباطی بین آکنه با استرس و فعالیت های هورمونی وجود داشته باشد.
علل بیماری:

وجود عفونت در غدد پوستی و مسدود شدن آن ها سبب ایجاد التهاب موضعی و خارش در ناحیه خواهد شد که در این حالت ریسک آسیب های خودی توسط گربه و تخریش ناحیه و عفونی شدن بیشتر آن افزایش می یابد.
علائم بیماری:
  1. التهاب و عفونت پوست زیر فک
  2. مشاهده حالت کورک و جوش مانند در برخی از مواردآن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
  1. با استفاده از کمپرس گرم توسط حوله گرم و قرار دادن آن به مدت 3- 5 دقیقه و به میزان دو بار در روز می توان غدد مسدود ناحیه را تحریک به تخلیه و باز کردن کرد.
  2. لازم است ناحیه با محلول های ضد عفونی کننده مانند بتادین یا کلر هگزیدین ضد عفونی شود. پس از آن شست و شو با آب انجام خواهد شد. استفاده از الکل و آب اکسیژنه سبب خشک شدن ناحیه ای خواهد شد.
  3. مصرف داروهای انسانی مخصوص ضد آکنه سبب آسیب شدید به ناحیه خواهد شد و نباید از آن ها استفاده کرد. همچنین فشار دادن نواحی مجروح به هدف خروج و تخلیه چرک ها سبب گسترش عفونت به نواحی زیر جلد و طولانی شدن زمان التیام زخم خواهد شد.
  4. برخی از دامپزشکان اعتقاد دارند که آکنه یک نوع واکنش و عکس العمل گربه نسبت به مواد پلاستیکی ظرف آب یا غذا می باشد. لذا در صورت امکان سعی کنید آن ها را تعویض نمایید.
  5. در صورت نیاز و بنا به صلاحدید دکتر دامپزشک اقدام به مصرف آنتی بیوتیک برای درمان آکنه خواهد کرد.دکتر مهدی مرجانی
گردآوری : hsoonheb