اسب نژاد کلیدی سدال ( Clydesdale horse )

تنها اسب سنگین باقی مانده در کشور اسکاتلند این نژاد می باشد. منشاء این اسب در دره « کلیدی » در لانارک شایر می باشد، به نظر می رسد در قرن هیجدهم میلادی از تلاقی مادیان بومی این منطقه با اسب های فلاندر بلژیکی که به این کشور وارد شده بودند تولید شده است. تاریخ تولید این نژاد به سال های 1720 میلادی برمی گردد، زمانی که شخصی به نام جان پترسون تصمیم به تولید اسب هایی می گیرد که بتوانند به خوبی در کارهای کشاورزی و نیز کار در معادن زغال سنگ و حمل بار از این معادن موفق باشند، دقت به کار رفته در انتخاب اسب هایی که به لحاظ اندام حرکتی و سم قوی بوده، سم ها بزرگ، صاف و باز انتخاب شده و به همین دلیل سطح اتکاء اسب با زمین مناسب بوده و حتی در خیابان های شهری نیز به راحتی راه می روند.

در اوایل قرن 19 میلادی تلاقی هایی بین اسب کلیدی سدال با اسب های شایر اتفاق افتاده و شباهت ظاهری این نژاد با اسب های شایر منشاء در همین تلاقی ها دارد.
برخی از محققین با بررسی عوامل ژنتیکی پی برده ان ارتباطی بین این نژاد و اسب های سنگین نژاد ولادمیر روسی وجود داشته و منشاء اصلی این نژاد را به این گروه از اسب ها نسبت می دهند.خصوصیات ظاهری:

قد: ارتفاع این نژاد در ناحیه جدوگاه بین 165 تا 180 سانتی متر است.

سر: با نیم رخ صاف و گردنی بلند تر از نژاد شایر

اندام حرکتی: پاهای عقب از ناحیه مفصل خرگوشی (Hock ) به یکدیگر نزدیک می باشند و اصطلاحا آن ها را ( cow hocks ) می نامند. ( این صفت در تمامی اسب های این نژاد وجود دارد ) سم ها بزرگ و باز و پهن است و جسم قورباغه ای سم کاملا واضح و مشخص می باشد.

شانه: بسیار شیب دار هستند.

وزن: بین 770 تا 860 کیلوگرم متغییر است.

رنگ بدن: عمدتا کهر و قهوه ای، سیاه و خاکستری ابرش هم دیده می شود علائم سفید رنگ بزرگ فقط بر روی سر و اندام حرکتی مشخصه این نژاد است. البته این علائم به صورت لکه در ما بقی اندام و سطح بدن دیده نمی شوند.

کاربری: بیشترین استفاده ای که از این اسب می شود در کشیدن کالسکه های تشریفاتی، سواری در رژه های رسمی و تشریفاتی و نمایش اسب می باشد.

پراکندگی : این نژاد در اسکاتلند، آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و آفریقای شمالی پرورش داده می شود و در انگلستان جمعیت کمی دارد. در کشورهای مذکور این اسب تبارنامه ملی و انجمن نژادی است. اولین تبارنامه در سال 1878 میلادی در اسکاتلند تدوین شده است.دکتر مسعود خلیلی
گردآوری : hsoonheb