مهم نیست که
شما چه مدت صاحب طوطی تان بوده اید. اگر او که به صورت نرمال صحبت میکرده، یک روز حرف زدنش را متوقف کند شما قطعا متعجب خواهید شد .ممکن است برای شما کاملا نگران کننده باشد.چه دلایلی باعث شده که طوطی سخنگویی اش را متوقف کند؟ آیا این نشانه ی این است که در طوطی چیزی غیرعادی و نادرست باشد؟

در واقع دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک طوطی سخنگویی اش را متوقف کرده است. برخی از آنها می تواند به دلایل تغییرات رفتاری باشد که با بالا رفتن سن همراه است. ممکن است طوطی در یک بعد زمانی قرار بگیرد که تمایلی برای سخنگویی نداشته باشد و سپس ممکن است بار دیگر در فاز دیگری قرار بگیرد و بیشتر از هر زمان دیگری شروع به سخنگویی کند.

دلایل دیگری هم وجود دارد که می تواند موجب متوقف کردن سخنگویی طوطی شود.در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است:


علت اینکه چرا طوطی شما صحبت نمی کند؟

  • استرس می تواند یکی از دلایل متوقف کردن سخنگویی طوطی باشد. محیط اطراف طوطی را در نظر بگیرید اگر چیزی تغییر کرده آن را مشخص کنید.این تغییرات می تواند باعث استرس طوطی شود. آیا به تازگی جای جدیدی برای طوطی تان در نظر گرفته اید و او را به محل جدیدی انتقال داده اید؟ آیا قفس طوطی تان را به اتاق دیگری برده اید؟ آیا شخص یا اشخاص جدیدی در منزل شما زندگی می کنند؟ هرکدام از این فاکتور ها که باعث آرام و ساکت شدن طوطی شما شده اند ، می توانند به استرسی شدن طوطی شما منجر شود.

  • آیا شما برای آموزش کلمات و جملات جدید به طوطی تان وقت صرف می کنید؟ اگر نه، طوطی شما بطور اتوماتیک وار و خود به خود می تواند از کلماتی که از قبل می دانسته و یاد گرفته خسته شود. اگر می خواهید مطمئن شوید که طوطی شما پرحرف است نیاز دارید تا کلمات جدیدی را به او آموزش دهید به طوری که او همیشه چیزهای جدیدی برای گفتن داشته باشد.


  • ترس دلیل دیگری است که می تواند مانع سخنگویی یک طوطی شود و باعث شود او سخنگویی اش را متوقف کند. اگر طوطی شما ترسیده باشد شما نشانه های دیگری مانند پف دادن پرهایش برای اینکه بزرگ تر به نظر بیاید را مشاهده خواهید کرد. ترس حتی به پرخاشگری و حالت های تهاجمی هم مربوط می شود. اگر طوطی شما ترسیده است طوری که می تواند به او صدمه بزند شما باید محیط او را تغییر دهید و طوری رفتار کنید که باعث از بین رفتن ترس در طوطی تان شود.


  • سرانجام آخرین دلیلی که می تواند باعث متوقف کردن سخنرانی طوطی شما شود مربوط به سلامتی اوست. از آنجایی که طوطی شما طوری آفریده شده که ضعف را نشان ندهد به شما اجازه نمی دهد تا متوجه بیماری او شوید. با این حال ممکن است که او صحبت کردنش را متوقف کرده باشد. در حقیقت این سکوت و آرامش می تواند اولین نشانه های بیماری باشد. اگر شما به هر دلیلی فکر می کنید طوطی تان بیمار است لازم است که در سریع ترین زمان ممکن او را به یک دامپزشک متخصص پرندگان نشان دهید.

هنگامی که
متوجه شدید طوطی شما که به صورت نرمال و متعادل سخنگویی می کرده صحبت کردنش را متوقف کرده است. مضطرب و هراسان نشوید. دلایل زیادی برای رخ دادن این اتفاق وجود دارد. بسیاری از آنها به آسانی می توانند مدیریت و کنترل شوند. شما به ارزیابی کردن شرایط نیاز خواهید داشت. بسیار مهم است آنچه را که غیرعادی به نظر می رسد شناسایی کنید و در اسرع وقت برای اصلاح آن اقدام نمایید.

مترجم:MTM
منبع:پارسی پت