فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  121
لایک لایک:  108
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 37
 1. #1
  همکار قدیمی انجمن آبزیان آب شور

  تخصص
  gold
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ابزیان اب شور
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  شماره عضویت
  3360
  میانگین پست در روز
  1.35
  تعداد ارسال ها
  3,421

  پرورش و تكثير ارتميا

  فروش آنلاین انواع نمک ریف
  فروش آنلاین آب طبیعی دریا
  فروش آنلاین محصولات دارویی API
  آرتمیا سخت پوست کوچک و ظریفی است که با زندگی در آبهای بسیار شور سازش حاصل کرده است و دارای موارد کاربرد بسیار متنوعی است استفاده از اشکال مختلف آرتمیا در آبزی پروری از مهمترین کاربردهای آن میباشد.

  برای تولید آرتمیا در مقیاس کوچک نکاتی را برای شما مطرح می کنیم:

  نکته اول:
  آرتمیا PH و سختی کربناتی(KH) بالایی را می پسندد. برای انجام تکثیر با یک سرعت بهینه PH حدود 9 و KH بالای 10 مورد نیاز است. آرتمیا در آب باPH و سختی کمتر نیز تفریخ می شود اما بیشتر اوقات سرعت تکثیر مناسب نیست. یک روش افزایش PH و KH آب برای تکثیر آرتمیا افزودن مقدار کمی بی کربنات سدیم است. روش جدید وآسانتر برای تعدیل PH آکواریوم افزودن چند قطره JUST UP است. همیشه آب مصرفی را قبل از افزودن آرتمیا به آن مورد آزمایش قرار می دهند تا از مناسب بودن KH و PH آن اطمینان حاصل کنند. در صورتیکه تعداد زیادی آرتمیا داشته باشیم که به طور منظم تکثیر می شوند بهتر است ظرف بزرگی را از آب پر کرده و PH و KH آنرا به حد مورد نیاز برسانیم و سپس مقداری از این آب را برای هر تکثیر داخل دستگاه تکثیر مورد استفاده قرار دهیم.

  نکته دوم:
  ضروری است از ذخیره هوای محل تکثیر در طول مدتی که تخم ها تفریخ می شوند محافظت شود. پس از اینکه کپسول تخم ها برداشته شد آنها خاصیت شناوری طبیعی شان را از دست می دهند. در این هنگام اگر به تخم ها اجازه ته نشین شدن داده شود روی هم انباشته شده و فقط تعداد کمی از آرتمیاها از تخم خارج می شوند. هوادهی اکسیژن را به آب افزوده و دی اکسید کربن را خارج می کند. در صورتیکه CO2 از آب خارج نگردد منجر به پایین آمدن PH و کاهش میزان بقا آرتمیاها خواهد شد.

  نکته سوم
  روشنایی یک فاکتور ضروری برای رشد آرتمیا است. یک آنزیم حساس نوری در تغییرات سیست حضور دارد. این آنزیم تری هالوز نام دارد که درون گلیسیرول است و بر اثر نور تحریک می شود. این ماده قندی بسیار رطوبت پسند است. نفوذ آب از بیرون پوسته سخت تخم به داخل آن بوسیله اسمز منجر به شکفتن تخم و در نتیجه رهایی ناپلیوس ها می شود. بنابراین سراسر فرآیند تکثیر وابسته به حضور نور است. لامپهای فلئورسنت معمولی آکواریومها لامپهای تنگستنی یا حتی روشنایی روز برای تفریخ آرتمیا کافی است. فقط نور قرمز نباشد.

  نکته چهارم
  آرتمیاها پس از گذشت 24 ساعت از زمان تکثیرشان (نائوپیلی نامیده می شوند) تغذیه می کنند. در صورتیکه شرایط برای تکثیر آرتمیاها ایده آل باشد (شرایط شیمیای آب هوادهی نور و غیره) اکثر نائوپیلی ها تفریخ می شوند. در این مرحله از زندگی آرتمیاها از اندوخته های چربی شان تغذیه می کنند. در این مرحله دهان و مخرج آرتمیا هنوز شکل نگرفته است.

  نکته پنجم
  دو روش برای پرورش سریع تر آرتمیا در اندازه بالغ در منزل پیشنهاد می شود:
  پیشنهاد اول اینکه آرتمیاها درون یک ظرف کوچک مانند بطریهای نوشابه پرورش داده شوند. این روش با تراکم زیاد آرتمیاها نیز قابل انجام است اما تقریبا هر روز مشکلات زیادی به دلیل تغییر شوری آب ایجاد می شود. در همان ابتدای تکثیر بطور مثال آرتمیاها در یک ظرف 2 لیتری قرار داده می شوند اما مقدار زیادی ضایعات مانند آمونیوم و نیتریت ساخته می شود. به همین دلیل ضروری است در وضعیت آب آرتمیاهای در حال پرورش هر روز تغییر داده شود. جاری کردن پیوسته آب کهنه به حالت بارش از بالای ظرف آرتمیاها ونیز افزودن مقداری آب نمک تازه مانع از رسیدن خسارت به آنها می شود. اگر مخزنی از آب دریا دارید سعی کنید برای تغییر آب ظرف پرورشی از این آب استفاده کنید زیرا این آب سطوحی از باکتریها جلبکها و ترکیبات ارگانیک دارد که به رژیم غذایی آرتمیاهای در حال رشد کمک می کند. این آب را پس از استفاده برگشت ندهید زیرا سطوح آمونیوم و نیریت آن می تواند خیلی بالا باشد.

  پیشنهاد دیگر استقرار یک سیستم فیلترکننده است. در این روش تعویض آب بسیار کم بوده و سیستم برای نگه داری به شرایط ویژه نیاز ندارد . اشکال این روش اینست که استقرار آن در خانه بسیار مشکل است و نسبت به روشهای قبلی با تراکم کمتری از ذخیره قابل انجام است. وقتی تراکم ذخیره کمتر باشد سطوح آلودگی نیز کمتر است بنابراین یک فیلتر بیولوژیکی می تواند ضایعات را فرایند کند. انجام این روش تکثیر داخل یک سطل بزرگ امکان پذیر است.

  هر دوی این روش ها به شدت نیازمند گردش سریع آب همراه با هوادهی هستند. بهترین روش استفاده از یک دستگاه هواده نظیر هواده هایی که در فیلترهای شنی وجود دارد می باشد. این چرخش آب و ممانعت از راکد ماندن آن و نیز هوادهی آب اکسیژن را به آب اضافه کرده و دی اکسید کربن را از آب خارج می کند.

  نکته ششم
  تغذیه آرتمیاها امری است که براثر تجربه بدست می آید. در تکنولوژی جدید از غذای آرتمیا که یک غذای مایع منحصر به فرد بخصوص برای رشد آرتمیا دافنی Infusoria و سایر بی مهرگان پرورشی است استفاده می شود. درصورتیکه آرتمیاها به میزان لازم تغذیه شوند مواد غذایی کمترین فرونشست را در آب خواهد داشت. غذادهی بیش از حد آرتمیاها اهمیتی ندارد زیرا آلودگی زیاد آب آنها را خواهد کشت.
  آرتمیاها از حدود یک روز پس از تفریخ غذا خوردن را آغاز می کنند. در این مدت آنها اندوخته چربی شان را تمام کرده و شروع به تغذیه از طریق فیلتر کردن آب می نمایند. وقتی آرتمیاها بزرگتر شدند با ذرات غذایی بزرگتر مانند غذاهای فلسی آکواریومی تغذیه می شوند. در اینجا نیز غذادهی بیش از حد اهمیتی ندارد.

  نکته هفتم
  پس از گذشت چند روز از رشد آرتمیاها در ظرف پرورشی یک گل و لجن قابل توجه در دیواره های ظرف بوجود می آید. این لجن محتوی جلبک و باکتریهایی است که آرتمیاها از آنها تغذیه خواهند کرد و ارزش غذایی فوق الاده زیادی برای رشد آرتمیا دارد. ساختمان این لایه لجن با افزایش غذای آرتمیا توسعه می یابد.

  نکته هشتم
  هنگام مصرف آرتمیای بالغ شده بعنوان یک منبع غذایی اطمینان حاصل کنید که آرتمیاها به خوبی تغذیه شده اند زیرا آنها این مواد مغذی را به ماهی که از آنها تغذیه می کند انتقال خواهند داد. در برخی گونه ها مانند پروانه ماهی دریایی آرتمیای بالغ بخش بزرگی از رژیم غذایی آن را در آکواریوم تشکیل می دهد بنابراین ضروری است آرتمیاها تا حد امکان دارای ارزش غذایی زیادی باشند.
  آرتمیاهای بالغ شده را در سردخانه نگه داری کنید. درجه حرارت پایین تر فعالیتهای حیاتی آنها را کاهش داده و همچنین باعث کاهش سمیت آمونیاک حاصل از مواد دفعی شان می شود. حدود 1 تا 2 ساعت قبل از اینکه آنها را به تغذیه ماهی برسانید به تعداد مورد نیاز از آرتمیاها را خارج کرده و آنها را در یک ظرف محتوی سوسپانسیون غلیظ از غذای آرتمیا قرار دهید. این کار شما را مطمئن خواهد ساخت که وقتی آنها به تغذیه ماهی می رسند سرشار از مواد مغذی خواهند بود.
  تکثیر و پرورش آرتمیا برای سالیان طولانی است که در مقیاس آبزی پروری تجاری انجام می پذیرد. با این حال انجام آن در خانه کاری بسیار دشوار است. اما با انجام آزمایشات مختلف می توانید به روشی دست یابید که برای پرورش ماهی در آکواریوم بی نظیر باشد. تکثیر آرتمیا به منظور تغذیه ماهی کار ساده ای نیست اما با بردباری می توان به نتایج ارزشمندی دست یافت. این کار نه تنها هزینه خرید غذای زنده را کاهش می دهد بلکه توانایی و سلامتی ماهی تان را افزایش خواهد داد.

  مترجم: لیلا صالحیان lm_salehiyan.com

 2. #2
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.59
  تعداد ارسال ها
  1,419
  برای بزرگ کردن آرتمیا :

  غذا:آب سبز یا همون آنفزوپلانکتون

  دما:19-22
  ph:خنثی

  مراحل راه اندازی:

  1-یک تانک 60 لیتری تهیه می کنیم (البته کوچکتر هم می شود)
  2-با آب مقطر یا آب بدون کلر پرش می کنیم
  3-در هر لیتر 50-55 گرم نمک اضافه می کنیم
  4-نمک را خوب حل می کنیم
  5-آب سبز را اضافه می کنیم
  6- سیستم هوادهی : سیستم هوادهی آن باید به گونه طراحی شود که تمام آب رو به جریان بزاره و فک کنم راحترین روش اینه که از شلنگ های هوایی در زیر تانک قرار دهیم.
  7- هوادهی را شروع کنید
  8-روی آن یک لامپ فلورو سنت برای رشد جلبک ( آنفزوپلانکتون) قرار می دهیم
  9- آن را 24 ساعت هوادهی می کنیم
  10-بعد از اطمینان از سبز شدن آب .آرتمیا تازه هچ شده را به آن می افزاییم و با این روش در طول 14 روز آرتمیا بالغ می شود.

 3. #3
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.59
  تعداد ارسال ها
  1,419
  پرورش آنفزوپلانکتون (آب سبز): یک ظرف یا یک تشت را پر از آب کنید و یک برگ کاهو در آن قرار دهید و آن را جلوی آفتاب قرار دهید. و معمولا بعد از 2 روز آب شروع به سبز شدن می نماید که بعد از سبز شدن تمام ظرف آن را برداشت کنید.


  و بقیه هم طبق پست 1 این تاپیک


  بعد از گذش 9 روز آرتمیا به سایز 1.5 -2 سانتی متر می رسد.و بعد از 14 روز بالغ می شود که می توان آن را به عنوان خوراک استفاده کرد.

 4. #4
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.59
  تعداد ارسال ها
  1,419

  چرخه زندگی آرتمیا artemia lifecycle  با سلام به دوستان عزيز.
  در رابطه با نگهداري و پرورش آرتميا شايد بتوان موارد زير را به طور خلاصه خدمت سروران گرامي عرض كرد.

  - آرتمياه به طور معمول از طريق دو جنسي تكثير ميشوند ولي به طريق بكر زايي توسط ماده نيزدر شرايط خاص (كمبود يا فقدان نر در محيط)تكثير ميشود.
  - نوزادان ميتوانند در كيسه تخم مادر تفريخ شوند يا مادر به توليد تخم پايدار بپردازد.
  - تخمها ي پايا بدون گذراندن يك دوره خشكي نميتوانند تفريخ شوند و اگر تخم غير پايا باشد بايد تفريخ شود و در مواقعي كه آب خشك ميشود تخمهاي غير پايا از بين رفته و تخمهاي پايدار باقي ميمانند.
  - زمان تفريخ نوزادان( nauplii) در كيسه تخم مادر يا توليد تخم بعد از 140 ساعت از زمان لقاح است.كه بستگي به شرايط و گونه دارد.بسته به شرايط يكي از دو روش تكثير فوق اتفاق مي افتد.
  - بلوغ جنسي د ردماي 28 درجه سانتيگراد 12 روز و در دماي 20 درجه سانتيگراد 18 تا 21 روز طول ميكشد.
  - رنگ بدن بسته به غلظت نمك و اكسيژن آب بين سفيد تا قرمز متغيير است.
  - تشخيص جنسيت در ماده داشتن كيسه تخم بزرگ و يك آنتن كوچك است ولي در نرها دو آنتن بزرگ در سر دارند.
  - تقريبا 160000 نوزاد از يك گرم تخم به دست مي آيد.
  - در سن بلوغ تا 15 ميليمتر رشد ميكنند و گونه هاي هيبريد به اندازه بزرگتري ميرسند.ماده ها معمولا از نرها بزرگترند.
  - آرتميا در آب شور زندگي ميكند ولي گونه اي از آن وجود دارد كه در آب شيرين يافت ميشود.
  - آرتميا خواب ندارد .آنها براي نفس كشيدن و تغذيه نيامند حركت هستند.
  - تعداد چشمها : آنها در دوران نوزادي يك چشم و در بلوغ سه چشم دارند.
  - اگر تعداد بسيار زيادي نوزاد در تانكتان ديديد نگران نشويد؟ انتخاب طبيعي تنها به قويترين آنها اجازه زندگي ميدهد.
  - نوزادان نوردوست(به طرف نور جذب ميشوند) و بالغين نور گريز هستند.
  - حدود حرارت كشنده عبارتست از 0 درجه سانتيگراد و 38 درجه سانتيگراد.
  - غذا عبارتست از جلبك (غير رشته اي)پروتوزوآ،اجزا پوسيده آلي و .... . اندازه غذا بايد بين چند ميكرومتر تا نهايتا 40 تا 60 ميكرومتر باشد(يك ميكرومتر برابر يك ميليونيم متر است).
  - اگر به سرعت شنا كنند نشان از سلامت و شناي كند دليل بر شرايط نامساعدشان دارد.
  - ماده هاي باردار با كيسه هاي تخم قرمز تا تيره و شناي سريع و داشتن خوي تهاجمي در هنگام رسيدن به آرتمياهاي ديگر شناخته ميشوند.
  - ماده ها هر 4 روز يك بار ميتوانند 300 تخم توليد كنند.
  - اگر توليد مثل در دماي 26 تا 28 درجه سانتيگراد باشد،نوزادان ظرف 24 تا 48 ساعت تفريخ ميشوند و 8 تا 14 روز به بلوغ ميرسند و حدود 3 هفتگي توليد مثل ميكنند و بسته به غلظت نمك آب بين 4 تا 5 هفته زنده ميمانند غلظت بيشنرنمك از طول عمرشان ميكاهد.


  آرتميا در آكواريوم:

  - آب :

  براي تهيه آب مناسب ميتوانيد از آب شهري كه 48 ساعت مانده يا ترجيحا آب معدني (كربناته نباشد) استفاده كنيد.بهتر است از ضدعفوني كننده ها استفاده نشود مگر اينكه آب واقعا آلوده باشد.براي جبران آب تبخير شده هر بار تنها مقدار كمي آب اضافه كنيد و افزايش مقدار زيادي از آب جايگزين به يك باره سبب به هم خوردن شوري آب و مرگ تعدادي از آرتمياها خواهد شد.
  - هر دو هفته يك بار حدود 20 درصد آب تانك براي حذف مواد ازته مضر بايد تعويض شود.
  - نمك :

  بيشتر منابع 15 تا 35 گرم نمك در ليتر را توصيه كرده اند.(هر قاشق چاي خوري پر حدود 7.5 گرم است).نمك يد دار نبايد به كار رود.(اگر نمك غير يده نداريد ميتوانيد نمك يده را حرارت دهيد)( البته بهتر است از نمك دريايي كه در آفتاب خشك شده يا نمك مخصوص آرتميا كه مواد معدني و جلبكهايي دارد كه براي نوزاد آرتميا مفيد است ،استفاده كرد كه به نظر ميرسد به راحتي تهيه نشود)

  حرارت :

  حرارت 18 تا 28 درجه مناسب است و بهتر است براي تفريخ و رشد بهتر آرتميا دما 26 تا 28 درجه سانتيگراد باشد.

  نور :

  بهتر است تانك در كنار پنجره باشد تا از نور استفاده كرده و جلبكها در آن پايداري بهتري داشته باشند.

  - تغذيه :

  - تغذيه بسيار مهم است ولي 3 روز اول نيازي ندارند زيرا نوزادان ذخيره زرده اندكي دارند.
  - روز 2 تا 10 از جلبك مايع استفاده شود.
  - بعد از روز دهم يك بار در هفته به اندازه نوك چاقو از پودر جلبك استفاده شود.آرتمياها در اين زمان قادرند از غذاهاي درشت تر استفاده كنند.
  - اب پس از تغذيه جلبك مايع يا پودر به رنگ سبز روشن در مي آيد.از دادن غذاي زياد بايد پرهيز كرد.
  - اگر آب تيره شد بايد تا زماني كه آب دوباره شفاف شود از تغذيه خودداري كرد.

  - تانك نگهداري :

  ميتوان از پلاستيك يا شيشه باشد و مهم اين است كه فلز در آن نباشد و خوب شسته شده و تميز باشد.

  -هوادهي :

  از يك سنگ هواي كوچك براي رساندن اكسيژن استفاده شود.

  منبع: سایت راز بقا

 5. #5
  کاربر کارآمد

  تخصص
  دکتری
  محل سکونت
  تبریز
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  12573
  میانگین پست در روز
  0.47
  تعداد ارسال ها
  750
  سلام
  آیا میشه برای هچ کردن آرتمیا از نمک ید دار استفاده کرد؟
  متشکرم

 6. #6
  همکاری قدیمی ( انجمن آکواریوم آب شیرین )

  تخصص
  ..............
  محل سکونت
  ..............
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ..............
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4043
  میانگین پست در روز
  0.52
  تعداد ارسال ها
  1,254
  نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
  سلام
  آیا میشه برای هچ کردن آرتمیا از نمک ید دار استفاده کرد؟
  متشکرم
  استفاده نشه بهتره
  نمک ید دار هم می تونید داخل ظرفی بریزید و مدتی حرارت ملایم بدید تا یدش از بین بره

 7. #7
  کاربر کارآمد

  تخصص
  دکتری
  محل سکونت
  تبریز
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی فایتر// عروس هلندی// قمری الماسی
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  12573
  میانگین پست در روز
  0.47
  تعداد ارسال ها
  750
  آقا سعید من یک ذره آرتیما ریختم داخل آب نمک (آب نمکی که با نمک ید دار درست شده !!)
  یعنی دیگه قابل استفاده نیست ؟؟ می خواستم به فایترها بدم !

  حالا چقدر باید نمک رو حرارت بدم ؟
  خود نمک رو حرارت بدم بدون آب ؟ چند دقیقه ؟

 8. #8
  کاربر ثابت

  تخصص
  مکانیک-برق-الکترونیک
  محل سکونت
  کرمانشاه
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0.50
  تعداد ارسال ها
  1,359
  نقل قول نوشته اصلی توسط omidkhosravi نمایش پست ها
  آقا سعید من یک ذره آرتیما ریختم داخل آب نمک (آب نمکی که با نمک ید دار درست شده !!)
  یعنی دیگه قابل استفاده نیست ؟؟ می خواستم به فایترها بدم !

  حالا چقدر باید نمک رو حرارت بدم ؟
  خود نمک رو حرارت بدم بدون آب ؟ چند دقیقه ؟
  مهم نیست میتونی آب نمک رو حرارت بدی چون ماهیت ید فراره .
  زیاد نیازی نیست خودتو درگیرش کنی .

 9. #9
  کاربر ساده

  تخصص
  دانش آموز
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  12486
  میانگین پست در روز
  0.01
  تعداد ارسال ها
  11
  میشه از آب اسفناج برای غذا دهی به آرتمیا استفاده کرد؟

 10. #10
  کاربر موثر

  تخصص
  دانشجو
  محل سکونت
  آکلند(نیوزلند)
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  مرجان
  تاریخ عضویت
  Jan 2015
  شماره عضویت
  17112
  میانگین پست در روز
  0.20
  تعداد ارسال ها
  204
  دوستان الان که فصل گرم سال داره شروع میشه بهترین وقت واسه پرورش آرتمیا به روش زیره:
  1. مقداری آرتمیا بالغ از نواب یا فروشگاه ماهی محلتون تهیه کنید
  2. 20 لیتر از آب تانک رو سیفون کنید و بریزید داخل یه سطل مثل سطل خالی نمک( یک تیر و دو نشون هم سیفون می کنید هم آب آرتمیا تهیه میشه)
  3. آرتمیا ها رو بریزید داخل سطل و ببریدشون رو پشت بام یا حیاط جایی که آفتاب در طول روز بر روی سطل باشه
  4. یه پمپ هوا بزارید داخل سطل
  5. غذا فرمول 2 رو آرد کنید و واسه آرتمیاها بریزید
  در این روش آرتمیاها بسرعت تکثیر میشن نیاز به آب سبز و این حرفها هم نداره هرچند آب بعد از یه مدتی خودش سبز هم میشه. واسه جبران تبخیر آب هم از آب آر او استفاده کنید

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تكثير ريف
  توسط dr.daraei در انجمن بحث، تبادل نظر و شناسایی مرجانها و نرم تنان
  پاسخ: 25
  آخرين نوشته: 15th November 2012, 12:21 AM
 2. تكثير ديسكس هكل در اسارت
  توسط sezar در انجمن فیلم و ویدئو کلیپ ماهی دیسکس
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 16th June 2012, 06:04 PM
 3. ساخت محيطي مناسب براي تكثير مرجانها
  توسط mahdi1367 در انجمن DIY-خودتان بسازید(Do It Yourself)
  پاسخ: 18
  آخرين نوشته: 25th April 2012, 01:02 AM
 4. اصول تكثير مرغ عشق
  توسط پيمان پژوهان در انجمن پرورش مرغ عشق LoveBird
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th March 2012, 02:32 PM
 5. خاستگاه و تكامل اسب
  توسط Discjockey در انجمن مقالات متفرقه اسب ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th May 2011, 03:17 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ