فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  8
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: انگل شناسی

 1. #1
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303

  انگل شناسی

  انگل شناسی انگل شناسی

 2. #2
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  انگل شناسی علم پرداختن به موجودات زنده*ای است که برای بدست آوردن غذا ، بطور موقت و یا دائم در سطح خارجی یا داخل بدن موجودات زنده دیگر زندگی می*کنند. این علم همچنین به رابطه این موجودات به میزبانان خود می*پردازد.

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  انگل*شناسی:
  علمی است که به وسیله آن شکل خارجی و داخلی و سیر تکامل و طرز سرایت انگل به انسان و حیوان مورد مطالعه قرار می*گیرد.

  زندگی انگلی:
  عبارتست از یکی از اشکال همزیستی فیزیولوژیکی بین دو حیوان از دو جنس مختلف که یکی از آنها (انگل)معمولاً کوچک*تر و ضعیف*تر بوده و در سطح یا داخل بدن جنس قوی*تر (میزبان)زندگی و تغذیه می*کند ودر بدن او ایجاد اختلال می*نماید. این همزیستی ممکن است دایم یا موقت باشد.

  اَنگَل:
  به گیاه یا حیوانی که برروی یا داخل بدن موجود زنده دیگری زندگی نموده و از این زندگی فایده می*برد، گفته می*شود.

  جنبه*های زندگی انگلی
  چهره واقعی زندگی انگلی غالبا قابل لمس و درک نیست، زیرا روابط بین انگلها و میزبان آنها بسیار پیچیده است. انگل شناسی در واقع یکی از چهار جنبه مختلف از سیمبیوزیس است.

  سیمبیوزیس :
  هر حیوان ، گیاه و یا موجود زنده اولیه*ای آغازیان یا(پروتیستا) که بخشی یا تمام زندگی خود را به همراه موجود دیگر از جنس دیگری می*گذارند، را یک سیمبیونت یا سیمبیوت می*نامند. چهار شکل از سیمبیوتیک شناخته شده است. اگر چه خط تفکیک بین آنها کاملا دقیق نیست. بویژه انواع اشکال سیمبیوزیس که شناخته شده*اند، فورزیس ، کامنسالیسم ، پارازیتیسم و موچوآلیسم می*باشد.

  فورزیس: هیچ نوع وابستگی از نظر متابولیکی و یا غیر از آن بین آنها وجود ندارد. نمونه این نوع زندگی انتقال باکتریها توسط اتصال به پای حشرات است. اگر چه پرواز حشره از جایی به جای دیگر به انتقال باکتری منجر می*شود، ولی هیچ اجباری در این ارتباط از دو طرف نیست و اصولا یک نوع رابطه اتفاقی است.


  کامنسالیسم: یک مثال در این مورد در شرایط محیطی دریایی ، رابطه بین آمفی پریون پرکولا یا کنتروکاپروس آکوله آتوس با شقایق دریایی. ماهی در بین خارهای شقایق دریایی زندگی می*کند، در حالی که هیچ نوع آزاری از سوی میزبان نمی*بیند. با توجه به اینکه ترشحات ماهی باعث حفاظت در مقابل نماتوسیتهای میزبان می*شود. این لایه حفاظتی که ماهی ایجاد می*کند، فقط پس از ورود و خو گرفتن اولیه ماهی است. پس از ورود ماهی به درون خارهای شقایق دریایی ، این عمل حفاظتی نیز انجام شده، ماهی از آسیب ماهی خوارها به خاطر وجود نماتوسیتهای میزبان محفوظ می*ماند. علاوه بر محافظت ، ماهی از غذای میزبان نیز برخوردار می*شود.


  پارازیتیسم: پارازیتیسم عبارتست از نوعی زندگی اجباری دو موجود با هم که انگل کوچکتر است و از جنبه متابولیکی با میزبان رابطه دارد. این ارتباط ممکن است دائمی باشد. مثلا کرمهای پهن نواری که در روده پستانداران دیده می*شوند. یا ممکن است موقتی باشد. مانند پشه*ها ، ککها یا کنه*های خونخوار. گفته می*شود که پارازیتیسم یک رابطه اجباری است، زیرا انگل بطور معمول نمی*تواند بدون ارتباط و تماس با میزبان خود باقی بماند.

  انگلهای خونخوار مانند کنه*ها ، ککها و پشه*ها از نمونه*های اولیه خونخواری مستقیم از میزبان هستند. چون ارتباط بین انگل و میزبانش عموما شامل تماس میزبان با مواد آنتی ژنی انگل است، خواه ناخواه این مولکولها با بدنه انگل (آنتی ژنهای سوماتیک) یا ترشحات و یا مواد دفعی انگل (آنتی ژنهای متابولیک) مقایسه می*شوند. آنتی بادیها معمولا توسط میزبان در واکنش به انگل تولید می*شوند. بنابراین بر عکس فورزیس و کامنسالیسم زندگی انگلی علاوه بر وابستگی متابولیک در بخشی از انگل ، عموما شامل پاسخهای میزبان در برابر بخش دیگری از انگل می*باشد.


  موچوآلیسم: نمونه معروف این نوع زندگی گلسنگها هستند که ترکیبی از قارچها و آلگها هستند. در طی این ارتباط ، آلگها مقدار زیادی ترکیبات آلی تولید می*کنند که این مواد توسط قارچها مصرف می*شوند. در حالی که قارچها نیز آب و مواد معدنی مورد نیاز آلگها را تولید می*کنند. آنها را از خشک شدن و خطر نور شدید محافظت می*کنند. نمونه دیگر موچوآلیسم رابطه برخی از تاژکداران موجود در روده موریانه*های چوبخوار است.

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  رابطه انگلها با میزبان :
  انگلها به اشکال مختلفی با میزبان خود رابطه برقرار می*کنند که می*توان انگل اجباری یا اختیاری ، موقتی یا دائمی ، خارجی یا داخلی ، اتفاقی یا سرگردان ، بیماری*زا یا غیر بیماری*زا و زئونوزرا را نام برد.

  به علاوه میزبانها نیز اشکال مختلفی دارند. از جمله میزبان واسط یا نهایی ، ناقل مکانیکی یا ناقل ترانسفر ، مخزن و بالاخره هایپرپارازیتیسم را ذکر کرد و برخی از سیمبیونتها نیز رابطه استفاده متقابل تحت عنوان نظافتچی و نیازمند حفاظت با یکدیگر برقرار می*کنند. بطور مثال در محیطهای دریایی ، برخی از انواع ماهیها و سخت پوستان وظیفه پاک کردن بدن گونه*های بزرگتر را به عهده می*گیرند. این عقیده وجود دارد که منفعت حاصل از این کار دو طرفه است و انواع مختلف دارای این زندگی هستند. از جمله تمساح با مرغ مصری ، گاوهای اهلی با مرغ ماهیخوار و کرگرن با پرندگان کنه خوار........

  انواع مختلف زندگی انگلی
  ۱-انواعی که بر سطح بدن میزبان زیست می*کنند و به آنها انگل*های خارجی (Ectoparasite) گفته می*شود. مانند شپش و کک.

  ۲-انواعی که در داخل بدن میزبان زندگی می*کنند و به آنها انگل*های داخلی (Endoparasite)گفته می*شود. مانند کرم های روده.

  ۳-انواعی که در خارج بدن میزبان نیز می*توانند زندگی کنند و به آنها انگل*های اختیاری (Facultative)گفته می*شود.

  ۴-انواعی که برای ادامه زندگی حتماً باید در داخل بدن میزبان زتدگی کنند و گرنه از بین می*روند و به آنها انگل*های اجباری (انگلیسی:Obligatory)گفته می*شود. مانند اکثر کرم*های روده*ای.

  ۵-انگل*های موقت (Temporary) آنهایی هستند که مدت کوتاهی به میزبان می*چسبند.

  ۶-انگل*های دایم (Permanent) که تمام یا قسمت مهمی از زندگی خود را در داخل بدن میزبان می*گذرانند. مانند اکثر کرم*ها.

  ۷-انگل*هایی که به طور اتفاقی وارد بدن میزبانی بجز میزبان اصلی خود می*شوند که در این صورت سیر تکاملی آنها تغییر می*کند و به آنها انگل*های اتفاقی (Accidental)گفته می*شود. مانند کرم سگ که ندرتاً در انسان مشاهده می*شود و یا مالاریای میمون که تصادفاً باعث ابتلای انسان می*شود.

  ۸-انگل یک میزبانی (Monoxenous)که دوره زندگی خود را در بدن یک میزبان می*گذرانند. مانند آسکاریس.

  ۹-انگل*های چندمیزبانی (Heteroxenous)که باید در بدن دو یا چند میزبان زندگی کنند. مانند انواع فیلرها.

  ۱۰-انگل*های بیماریزا (Pathogene)که در بدن میزبان ایجاد ناراحتی می*کنند.

  ۱۱-انگل*های بی*ضرریا گندروی (Saprophyte) که وجود آنها در بدن میربان بی*ضرر است. مانند بسیاری از آمیب*های روده وهمزیستی بین انگل و میزبان را اشتراکی (Cmmensalism)می*گویند.

  ۱۲-انگل*های سرگردان (Erratic) که به انگل*هایی گفته می*شود که در بعضی مواقع در اثر وجود عواملی از محل زیست اصلی خود به نقطه دیگری از بدن رفته و در آنجا جایگزین می*شود. مانند آسکاریس که محل اصلی زیست این کرم در روده کوچک است ولی در اثر شرایطی مانند تب بالا به نقاط دیگری از بدن مانند صفرا یا کبد می*رود وبه همین علت به این کرم، کرم دیوانه (Mad worm) گفته می*شود. حتی در یک مورد دیده شده بود که کرم آسکاریس بر اثر تب بالا از چشم پسر بچه*ای بیرون آمده بود.

  انگلهای داخلی: انگلهای داخلی بطور کلی به دو دسته تقسیم می*شوند: تک یاخته*ها و کرمها.

  منبع:دکتر ضرابی

 5. #5
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.57
  تعداد ارسال ها
  1,419
  قدمت علم انگل*شناسی در چهارچوب و معنی امروزی آن به قرن نوزدهم یعنی به کم*تر از ۲۰۰ سال قبل بر*می*گردد و عموماً آقای رودولف لوکارت (Rudolph Leuckart) آلمانی را به عنوان پدر علم انگل*شناسى می*شناسند.
  اما در حقیقت، بیماری*های انگلی همزاد انسان بوده*اند و در لابلای متون قدیمی اعم ار دینی، تاریخی،*ادبی و غیره، اشاره*ها و نشانه*های برجسته و فراوانی از این بیماری*ها یافت می*شود. در اینجا برای کسانی که علاقمند به این موضوع هستند، سه رفرنس جالب در مورد تاریخ انگل*شناسی را معرفی و برای دانلود می*گذارم.
  لینک دانلود
  ۱- کتاب ارزشمند A History of Human Helminthology تالیف آقای David I. Grove استرالیایی در ۸۵۱ صفحه که به قول نویسنده ثمره*ی عشق و نتیجه*ی ۱۲ سال کار و تلاش وی بوده است. حجم ۴/۴ مگابایت؛

  ۲- مقاله*ای در ۱۸ صفحه تحت عنوان History of Human Parasitology که در مجله CLINICAL MICROBIOLOGY REVIEWS, Oct. 2002 منتشر شده است. حجم ۱۷۴ کیلوبایت؛ لینک دانلود
  لینک دانلود
  ۳- مقاله*ای در ۱۰ با عنوان Medical Protozoology: A Brief Informal History تالیف B.H. Dean که در مجله Bulletin of the New York Academy of Medicine 1988 ;64(3):252-61 به چاپ رسیده است. با حجم ۲/۴ مگابایت؛

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پرسش و پاسخ پیرامون رفتارشناسی و روانشناسی سگ ها
  توسط hsoonheb در انجمن روانشناسی و رفتار شناسی سگ
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 18th April 2013, 11:37 PM
 2. رفتار شناسی سگ ها
  توسط کسری در انجمن روانشناسی و رفتار شناسی سگ
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1st October 2012, 11:59 PM
 3. رفتارشناسی سگ ها
  توسط hsoonheb در انجمن روانشناسی و رفتار شناسی سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th July 2011, 05:29 PM
 4. گزارش بی بی سی از کاسکوها
  توسط Ali-Bahal در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 11th April 2011, 11:30 PM
 5. طوطی کانور سر گیلاسی
  توسط بابک آژیده در انجمن کانور ها(Conure Parrots)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th April 2010, 11:47 AM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ