گلستان با داشتن مناطق و زیستگاه های حفاظت شده مامنی مناسب برای لانه گزینی، زادآوری و ترانه خوانی پرندگان شکاری نادر و در معرض انقراض است.

به گزارش مهر، این استان با داشتن دشتهای شمال شهرستانهای مراوه تپه، کلاله ، گنبد، آق قلا و بندر ترکمن به دلیل وجود تپه ماهورهایی که برای لانه گزینی و تخم گذاری و جوجه آوری پرندگان شکاری مناسب هستند.

چنگر، فوتکا، مرغابی، قو، غاز، پلیکان، فلامینگو، باتلان، انواع حواصیل و پرستو از انواع گونههای ارزشمند پرندگان مهاجری هستند که به تالابهای استان گلستان مهاجرت میکنند.

بر اساس آمار، هر سال حدود 300 هزار پرنده به گلستان میآیند و شش ماه سرد سال را در تالابهای استان سپری میکنند و مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله از مهمترین پرندگان مهاجر به استان گلستان است.

برخی از این پرندگان مانند پلیکان، فلامینگو و قو جزو گونههای حمایت شده و برخی نیز مانند پلیکان پا خاکستری و عقاب دریایی دم سفید از جمله گونههای در خطر انقراض به شمار میروند و ترانه خوانی بسیاری از پرندگان دیگر در تالابهای گلتسان به گوش نمی رسد.

برابر قوانین، شکار و صید گونه های مرغابی سانان حفاظت شده در ایران شامل قوها، غاز پیشانی سفیدکوچک، غاز پازرد، اردک سرسفید، اردک بلوطی، اردک تاجدار، اردک مرمری، اردک چشم طلایی، اردک سرسیاه، اردک دم دراز و مرگوسها می شود.

نا امن شدن زیستگاههای پرندگان در سایه شکار بی رویه و برخی بی تدبیریها و خشکسالی تالابها موجب شده تا دیدن گونه های ارزشمند پرندگان مهاجر در تالابهای گلستان در سالهای آینده به رویایی دست نیافتنی مبدل شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: دشتهای بسیار وسیع در شمال استان زیستگاههای مناسبی برای پرندگان نادر شکاری هستند.

محمد مشتی در گفتگو با خبرنکار مهر افزود: این دشتها از شرقی ترین بخش استان در شهرستان مراوه تپه تا مرز غربی استان در بندرگز را در برمی گیرد و این بوم سازگانهای دشتی محل مناسبی برای زیست و بقای گونه های متعددی از پرندگان شکاری با ارزش هستند.

وی عنوان کرد: این دشتها همه ساله میزبان گونه های مختلفی از پرندگان شکاری است اما با شروع مهاجرت پرندگان شکاری به منطقه درطول فصول تابستان و پاییز، افراد سودجو و فرصت طلب از استانهای جنوبی کشور برای صید، خرید، انتقال و فروش پرندگان شکاری نظیر بالابان (چرخ)، شاهین، بحری و... به استان عزیمت کرده و با تطمیع، اغفال و استخدام افراد بومی منطقه به اهداف خود دست می یابند.

ممشتی بیان داشت: امروزه نقش پرندگان شکاری از نظر اکولوژیک در طبیعت بسیار مهم بوده و در راس هرم غذایی قرار دارند، این پرندگان کنترل کننده بسیاری از جوندگان هستند.

وی بیان داشت: شهرستانهای مراوه تپه، کلاله، گنبد، و آق قلا و بندر ترکمن به دلیل وجود تپه ماهورهایی که برای لانه گزینی وتحم گذاری و جوجه آوری پرندگان شکاری مناسب هستند.

وی یادآور شد: مناطق دشتی استان نظیر نواحی کرند، هوتن، آی تمر، صوفیکم، گمیشان، دشت سربازگمنام، نفتیجه، سقرتپه، نواحی دیوارتاریخی گرگان و غیره مورد توجه صیادان و قاچاقچیان بازهای شکاری هستند.

ممشتی گفت: بر اساس کنوانسیون بین المللی حفاظت از پرندگان شکاری که ایران نیز جزو این کنوانسیون است، کشور ما به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان شکاری متعهد شده که از صید و قاچاق پرندگان جلوگیری کرده و در حفاظت آنها بکوشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: بالابان، شاهین و بحری از جمله پرندگان در معرض خطر انقراض در این استان هستند.

ممشتی عنوان کرد: بالابان و دلیجه ها از دیگر گونه های در معرض خطر انقراض هستند که در این استان زیست و زادآوری می کند.

به گزارش مهر، گلستان با داشتن زیستگاههای متنوعاز جمله پارک ملی مکان مناسبی برای زیست پرندگان نادر است و پارک ملی گلستان زیستگاه 62 گونه پرنده نیز بومی پارک ملی است و در مجموع 110 گونه پرنده در این منطقه زاد و ولد می کنند.

علاوه بر این 21 نوع پرنده در زمستان مشاهده شده اند و 19 گونه دیگر در مسیر مهاجرت خود در این پارک توقف می کنند که سار صورتی، شاهین، بحری از جمله آن است.

قرقاول، کبک، تیهو، زنگوله بال، کوکر سفید و سیاه، آبی و بلدرچین، قرقی، دلیجه، سارگپه، عقاب، دو برادر، دال سیاه، طرلان و بالابان از دیگر گونه ها است.

همچنین این پارک، زیستگاه بسیاری از پرندگان و گنجشکان زیبا و پرتحرک آوازه خوان مانند دارکوب سیاه، بلبل، توکای باغی، انواع سهره ها، زرده پره ها، مگس گیرها، زنبور خورکها و دم سرخها است