خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مهاجرت 60 گونه پرنده به تالابهای این استان خبر داد.

امیر عبدوس امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس در رشت فصل پاییز را زمان مهاجرت پرندگان مهاجر زمستانه به گیلان دانست.
وی اظهار داشت: دستهای از پرندگان با آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا در عرضهای شمالی «زیستگاههای جوجه آوریشان» به گیلان میآیند و تا اواخر زمستان و اوایل بهار در این استان میمانند.
این مسئول گفت: هر گونه از پرنده برای تامین نیاز زیستیاش از هر یک زیستگاههای متنوع آبی و خشکی استان استفاده میکنند.
به گفته وی، در این بین زیستگاههای تالابی استان از اهمیت بیشتری برای پرندگان آبزی برخوردار است.

*گیلان در خط مسیر مهاجرت پرندگان سیبری است
عبدوس با اشاره به اینکه گیلان در خط مسیر مهاجرت پرندگان سیبری، جنوب دریای خزر و نیل قرار دارد، بیان داشت: پرندگان آبزی جوجهآور در سیبری غربی اغلب در این مسیر تردد میکنند.
وی اضافه کرد: این پرندگان بهار و تابستان در سیبری و پاییز و زمستان در جنوب دریای خزر تا نیل زمستانگذرانی آنها به صورت موقت دیده میشوند.
وی، تالاب انزلی، تالاب بوجاق، تالاب امیرکلایه، تالاب استیل، تالاب آق، تالاب جوکندان و سواحل استان را از مناطق مهم زیست زمستانه پرندگان مهاجر در گیلان ذکر کرد.
این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر 50 هزار پرنده از انواع آبزی، کنار آبزی و خشکیزی به استان مهاجرت کردهاند که نسبت به سال گذشته در همین زمان حدود 15 درصد افزایش دارد.
وی اذعان داشت: پیشبینی میشود در دی امسال بیش از 240 هزار پرنده در استان شمارش شود.
عبدوس، دلیل افزایش چشمگیر میزان پرندگان مهاجر در سال جاری را سرمای پاییزه مطلوبتر از سال گذشته و نزول رحمت بیکران الهی و پاکی و طراوت بیش از پیش تالاب انزلی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه پاییز امسال تاکنون 60 گونه پرنده مهاجر وارد تالابهای گیلان شدند، خاطرنشان کرد: این پرندهها شامل انواع خوتکا سرسبز، نوک پهن، فیلوش، اردک بلوطی، اردک اردهای، اردک تاجدار، قوی گنگ و فریادکش، چنگر ابیا، پلیکان پاخاکستری و... هستند.